In Egypte gestrande Palestijnen keren terug naar Gazastrook
RAFAH (ANP/DPA/AFP) - Palestijnen die door de oorlog tussen Hamas en Israël waren gestrand in Egypte, kunnen vrijdag weer terugkeren naar de Gazastrook. Op Egyptische televisie is te zien dat tientallen mensen met grote tassen en volgepakte auto's bij Rafah de grens oversteken richting Gaza.
De Egyptische autoriteiten spraken donderdag met de Palestijnse ambassade af dat zij de grens over mogen nu er een gevechtspauze van vier dagen is overeengekomen tussen Israël en Hamas. De Egyptenaren benadrukken dat niemand wordt gedwongen om terug te gaan.
Alleen in de nabij gelegen stad El Arish zouden al 920 Palestijnen hebben gezeten die niet terug konden naar hun huis doordat op 7 oktober de oorlog uitbrak. De mensen die in de Egyptische hoofdstad Caïro zitten zouden zaterdag terug kunnen naar Gaza.
Blijven geen optie
"We zijn het zat hier te zijn", zegt een van de Palestijnen die teruggaat naar de Gazastrook. "Dit is geen leven. We hopen terug te kunnen naar Gaza-Stad, al is het maar om een tent op te zetten tussen het puin." Ook voor een 50-jarige vrouw is in Egypte blijven geen optie. "Ik ga naar huis."
Sinds 7 oktober gingen vrijwel alleen vrachtwagens met humanitaire hulp de Gazastrook in. Andersom gingen er buitenlanders, mensen met een dubbel paspoort en ernstig zieken en gewonden het belegerde gebied uit. Vrijdag kwamen er volgens de Egyptische Rode Halve Maan zeventien gewonden en vijf kankerpatiënten uit Gaza aan in Egypte.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël en de zogenoemde Vredesraad van de Amerikaanse president Donald Trump hebben een deelakkoord gesloten rond een vredesplan voor Gaza, melden de Vredesraad en de Israëlische premier Benjamin Netanyahu. Volgens Netanyahu gaat het om een akkoord over werkgroepen die hun werk moeten doen "voordat er wederopbouw plaatsvindt in Gaza".
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische oppositiepartij Jabloko blijft uitgesloten van deelname aan de parlementsverkiezingen in september. Het hooggerechtshof heeft dat bepaald, nadat de anti-oorlogspartij een hoger beroep had aangespannen.
5 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten ondervragen NAVO-bondgenoten inderdaad over hun steun voor Amerikaanse doelstellingen, zegt Finland. Ze hebben een vragenlijst gekregen over bijvoorbeeld Amerikaans optreden in het Midden-Oosten en het kopen van Amerikaanse wapens, op een moment dat de VS nadenken of en waar uit Europa ze beschermende troepen willen weghalen.
6 uur geledenCEUTA (ANP) - Spanje gaat 1500 tijdelijke opvangplekken voor migranten verzorgen in de Spaanse exclave Ceuta bij Marokko, zegt migratieminister Elma Saiz volgens persbureau EFE. Eind juli staken daar tienduizenden mensen de grens over, van wie er nog 5000 tot 8000 zouden zijn achtergebleven. Zondag demonstreerden honderden van hen tegen de omstandigheden waarin zij nu leven.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zullen Oman "helemaal kapot bombarderen" als het land in de weg staat bij het conflict met Iran in de Straat van Hormuz. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump tegen tv-zender Fox News. Oman en Iran onderhandelen over een veilige doorgang in de belangrijke zeestraat.
8 uur geledenTEHERAN (ANP) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het zogenoemde memorandum van overeenstemming met de Verenigde Staten "irrelevant" is sinds de Amerikanen het schonden. De deadline van zestig dagen voor verdere gesprekken die maandag afloopt, is daarmee ook niet van belang, zegt de woordvoerder volgens Al Jazeera.
8 uur geledenLE PORGE (ANP/AFP) - Inwoners van de Franse gemeente Le Porge hebben premier Sébastien Lecornu uitgejoeld om zijn aanpak van de natuurbranden in het gebied. Bij zijn aankomst in de getroffen regio hadden zich rond de tweehonderd mensen verzameld voor het gemeentehuis. Ze joelden, floten en riepen leuzen.
9 uur geleden