Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

In Gelderland meeste animo voor uitkoop, Zuid-Holland blijft stil

In Gelderland meeste animo voor uitkoop, Zuid-Holland blijft stil

DEN HAAG (ANP) - Van de bijna vijfhonderd boeren die vrijwillig willen onderhandelen over mogelijke uitkoop, komen zoals verwacht de meesten uit de provincie Gelderland. Momenteel hebben 161 ondernemers uit Gelderland een aanvraag ingediend bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Van de iets meer dan 3000 boeren in Nederland die zijn aangemerkt als piekbelaster, komt 60 procent uit Gelderland.

Relatief gezien ligt het aantal aanmeldingen in Gelderland wel een stuk lager dan in Noord-Brabant en Limburg. Beide provincies maakten donderdag al bekend hoeveel boeren zich daar hebben gemeld voor een van de twee uitkoopregelingen. In Brabant, dat 265 piekbelasters heeft, gaat het om 122 aanvragen. Uit Limburg (262 piekbelasters) kwamen tot nu toe 112 aanmeldingen.

De RVO heeft desgevraagd nu ook de cijfers van de andere provincies vrijgegeven. De aantallen worden vanaf komende woensdag wekelijks geüpdatet op de website van de Rijksdienst, die de aanvragen voor de landelijke beëindigingsregeling veehouderijlocaties behandelt.

Zuid-Holland

In Zuid-Holland heeft op dit moment geen enkele boer zich aangemeld voor de stoppersregelingen. Die provincie heeft volgens de cijfers van het RIVM ook slechts vier piekbelasters, net als Zeeland. In Zeeland hebben wel vier bedrijven een aanvraag ingediend. Het is niet zeker of het ook om de vier piekbelasters gaat.

Een bedrijf dat jaarlijks 2500 mol stikstof neerslaat op gevoelige natuur, wordt als piekbelaster gezien. Een 'mol' is een scheikundige eenheid waarmee het gewicht van de neerslaande deeltjes wordt berekend.

Woest aantrekkelijk

Stikstofminister Christianne van der Wal presenteerde in juni een naar eigen zeggen "woest aantrekkelijke" regeling. Boeren die zijn aangemerkt als piekbelaster, kunnen 120 procent van hun bedrijfswaarde krijgen als ze zich laten uitkopen. Daarnaast is er een algemene beëindigingsregeling voor boeren. Zij kunnen 100 procent van hun bedrijfswaarde krijgen. Van der Wal heeft meermaals gewaarschuwd dat er geen aantrekkelijkere regeling zal komen dan deze. Gedwongen uitkoop of onteigening is niet aan de orde. Piekbelasters die zich niet laten uitkopen, krijgen echter waarschijnlijk te maken met strengere stikstofnormen of een belasting op stikstofuitstoot. Dit is alleen wel aan een volgend kabinet om verder uit te werken, zei Van der Wal vorige week in de Tweede Kamer.

Een woordvoerster van de RVO benadrukt dat het aantal aanvragen nog niets zegt over het uiteindelijke aantal stoppers. "Een aanvraag is nog geen deelname."

Meer uit Binnenland

Graffitispuiter naar huis gestuurd, maar blijft verdachte

AMSTERDAM (ANP) - De 24-jarige Amsterdammer die zaterdagmiddag is opgepakt voor het bekladden van het Nationaal Monument op de Dam, is zaterdagavond op vrije voeten gesteld. Hij blijft nog wel verdachte van vernieling, meldt zijn advocaat. Het Openbaar Ministerie moet beslissen of de man wordt vervolgd.

3 uur geleden
Drukke pro-Palestijnse mars door Amsterdam eindigt op Museumplein

AMSTERDAM (ANP) - Tussen de 1500 en 2000 betogers hebben zaterdag een pro-Palestijnse mars door Amsterdam gehouden. De demonstratie was gericht tegen het geweld van het Israëlische leger tegen de inwoners van Gaza, dat volgens de betogers op genocide neerkomt.

11 uur geleden
Caribische eilanden zetten zich schrap voor orkaan

PHILIPSBURG (ANP) - Bewoners van Sint-Maarten, Sint-Eustatius en Saba bereiden zich voor op het passeren van orkaan Erin. Die trekt aan het eind van de ochtend (begin van de avond Nederlandse tijd) voorbij ten noordoosten van Sint-Maarten. Erin is inmiddels in kracht toegenomen tot een orkaan van categorie 4, op een schaal van 5.

15 uur geleden
Palestina-demo met zo'n 1500 deelnemers onderweg naar Museumplein

AMSTERDAM (ANP) - Deelnemers aan een pro-Palestijnse demonstratie in Amsterdam zijn zaterdag begonnen aan hun mars door de stad. De betoging begon om 14.00 uur op de Dam en eindigt later op het Museumplein.

15 uur geleden
Honderden betogers bij pro-Palestijnse demo op Dam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden betogers hebben zich zaterdagmiddag verzameld op de Dam in Amsterdam om deel te nemen aan een pro-Palestijnse demonstratie. Die is georganiseerd door onder meer XR Justice Now!, Palestijnse Gemeenschap Nederland en de Internationale Socialisten.

15 uur geleden
Premier Schoof blij met inspanningen Trump voor vrede Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof "verwelkomt" de inspanningen van de Amerikaanse president Trump om te komen tot een duurzame vrede in Oekraïne. Dat schrijft hij in een statement naar aanleiding van de ontmoeting tussen de Amerikaanse president en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin in Alaska.

17 uur geleden
Oekraïners in Nederland: Poetin verstaat alleen de taal van macht

DEN HAAG (ANP) - Het topoverleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin was een 'diplomatiek verlies'. Dat zegt de woordvoerder van Oekraïners in Nederland, Oleksandr Tomashchuk. "Je kunt Poetin niet overtuigen om iets te doen door aardig tegen hem te zijn. Poetin verstaat alleen de taal van kracht en macht."

19 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!