Importprijzen stegen harder dan uitvoerprijzen
DEN HAAG (ANP) - De prijzen voor de invoer van goederen en diensten zijn vorig jaar harder gestegen dan de prijzen van de export ervan. De verslechtering van deze zogenoemde ruilvoet was volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de grootste in elf jaar tijd. Het verschil drukte het handelssaldo vorig jaar met 2,1 miljard euro.
Als de invoerprijzen sterker stijgen dan de uitvoerprijzen dan houdt Nederland relatief minder over aan de internationale handel. Dat kwam vorig jaar vooral door de gestegen olie- en gasprijzen. Nederland importeert veel meer delfstoffen dan dat het uitvoert. Daarom had de prijsstijging een "groot negatief effect", aldus het statistiekbureau
Naast olie en gas zorgde ook de prijsstijging voor metaal voor een verslechtering. De prijsontwikkeling van chemische producten en aardolieproducten dempte dit effect enigszins.
Cijfers
Evengoed sloeg de balans wat betreft het handelssaldo positief uit. Dat nam vorig jaar toe tot 94,8 miljard euro van 83,3 miljard euro een jaar eerder. De stijging kwam vooral door hogere handelsvolumes. Bij de export was hier sprake van een groei met 6,6 procent. Bij de import ging het om een plus met 5,1 procent.
De waarde van de export in Nederland ligt al jaren "beduidend hoger" dan die van de import. Een verslechtering van de ruilvoet betekent volgens het statistiekbureau daarmee niet per se dat het handelssaldo daalt.
Meer uit Financieel
OUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht de komende jaren flink te groeien met de bezorging van zijn maaltijden. Dat heeft directeur en medeoprichter Michiel Muller van Picnic deze week gezegd tijdens een evenement over de landelijke uitrol van de maaltijdbezorgdienst Picnic Kookt. Hij denkt dat over een paar jaar bij de helft van de bestellingen van de onlinesupermarkt ook een maaltijd zit.
2 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - Onlinesupermarkt Picnic verwacht de komende jaren flink te groeien met de bezorging van zijn maaltijden. Dat heeft directeur en medeoprichter Michiel Muller van Picnic deze week gezegd tijdens een evenement over de landelijke uitrol van de maaltijdbezorgdienst Picnic Kookt. Hij denkt dat over een paar jaar bij de helft van de bestellingen van de onlinesupermarkt ook een maaltijd zit.
2 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Werknemers van wasserijen leggen woensdag het werk neer, meldt de FNV. Onderhandelingen voor een nieuwe cao zitten muurvast, volgens de vakbond. Bij wasserijen in Hoogeveen, Bolsward, Hardenberg en Tiel wordt 24 uur lang gestaakt.
3 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Werknemers van wasserijen leggen woensdag het werk neer, meldt de FNV. Onderhandelingen voor een nieuwe cao zitten muurvast, volgens de vakbond. Bij wasserijen in Hoogeveen, Bolsward, Hardenberg en Tiel wordt 24 uur lang gestaakt.
4 uur geledenASHEVILLE (ANP) - De G20-landen dringen aan op "een vrije, veilige en voorspelbare vaart door de Straat van Hormuz". Dat staat in een gezamenlijke verklaring die aan het einde van de door de Verenigde Staten georganiseerde top werd gepubliceerd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Ruimtevaartorganisatie NASA heeft het contract voor de ontwikkeling van het zogenoemde Mars Telecommunications Network toegekend aan Blue Origin, het Amerikaanse ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke verliezen gesloten. Beleggers hadden zorgen over oplopende energieprijzen, inflatie en stijgende rentes. Die werden ingegeven door oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iraanse doelen deden het sentiment gedurende de handelssessie weinig goeds.
8 uur geleden