Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Importprijzen stegen harder dan uitvoerprijzen

Importprijzen stegen harder dan uitvoerprijzen

DEN HAAG (ANP) - De prijzen voor de invoer van goederen en diensten zijn vorig jaar harder gestegen dan de prijzen van de export ervan. De verslechtering van deze zogenoemde ruilvoet was volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de grootste in elf jaar tijd. Het verschil drukte het handelssaldo vorig jaar met 2,1 miljard euro.

Als de invoerprijzen sterker stijgen dan de uitvoerprijzen dan houdt Nederland relatief minder over aan de internationale handel. Dat kwam vorig jaar vooral door de gestegen olie- en gasprijzen. Nederland importeert veel meer delfstoffen dan dat het uitvoert. Daarom had de prijsstijging een "groot negatief effect", aldus het statistiekbureau

Naast olie en gas zorgde ook de prijsstijging voor metaal voor een verslechtering. De prijsontwikkeling van chemische producten en aardolieproducten dempte dit effect enigszins.

Cijfers

Evengoed sloeg de balans wat betreft het handelssaldo positief uit. Dat nam vorig jaar toe tot 94,8 miljard euro van 83,3 miljard euro een jaar eerder. De stijging kwam vooral door hogere handelsvolumes. Bij de export was hier sprake van een groei met 6,6 procent. Bij de import ging het om een plus met 5,1 procent.

De waarde van de export in Nederland ligt al jaren "beduidend hoger" dan die van de import. Een verslechtering van de ruilvoet betekent volgens het statistiekbureau daarmee niet per se dat het handelssaldo daalt.

Meer uit Financieel

Rabo-economen zien economie vooral door uitgaven overheid groeien

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar 1,3 procent en volgend jaar 1,1 procent, verwacht Rabobank. Dat komt vooral doordat de overheid en consumenten meer uitgeven, schrijft de bank.

37 minuten geleden
Bestedingen tv-reclames groeien in eerste jaarhelft door sport

AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn in de eerste helft van dit jaar gegroeid. Het is voor het eerst sinds 2022 dat het eerste halfjaar weer groei laat zien, aldus cijfers van tv-marketingorganisatie Screenforce.

6 uur geleden
Bestedingen tv-reclames groeien in eerste jaarhelft door sport

AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn in de eerste helft van dit jaar gegroeid. Het is voor het eerst sinds 2022 dat het eerste halfjaar weer groei laat zien, aldus cijfers van tv-marketingorganisatie Screenforce.

8 uur geleden
Beursgraadmeters Wall Street herstellen iets na verliesreeks

NEW YORK (ANP) - Wall Street heeft woensdag wat terrein teruggewonnen na een verliesreeks van drie dagen. Beleggers gingen volgens kenners op koopjesjacht. Door de verliezen van de afgelopen dagen leken sommige aandelen opeens aantrekkelijk geprijsd. De koerswinsten werden wel enigszins getemperd door een verkoopgolf op de obligatiemarkt.

9 uur geleden
Buitenlandse bedrijven tekenen oliedeals in Venezuela

CARACAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Chevron, het Italiaanse Eni en andere buitenlandse energiebedrijven hebben woensdag in Caracas handtekeningen gezet onder grote projectuitbreidingen om de olieproductie in Venezuela op te krikken. Ze willen er komende jaren veel geld investeren. Chevron heeft zelfs meer dan 7 miljard dollar toegezegd.

10 uur geleden
Google ontloopt in rechtszaak gedwongen verkoop advertentiebeurs

ALEXANDRIA (ANP/RTR) - Google heeft in een rechtszaak een gedwongen verkoop van een bedrijfsonderdeel ontlopen. Het is al de derde keer in korte tijd dat Amerikaanse autoriteiten achter het net vissen in pogingen een techconcern op te knippen.

11 uur geleden
Een op de tien betalingen aan fiscus nog via oude rekeningnummer

DEN HAAG (ANP) - Nog steeds zijn er burgers, bedrijven en andere organisaties die het oude rekeningnummer van de Belastingdienst gebruiken. Volgens de fiscus komt vier maanden na de overstap naar Rabobank nog een op de tien betalingen binnen via het oude ING-nummer. Daarom komt de Belastingdienst binnenkort met een campagne op radio en internet om iedereen nogmaals te attenderen op de verandering.

11 uur geleden