In 2070 telt Nederland 20,7 miljoen inwoners, verwacht het CBS
DEN HAAG (ANP) - In 2070 telt Nederland ruim 20,7 miljoen inwoners, verwacht het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aandeel 65-plussers zal tussen nu en dan stijgen. Op dit moment is een op de vijf Nederlanders 65 jaar of ouder, in 2070 gaat het waarschijnlijk om meer dan 26 procent.
Dat een steeds groter deel van de bevolking een oudere zal zijn, is volgens het CBS het gevolg van de geboortegolf net na de Tweede Wereldoorlog en die in de jaren 60. Ook speelt de stijgende levensduur een rol.
Tussen 2040 en 2050 stabiliseert het aantal ouderen, zo verwacht het statistiekbureau. Een kleinere generatie wordt rond die tijd 65 jaar en veel ouderen die net na de oorlog werden geboren zullen dan overlijden. Na 2050 neemt het aantal ouderen opnieuw toe, onder meer doordat de grotere generatie millennials dan 65 jaar wordt.
Verdubbeling aantal 80-plussers
Het aantal 80-plussers zal naar verwachting in 2070 meer dan verdubbeld zijn. In 2070 zijn er naar verwachting ruim twee miljoen mensen 80 jaar of ouder, aldus het statistiekbureau. Dit jaar zijn dat er 850.000.
De bevolking van Nederland groeit met name door migratie en de langere levensduur. De toename vindt vooral komende decennia plaats. Van 2024 tot en met 2056 neemt het aantal inwoners toe van 18 miljoen naar 20 miljoen mensen. Daarna neemt het groeitempo af.
Gebruikt model CBS
Om de ontwikkeling van de bevolking te bepalen maakt het CBS gebruik van een model waarin aannames over geboorte, sterfte, immigratie en emigratie in de toekomst worden verwerkt. Het aantal migranten kan echter per jaar sterk verschillen en ook is onzeker of de stijging van de levensduur op hetzelfde tempo zal doorzetten. Daarom benadrukt het statistiekbureau dat de voorspellingen over bevolkingsgroei "met onzekerheden omgeven" zijn. Wel is het "zeer waarschijnlijk" dat we in 2070 uitkomen op een bevolking van tussen de 19 miljoen en de 22,4 miljoen mensen.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiƫnten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
5 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
5 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
6 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
6 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
8 uur geleden