In maart overleden meer mensen dan verwacht, net geen oversterfte
DEN HAAG (ANP) - In maart overleden er 1300 mensen meer dan verwacht, meldt het CBS. Er was die maand nét geen sprake van oversterfte.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) spreekt pas van oversterfte als er een stuk meer mensen overlijden dan voor die periode verwacht werd. Vorig jaar was dat vaak het geval. Alleen in het begin van het jaar, een week in mei en een week in september was er destijds geen sprake van oversterfte.
Vanaf de tweede helft van januari van dit jaar is het aantal sterfgevallen dusdanig laag dat er sindsdien geen sprake meer is geweest van oversterfte. In maart overleden ongeveer 18.000 mensen. Het aantal sterfgevallen was in alle leeftijdsgroepen verhoogd, maar de aantallen vielen wel nog net binnen de 'gewoonlijke fluctuaties' waar het statistiekbureau rekening mee houdt.
Een precieze verklaring voor de vele maanden oversterfte waar vorig jaar sprake van was, is er nog niet. Een deel kan verklaard worden door de coronapandemie en de griep, maar de overheid wil verder onderzoek laten doen naar de sterftecijfers tijdens de pandemie.
Het CBS gaat in verband met het lage aantal coronabesmettingen voortaan de nieuwsberichten over de sterftecijfers per kwartaal publiceren. Het eerstvolgende bericht gaat over het tweede kwartaal van dit jaar en staat gepland voor juli.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard en prinses Annette gaan scheiden na 25 jaar huwelijk. Dat doen ze "in goed overleg en met wederzijds respect", meldt het paar via de Rijksvoorlichtingsdienst. "We blijven samen de zorg dragen voor onze drie kinderen. Desondanks blijft het een moeilijke stap. We doen daarom een beroep op ieders begrip en respect voor onze privacy." Ze ondertekenen met Bernhard van Oranje en Annette Sekrève.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na een paar proeven gaat het Hoogheemraadschap van Delfland nu op grote schaal Amerikaanse rivierkreeften in het water vangen. Op 170 locaties, verspreid over het werkgebied van Delfland in de provincie Zuid-Holland, wil het waterschap de explosief gegroeide populatie rivierkreeften fors terugdringen. Het wegvangen van de diertjes in 59 kilometer aan water kost zeker 20 miljoen euro.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In het noorden van het land houdt de ijzel mogelijk tot de middag aan, meldt Weeronline. Ook daarna kan het lokaal nog steeds glad zijn, omdat het kwik rond het vriespunt blijft. Voor de Waddeneilanden en Friesland geldt nog tot 09.00 uur code oranje om verraderlijke gladheid. In Groningen en Drenthe is de weerwaarschuwing inmiddels overgegaan naar code geel.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
16 uur geleden