In Gelderland meeste animo voor uitkoop, Zuid-Holland blijft stil
DEN HAAG (ANP) - Van de bijna vijfhonderd boeren die vrijwillig willen onderhandelen over mogelijke uitkoop, komen zoals verwacht de meesten uit de provincie Gelderland. Momenteel hebben 161 ondernemers uit Gelderland een aanvraag ingediend bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Van de iets meer dan 3000 boeren in Nederland die zijn aangemerkt als piekbelaster, komt 60 procent uit Gelderland.
Relatief gezien ligt het aantal aanmeldingen in Gelderland wel een stuk lager dan in Noord-Brabant en Limburg. Beide provincies maakten donderdag al bekend hoeveel boeren zich daar hebben gemeld voor een van de twee uitkoopregelingen. In Brabant, dat 265 piekbelasters heeft, gaat het om 122 aanvragen. Uit Limburg (262 piekbelasters) kwamen tot nu toe 112 aanmeldingen.
De RVO heeft desgevraagd nu ook de cijfers van de andere provincies vrijgegeven. De aantallen worden vanaf komende woensdag wekelijks geüpdatet op de website van de Rijksdienst, die de aanvragen voor de landelijke beëindigingsregeling veehouderijlocaties behandelt.
Zuid-Holland
In Zuid-Holland heeft op dit moment geen enkele boer zich aangemeld voor de stoppersregelingen. Die provincie heeft volgens de cijfers van het RIVM ook slechts vier piekbelasters, net als Zeeland. In Zeeland hebben wel vier bedrijven een aanvraag ingediend. Het is niet zeker of het ook om de vier piekbelasters gaat.
Een bedrijf dat jaarlijks 2500 mol stikstof neerslaat op gevoelige natuur, wordt als piekbelaster gezien. Een 'mol' is een scheikundige eenheid waarmee het gewicht van de neerslaande deeltjes wordt berekend.
Woest aantrekkelijk
Stikstofminister Christianne van der Wal presenteerde in juni een naar eigen zeggen "woest aantrekkelijke" regeling. Boeren die zijn aangemerkt als piekbelaster, kunnen 120 procent van hun bedrijfswaarde krijgen als ze zich laten uitkopen. Daarnaast is er een algemene beëindigingsregeling voor boeren. Zij kunnen 100 procent van hun bedrijfswaarde krijgen. Van der Wal heeft meermaals gewaarschuwd dat er geen aantrekkelijkere regeling zal komen dan deze. Gedwongen uitkoop of onteigening is niet aan de orde. Piekbelasters die zich niet laten uitkopen, krijgen echter waarschijnlijk te maken met strengere stikstofnormen of een belasting op stikstofuitstoot. Dit is alleen wel aan een volgend kabinet om verder uit te werken, zei Van der Wal vorige week in de Tweede Kamer.
Een woordvoerster van de RVO benadrukt dat het aantal aanvragen nog niets zegt over het uiteindelijke aantal stoppers. "Een aanvraag is nog geen deelname."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
9 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
12 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
13 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.
13 uur geleden