Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

In carnavalssteden vaak één bekersysteem na nieuwe regels

In carnavalssteden vaak één bekersysteem na nieuwe regels

TILBURG (ANP) - In steden die aankomend weekend volledig in het teken staan van carnaval, wordt vaak gewerkt met één bekersysteem door de hele stad nu er nieuwe regels zijn voor plastic wegwerpbekers. Carnavalsvierders in Tilburg, Breda en Maastricht betalen extra voor een herbruikbare beker, blijkt uit een rondgang van het ANP.

De steden zijn hierop overgegaan, omdat er sinds 1 juli 2023 nieuwe regels gelden voor wegwerpplastic. In Tilburg borduren kroegen voort op een systeem met harde bekers dat vorig jaar al in gang werd gezet, zegt Alex Boonmann, bestuurslid bij de lokale belangengroep Stichting Horeca Concentratiegebied Tilburg. Bezoekers betalen eenmalig 0,50 euro voor een herbruikbare beker. Als ze die aan het einde van de avond bij een bar inleveren, krijgen ze een muntje, dat ze de volgende dag weer kunnen gebruiken voor het halen van een drankje. Het systeem hebben de horecazaken volgens Boonmann gezamenlijk met de gemeente Tilburg opgezet. "Als het goed is, doen alle kroegen in Tilburg eraan mee", zegt het bestuurslid.

Ook in Breda is een gezamenlijk bekersysteem tijdens carnaval. Carnavalsvierders betalen eenmalig 1 euro extra voor een drankje. "Zie dit als een bijdrage aan een duurzaam systeem", zegt een woordvoerder van het Ondernemersfonds Breda. Zo'n zeventig horecazaken doen hier volgens de woordvoerder aan mee. De gebruikte zachte bekers worden uiteindelijk gerecycled. Ook maakte het Bredase trio De Rubberen Schuimboten het carnavalslied Bekers naar de bar. "We verzoeken kroegen om aan het einde van de avond dit nummer te draaien, zodat iedereen eraan herinnerd wordt dat ook de laatste beker weer naar de bar moet", aldus het ondernemersfonds.

Feestgangers

Maastrichtse feestgangers betalen 0,50 euro extra voor een beker. In de stad geldt één systeem, hebben brancheverenigingen, Maastrichtse horecaondernemers en de gemeente afgesproken. Ook hier wordt het bedrag gebruikt om de recycling te bekostigen, aldus de gemeente.

Niet overal maken steden gebruik van één bekersysteem tijdens carnaval. Zo lukte het de Eindhovense horeca niet om tot een gezamenlijke oplossing te komen, waardoor de meer dan vijftig cafés in kroegstraat Stratumseind allemaal een eigen beleid kiezen, meldt RTL Nieuws. In Bergen op Zoom houden horecaondernemers het voorlopig bij het wegwerpplastic, schrijft BN DeStem.

Meer uit Binnenland

Politie haalt actievoerders XR van spoor bij Utrecht Centraal

UTRECHT(ANP) - De politie heeft de actievoerders van Extinction Rebellion van het spoor bij Utrecht Centraal gehaald. De activisten, die willen dat het kabinet Israël per direct strengere sancties oplegt, betraden het spoor rond 13.15 uur. Daarvoor hielden enkele tientallen demonstranten een sit-in in de hal van het station.

15 minuten geleden
Activisten Extinction Rebellion betreden spoor Utrecht Centraal

UTRECHT (ANP) - Actievoerders van Extinction Rebellion hebben het spoor betreden bij Utrecht Centraal. Ongeveer twintig activisten staan op twee verschillende plekken op het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hebben een spandoek bij zich waarop staat 'Genocide spoort niet'.

32 minuten geleden
Jetten over Minnesma: onophoudelijke voorvechter voor klimaat

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft bedroefd gereageerd op het overlijden van Urgenda-voorvrouw Marjan Minnesma. "Ik herinner me haar als een onophoudelijke voorvechter voor de klimaatzaak", zegt Jetten op BlueSky over Minnesma. "Altijd creatief nadenkend en constructief meezoekend naar oplossingen."

1 uur geleden
Oprichter en directeur Marjan Minnesma van Urgenda overleden

ZAANDAM (ANP) - Marjan Minnesma, de oprichter en directeur van klimaatorganisatie Urgenda, is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat meldt de organisatie op haar website. Minnesma wordt de drijvende kracht achter Urgenda genoemd.

1 uur geleden
COA: zestig wachtende asielzoekers in aanmeldcentrum toegelaten

TER APEL (ANP) - Vrijdag hebben zo'n zestig mensen die voor het aanmeldcentrum in Ter Apel aan het wachten waren een plek in de opvanglocatie gekregen. Het gaat daarbij niet om kwetsbare mensen, voor wie ook de afgelopen dagen nog plek was. Dat is voor het eerst sinds woensdag werd besloten niet iedereen meer toe te laten, bevestigt een woordvoerder van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

2 uur geleden
Evenementen zetten extra water- en smeerpunten in wegens warmte

DEN HAAG (ANP) - Drinken, smeren, petje. Dat is het algemene advies bij veel evenementen dit pinksterweekend. In verband met de verwachte hoge temperaturen hebben organisatoren adviezen op hun websites gezet, zorgen ze veelal voor extra waterpunten en houden ze een extra oogje in het zeil.

2 uur geleden
Groningen biedt komende dagen nachtopvang asielzoekers Ter Apel

GRONINGEN (ANP) - Groningen gaat zaterdag, zondag en maandag nachtopvang bieden aan asielzoekers voor wie geen plek is in het opvangcentrum in Ter Apel. Burgemeester Roelien Kamminga heeft daarvoor een verzoek ontvangen van asielminister Bart van den Brink. De opvang vindt plaats in congrescentrum Hanzeplaza. Hoeveel asielzoekers daar de nacht gaan doorbrengen is nog niet bekend; dat is afhankelijk van de instroom, laat de gemeente weten.

2 uur geleden