In hoger beroep ook 18 jaar cel opgelegd in zaak 'tbs-moord'
LEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft dinsdag de 37-jarige Michael B. veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het doden van een 72-jarige ex-tbs'er in Lelystad. De zaak staat bekend als tbs-moord. De straf in hoger beroep is gelijk aan het vonnis van de rechtbank in Lelystad.
Het slachtoffer werd op 20 april 2019 in zijn woning gedrogeerd, geslagen en gewurgd. Hij lag meerdere dagen dood in zijn appartement in wooncomplex Het Rode Klif in Lelystad voordat hij werd gevonden. Samen met een mededader zou B. het slachtoffer zo'n 8000 euro afhandig hebben gemaakt door hem bedragen te laten overmaken en zijn pincode af te kijken. Nadat het slachtoffer was gedood, gingen B. en zijn mededader ervandoor met onder meer een laptop, sieraden en bankpassen.
Het hof beschouwt dit als gekwalificeerde doodslag. De mannen hadden vooraf geen vooropgezet plan om de oudere, kwetsbare man te doden, maar wilden ermee de diefstal verhullen. Ze hadden de man gedrogeerd en als de man wakker zou worden zou hij erachter komen dat ze zijn bankrekening hadden geplunderd. "Verdachte is gewetenloos geweest in zijn handelen door uit winstbejag het slachtoffer om te brengen", stelt het hof.
De drie mannen kenden elkaar uit de tbs-instelling Oostvaarderskliniek in Almere. Het slachtoffer had een verleden als zedendelinquent, maar deed destijds vrijwilligerswerk in de tbs-kliniek. De mededader Jan van K. kreeg van de rechtbank ook achttien jaar cel en tbs met dwangverpleging, hij heeft zijn hoger beroep later ingetrokken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
1 uur geledenBLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.
5 uur geledenALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
12 uur geleden