Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

In 2020 minder deelname aan onderzoek baarmoederhalskanker

In 2020 minder deelname aan onderzoek baarmoederhalskanker

BILTHOVEN (ANP) - Iets minder dan de helft van de mensen die vorig jaar werden uitgenodigd voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker nam eraan deel. Dat percentage ligt lager dan in de drie voorgaande jaren, toen gemiddeld 57 procent van de mensen inging op de uitnodiging, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

Tussen 16 maart en 1 juli van 2020 lag het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker stil vanwege de coronapandemie. Daardoor kregen ongeveer 200.000 mensen minder dan gewoonlijk een uitnodiging. Jaarlijks worden 800.000 mensen tussen de 30 en de 60 uitgenodigd om bij de huisarts een uitstrijkje te laten maken. Van de 600.000 mensen die in 2020 wel een uitnodiging kregen, reageerde dus ongeveer de helft.

Van de deelnemers koos een ongeveer twee keer zo hoog percentage als afgelopen jaren voor een zelftest. Sommige mensen die eerder niet reageerden, hebben inmiddels alsnog meegedaan aan het onderzoek, aldus het RIVM. Mensen die helemaal niet ingingen op de uitnodiging, bijvoorbeeld omdat ze niet naar de huisarts wilden gaan tijdens de pandemie, krijgen een brief om te laten weten dat ze alsnog mee kunnen doen.

Afgelopen jaren

In totaal werden vorig jaar 296.487 mensen onderzocht in het kader van het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Bij 9,5 procent van de deelnemers werd het humaan papillomavirus (hpv) gevonden, vooral in de leeftijdsgroep van 30 tot 35 jaar. Dat percentage is vergelijkbaar met afgelopen jaren. Hpv wordt overgedragen door seksueel contact en kan onder meer baarmoederhalskanker veroorzaken.

3413 deelnemers bleken een voorstadium van de ziekte te hebben. Ook dat cijfer is vergelijkbaar met voorgaande jaren, meldt het RIVM. Ieder jaar krijgen ongeveer 800 mensen in Nederland baarmoederhalskanker en overlijden er ongeveer 200 personen aan de ziekte.

Meer uit Binnenland

Honderden demonstreren in IJsselstein tegen asielnoodopvang

IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.

9 uur geleden
Rechter: minister mocht bed-bad-brood van 16 mensen niet stoppen

ROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.

9 uur geleden
Aantal opvangplekken asielzoekers Loosdrecht teruggeschroefd

LOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.

12 uur geleden
OM in beroep tegen vonnis brandstichter Arnhemse binnenstad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.

13 uur geleden
Cel- en taakstraf voor geweld bij protest noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.

13 uur geleden
Rutte: als iemand lintje verdient, is het MH17-voorzitter Ploeg

DEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.

13 uur geleden
Lintje voor directeur is erkenning van tomeloze inzet, zegt Pride

AMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.

13 uur geleden