In hoger beroep 7 jaar extra cel geëist om wangedrag Gökmen T.
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een extra gevangenisstraf van zeven jaar geëist tegen de al tot levenslang veroordeelde tramschutter Gökmen T. voor zijn wangedrag in de gevangenis. Eerder oordeelde de rechtbank Rotterdam dat het opleggen van een celstraf bovenop een levenslange straf vooral een symbolische betekenis heeft. Daar is het OM het niet mee eens, betoogde de aanklager woensdag bij het hof in Den Haag. T. woonde de zitting niet bij.
T. zit in de Rotterdamse gevangenis De Schie een levenslange celstraf uit voor de dodelijke aanslag die hij pleegde in maart 2019 in een tram op het 24 Oktoberplein in Utrecht. In februari 2021 heeft hij een medewerker van De Schie neergestoken. In oktober van dat jaar heeft hij een pan met hete olie naar een andere gevangenismedewerker gegooid en spullen in de recreatieruimte vernield. In juli 2022 vernielde hij fitnessapparatuur.
De rechtbank verklaarde T. schuldig aan dit alles, maar besloot geen extra celstraf op te leggen. Het OM vindt echter dat deze "enorme en beangstigende geweldsexplosies door hun ernst en impact niet onbestraft kunnen blijven".
Zestig levenslanggestraften
Op dit moment zitten in Nederland meer dan zestig levenslanggestraften in detentie. "De bewaarders en overig gevangenispersoneel die dagelijks met deze personen werken, hebben er recht op dat dit op een zo veilig mogelijke wijze gebeurt", betoogde de aanklager in hoger beroep bij het hof. "Wat zouden de gevolgen zijn indien de strafrechter zou uitdragen dat je de meest gewelddadige feiten kunt plegen zonder dat dit enige consequentie heeft?"
Het hof in Den Haag doet uitspraak op 27 november.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft op 4 mei aandacht gevraagd voor de rol van vrouwen in tijden van oorlog. "In een oorlog staan vrouwen nooit aan de zijlijn. Zij staan vooraan, aan het front", zei ze in een toespraak voorafgaand aan een stille tocht van het Museumplein naar de Dam. "Als soldaat, als arts, als journalist, als moeder, als verdedigers van vrijheid in de breedste zin van het woord. En in Nederland waren vrouwen vaak de spil van het verzet."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën) noemt het belangrijk dat de handelsdeal tussen de Verenigde Staten en de EU wordt uitgevoerd. Hij reageert daarmee op de 25 procent importheffing op auto's die de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aankondigde.
4 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - Een deel van de luchtmachtbasis op vliegveld Gilze-Rijen is ontruimd en de hoofdingang is afgesloten vanwege een bedreiging, meldt de Koninklijke Marechaussee.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Monument op de Dam is weer schoon nadat het maandag vroeg in de ochtend werd beklad, ziet een ANP-verslaggever. Het monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog werd met een grote hoeveelheid rode substantie, waarschijnlijk verf, besmeurd. Ook werd er 'genocide' op geschreven.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de natuurbranden van vorige week stelt de provincie Noord-Brabant dat Defensie de droogteprotocollen met urgentie moet herzien. "Wij begrijpen dat Defensie moet oefenen, ook in het licht van de geopolitieke spanningen en ontwikkelingen. Maar risico's op onbeheersbare natuurbranden moeten voorkomen worden."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee Nederlanders die zijn overleden op het cruiseschip MV Hondius zijn een man en een vrouw van 69 jaar uit het Friese Haulerwijk. Dat laat de familie van het echtpaar via Namens de Familie weten. De man overleed op 11 april en de vrouw op 26 april.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI kondigt maandagmiddag code geel aan in vijf provincies. Het gaat om Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg. "De eerst komende uren zijn er nog geen waarschuwingen van kracht. Later vanmiddag en vanavond vallen er in het zuiden, midden en oosten van het land buien, met plaatselijk onweer en veel regen," aldus het KNMI. Buitenactiviteiten zoals de dodenherdenking en het wegverkeer kunnen hier hinder van ondervinden.
6 uur geleden