Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

In belronde waarschuwt Rusland voor escalatie in Oekraïne

In belronde waarschuwt Rusland voor escalatie in Oekraïne

MOSKOU/WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In een belronde met Westerse collega's heeft de Russische defensieminister Sergej Sjojgoe de bewindslieden verweten de situatie in Oekraïne alleen maar erger te maken door hun steun aan Kiev. De Britten verwierpen de claim en waarschuwden Moskou de aantijging niet als voorwendsel te gebruiken voor verdere escalatie. De contacten tussen de defensieminister kwamen een dag voordat het acht maanden geleden is dat de Russen Oekraïne binnenvielen.

Sjojgoe sprak voor de tweede keer in drie dagen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Lloyd Austin. Daarvoor hadden zij elkaar, voor zover bekend, vijf maanden niet gesproken. Austin had na het hervatte contact benadrukt dat het belangrijk is "communicatielijnen" te handhaven tijdens de aanhoudende oorlog tegen Oekraïne.

Sjojgoe voerde ook een telefoontje met zijn Franse collega. "Ze bespraken de situatie in Oekraïne, die snel verslechtert. Het neigt naar verdere ongecontroleerde escalatie", lieten de Russen weten na dat overleg. Sjojgoe belde ook nog met Turkije. In meerdere gesprekken uitte hij de zorg dat Oekraïne een zogenoemde vuile (radioactieve) bom zou kunnen inzetten, echter zonder daarvoor enig bewijs aan te dragen.

In een reactie noemde Kiev de beschuldigingen absurd en gevaarlijk. Volgens Oekraïne beschuldigt Moskou vaak anderen van iets wat ze zelf van plan zijn.

Hoewel de belronde klaarblijkelijk niets opleverde, tonen de telefoontjes wel aan dat Rusland en leden van de door Washington geleide NAVO-alliantie actief communicatiekanalen onderhouden in een tijd van toenemende internationale bezorgdheid over een mogelijke nucleaire escalatie.

Meer uit Buitenland

Bijna miljoen ontheemden door grensconflict Cambodja en Thailand

PHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.

1 uur geleden
Nationale herdenkingsdag voor slachtoffers Bondi Beach begonnen

SYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.

6 uur geleden
VS onderscheppen opnieuw olietanker voor Venezolaanse kust

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.

7 uur geleden
Leger Israël doodt twee Palestijnen op Westelijke Jordaanoever

TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.

10 uur geleden
Maagdenburg herdenkt slachtoffers aanslag kerstmarkt

MAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.

12 uur geleden
Zelensky wil dat VS vredesgesprekken met Rusland blijven leiden

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.

13 uur geleden
Krant: doden en veel gewonden na massale vergiftiging in Moskou

MOSKOU (ANP) - Minstens drie mensen zijn om het leven gekomen en veertig anderen zijn in het ziekenhuis opgenomen na een massale vergiftiging in een pension in Moskou. Dat meldt de Britse krant Daily Mail op basis van een verklaring van lokale autoriteiten.

14 uur geleden