In collegetennis gevormde Hartono leeft droom op Australian Open
MELBOURNE (ANP) - De relatief onbekende tennisster Arianne Hartono staat op haar 25e voor haar debuut op een grandslamtoernooi. De dochter van Indonesische ouders, die op de Australian Open verrassend drie kwalificatiewedstrijden wist te winnen, is naar eigen zeggen "gevormd en gegroeid" in het Amerikaanse collegetennis.
In de Verenigde Staten kon ze in september 2018 niet gewoon over straat. Overal werd ze aangesproken op haar bijzondere prestatie: de beste collegespeelster van het land. En haar studie leed niet onder haar tennissuccessen, sterker nog: in hetzelfde jaar slaagde ze cum laude voor haar studie psychologie.
Op dat moment hadden nog maar weinig mensen van Hartono vernomen. En dat is begrijpelijk, want veel speelsters die net tekortkomen voor een carrière als proftennisser kiezen voor een avontuur in de Verenigde Staten, waar ze hun passie op competitief niveau kunnen combineren met een studie.
Ervaring
"Als iemand mij vraagt naar die ervaring, dan zeg ik altijd dat het de beste tijd van mijn leven was. Ik heb daar zoveel geleerd over mijzelf, anderen en over het tennis. Ik wist dat ik eigenlijk nog niet volwassen genoeg was om naar collegetennis te gaan, maar ik ben daar zó gegroeid door de combinatie van studie en tennis", zei Hartono na het bereiken van het Australische hoofdtoernooi. Met haar deelname doen vier Nederlanders mee aan het toernooi.
"Ik denk dat iedereen zijn eigen pad bewandelt, ook jongens als Tallon Griekspoor en Botic van de Zandschulp. We zijn alle drie een completer persoon geworden en dat heb je ook op de baan nodig. Je kunt wel hartstikke goed forehands en backhands slaan, maar als je mentaal niet goed bent, red je het niet. Tennistechnisch was ik altijd wel in orde, maar door het vertrouwen en het geloof in mezelf ben ik nu hier", aldus de nummer 191 van de wereld.
Puzzelstukjes
"Ik wil niet zeggen dat ik in het proftennis ben gerold, maar ik heb het gewoon altijd in mijn achterhoofd gehad en dag voor dag en week voor week aan mijn ding gewerkt. Ik heb zoveel dingen meegenomen uit al die jaren collegetennis" en de jaren erna in het tenniscircuit, blikt Hartono terug. "Schijnbaar moest het zo zijn dat de puzzelstukjes hier in elkaar vallen. Maar drie jaar geleden had ik nooit gedacht dat ik hier nu zou staan. Ik zat er niet zo heel erg in, zeg maar."
Hartono sloeg in haar carrière een kleine 70.000 euro aan prijzengeld bij elkaar en dat heeft ze nu met het bereiken van het hoofdtoernooi verdubbeld. "Onwerkelijk", valt er veelvuldig uit haar mond te horen. "Het is mijn eerst keer hier, ik heb er geen woorden voor. Alleen al naar de Australian Open mogen, was al een droom voor me. En daar blijf ik nu nog even in."
De Amerikaanse Amanda Anisimova (20), de mondiale nummer 60, is de tegenstandster van Hartono.
Meer uit Sport
VALENCIA (ANP) - Demi Vollering heeft haar eerste rittenkoers van dit jaar gewonnen. De wielrenster van FDJ United-SUEZ was de sterkste in de Ronde van Valencia. Vollering kwam in de vierde en laatste etappe van Sagunt naar Valencia als eerste over de streep.
1 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Italiaanse skiester Federica Brignone heeft op de reuzenslalom haar tweede gouden medaille van de Winterspelen in eigen land gewonnen. De 35-jarige regerend wereldkampioene had na de eerste manche een voorsprong van 34 honderdsten van een seconde, die bouwde ze in de tweede manche uit tot 62 honderdsten. De Zweedse titelverdedigster Sara Hector en de Noorse Thea Stjernesund grepen met exact dezelfde tijd het zilver.
1 uur geledenTESERO (ANP) - Langlaufer Johannes Høsflot Klaebo is na zijn vierde olympisch goud op de Winterspelen van Milaan en Cortina d'Ampezzo de succesvolste winterolympiër aller tijden. De 29-jarige Klaebo won met de Noorse ploeg de aflossing en komt daardoor in totaal op negen olympische titels. Sinds vrijdag deelde hij het record met landgenoten Marit Bjørgen (langlaufen), Ole Einar Bjørndalen (biatlon) en Bjørn Daehlie (langlaufen).
2 uur geledenMILAAN (ANP) - Niels Kerstholt vond het niet eenvoudig om shorttrackster Suzanne Schulting te passeren op de olympische halve finale van de aflossing bij de vrouwen zaterdag. Dat vertelde de bondscoach zondag na de training in Milaan.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - Een medaille met de aflossingsploeg bij de mannen zou de Olympische Spelen voor Jens van 't Wout compleet maken. Dat onderdeel heeft voor de 24-jarige Nederlandse shorttracker in Milaan meer prioriteit dan de 500 meter, waar hij na de 1000 en 1500 meter zijn derde individuele gouden medaille kan winnen.
3 uur geledenMILAAN (ANP) - Jens van 't Wout had het zondag zwaar tijdens de training van de shorttrackers op de Olympische Spelen. "Ik had geleerd van mijn eerste gouden medaille, toen ik daarna 's nachts nauwelijks sliep. Dit keer heb ik een slaappil genomen en zes uur lang geslapen. Ik denk alleen dat de slaappil nog in mijn benen zit, want ik voelde me net slecht op het ijs. Niet normaal", vertelde Van 't Wout tegen enkele Nederlandse journalisten in de Milano Ice Skating Arena.
3 uur geledenINGLEWOOD (ANP/RTR) - NBA-baas Adam Silver ergert zich steeds meer aan basketbalteams die bewust verliezen in de competitie. Dit doen zij om een betere positie te hebben bij het kiezen van nieuwe spelers in de zogeheten draft aan het einde van het seizoen. "Het lijkt erop dat het expres verliezen dit jaar erger is dan eerder", zei Silver tijdens een persconferentie rond het jaarlijkse All-Star Weekend.
5 uur geleden