In carnavalssteden vaak één bekersysteem na nieuwe regels
TILBURG (ANP) - In steden die aankomend weekend volledig in het teken staan van carnaval, wordt vaak gewerkt met één bekersysteem door de hele stad nu er nieuwe regels zijn voor plastic wegwerpbekers. Carnavalsvierders in Tilburg, Breda en Maastricht betalen extra voor een herbruikbare beker, blijkt uit een rondgang van het ANP.
De steden zijn hierop overgegaan, omdat er sinds 1 juli 2023 nieuwe regels gelden voor wegwerpplastic. In Tilburg borduren kroegen voort op een systeem met harde bekers dat vorig jaar al in gang werd gezet, zegt Alex Boonmann, bestuurslid bij de lokale belangengroep Stichting Horeca Concentratiegebied Tilburg. Bezoekers betalen eenmalig 0,50 euro voor een herbruikbare beker. Als ze die aan het einde van de avond bij een bar inleveren, krijgen ze een muntje, dat ze de volgende dag weer kunnen gebruiken voor het halen van een drankje. Het systeem hebben de horecazaken volgens Boonmann gezamenlijk met de gemeente Tilburg opgezet. "Als het goed is, doen alle kroegen in Tilburg eraan mee", zegt het bestuurslid.
Ook in Breda is een gezamenlijk bekersysteem tijdens carnaval. Carnavalsvierders betalen eenmalig 1 euro extra voor een drankje. "Zie dit als een bijdrage aan een duurzaam systeem", zegt een woordvoerder van het Ondernemersfonds Breda. Zo'n zeventig horecazaken doen hier volgens de woordvoerder aan mee. De gebruikte zachte bekers worden uiteindelijk gerecycled. Ook maakte het Bredase trio De Rubberen Schuimboten het carnavalslied Bekers naar de bar. "We verzoeken kroegen om aan het einde van de avond dit nummer te draaien, zodat iedereen eraan herinnerd wordt dat ook de laatste beker weer naar de bar moet", aldus het ondernemersfonds.
Feestgangers
Maastrichtse feestgangers betalen 0,50 euro extra voor een beker. In de stad geldt één systeem, hebben brancheverenigingen, Maastrichtse horecaondernemers en de gemeente afgesproken. Ook hier wordt het bedrag gebruikt om de recycling te bekostigen, aldus de gemeente.
Niet overal maken steden gebruik van één bekersysteem tijdens carnaval. Zo lukte het de Eindhovense horeca niet om tot een gezamenlijke oplossing te komen, waardoor de meer dan vijftig cafés in kroegstraat Stratumseind allemaal een eigen beleid kiezen, meldt RTL Nieuws. In Bergen op Zoom houden horecaondernemers het voorlopig bij het wegwerpplastic, schrijft BN DeStem.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
50 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
2 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
4 uur geleden