IMF waarschuwt voor versplintering wereldeconomie door oorlog
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in Oekraïne kan leiden tot een wereldwijde versplintering waarbij decennia van integratie en het opbouwen van economische banden kunnen worden tenietgedaan. Daarvoor waarschuwt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat ook rept van een wereld die armer en gevaarlijker wordt. De versplintering zou iedereen kunnen raken, van de fabrieksarbeider tot de hoogst betaalde professionals.
Volgens IMF-topvrouw Kristalina Georgieva moeten landen hun handelsbarrières verlagen om ervoor te zorgen dat er geen tekorten ontstaan aan belangrijke grondstoffen. Ook zou dat helpen bij het tegengaan van de inflatie. Zeker nu tientallen landen de handel in voedsel, energie en andere belangrijke grondstoffen hebben beperkt, aldus de Bulgaarse.
Georgieva deed haar inzichten uit de doeken in een blogpost, voorafgaand aan het Wereld Economisch Forum in het Zwitserse Davos dat deze week wordt gehouden. Ze schreef de post samen met Gita Gopinath, adjunct-directeur van het fonds, en Ceyla Pazarbasioglu, het hoofd van de afdeling strategie, beleid en evaluatie.
Herstructureren van de schulden
Volgens de opstellers moeten landen kijken of ze hun bevoorradingsketen kunnen diversifiëren om deze veilig te stellen en productieverliezen in te dammen. De G20, de groep van grootste economieën, zou ook werk moeten maken van het herstructureren van de schulden, zo valt te lezen.
Verder stellen de beleidsmakers dat grensoverschrijdende betalingssystemen moeten worden gemoderniseerd. Landen zouden moeten samenwerken om een openbaar digitaal platform te creëren voor het afhandelen van overboekingen. Dat zou helpen de kosten te verlagen en de veiligheid te verbeteren. Ook zouden landen moeten samenwerken om de klimaatverandering aan te pakken.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft de omzet in het tweede kwartaal met bijna een vijfde zien stijgen. De winst nam met een derde toe, maakte het bedrijf dinsdag bekend.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. Chipaandelen stonden in de min, nadat op de Europese en Aziatische beurzen chipbedrijven ook al in de verkoop werden gedaan. Verder hadden beleggers de aandacht gericht op sterke bedrijfsresultaten en een verdere daling van de olieprijzen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump gaat maatregelen aankondigen om de import van de nieuwste Chinese robots en omvormers aan banden te leggen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De Verenigde Staten willen met een importverbod de Amerikaanse ontwikkelingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) beschermen tegen dreigingen voor de nationale veiligheid.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING-klanten die de scanner van de bank gebruiken, kunnen in de toekomst bij onlinebetalingen geen gebruikmaken van Wero, het nieuwe Europese digitale betaalsysteem dat iDEAL vervangt. De ING Scanner wordt bijvoorbeeld gebruikt door mensen die geen smartphone of tablet hebben en daarom hun onlinebetalingen niet met de app doen.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Kering, de eigenaar van onder meer Gucci, Saint Laurent, Bottega Veneta en Balenciaga, heeft in het afgelopen kwartaal weer een kleine groei laten zien. De verkopen van het belangrijke modemerk Gucci daalden nog wel, maar minder hard dan marktkenners hadden verwacht.
11 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASMI heeft in het tweede kwartaal van dit jaar opnieuw geprofiteerd van de enorme investeringen in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs liet dinsdag een overtuigend herstel zien, waarbij meerdere aandelen opvallend grote uitslagen maakten. De chipbedrijven stonden opnieuw onder druk, onder meer door vrees voor groeiende concurrentie uit China.
12 uur geleden