In kabinet-Schoof is 38 procent van de bewindspersonen vrouw
DEN HAAG (ANP) - Het aantal mannen en vrouwen is niet gelijk verdeeld in de ploeg van ministers en staatssecretarissen, die binnenkort aantreedt. Er zijn elf vrouwen en achttien mannen in het kabinet-Schoof. Daarmee is 38 procent van de bewindspersonen vrouw. Dat is minder dan bij de laatste twee kabinetten onder premier Mark Rutte.
Het nu demissionaire kabinet-Rutte IV had een vrijwel gelijke man-vrouwverdeling: bij aantreden was 48 procent vrouw. In de bewindsliedenploeg van zijn derde kabinet was dat 42 procent.
Alleen de eerste twee kabinetten doen in dit opzicht onder voor de groep die binnenkort wordt beëdigd. In het eerste kabinet van Rutte was 19 procent vrouw en in het tweede 35 procent.
Crisisoverleg
Het duurde tot vrijdagmiddag voordat de definitieve samenstelling van de nieuwe kabinetsploeg bekend was. Tot op dat moment was er nog een crisisoverleg over de voordracht van PVV'er Marjolein Faber als minister van Asiel en Migratie. VVD-leider Dilan Yeşilgöz had hier moeite mee en noemde Faber "niet onomstreden". Maar na het beraad stemden zij en de andere partijleiders hier toch mee in.
Faber vervangt haar partijgenoot Gidi Markuszower. Hij is gisteren opzijgeschoven door zijn partijleider Geert Wilders nadat het Kamerlid niet door de AIVD-screening was gekomen. Faber is inmiddels ook doorgelicht en daar zijn geen problemen bij opgetreden.
Maandag en dinsdag zullen alle kandidaat-bewindspersonen langskomen op gesprek bij formateur Richard van Zwol.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink (CDA) samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
20 uur geleden