IMF waarschuwt impliciet voor handelsvoorstellen Donald Trump
WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor de grote impact van een mogelijke escalatie van de handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en met name China. Zo'n scenario zou grote economische gevolgen hebben, vrezen de economen van het fonds. Daarmee lijkt het IMF impliciet te waarschuwen voor voorstellen van de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump.
Bij het verschijnen van de nieuwe economische ramingen dinsdag werden Trump en zijn tegenstander Kamala Harris niet bij naam genoemd. Het fonds ging ook niet specifiek in op eerdere aankondigingen van Trump over heffingen van 10 procent op mondiale import naar de VS en 60 procent op goederen uit China in te voeren. Toch zien media als Bloomberg en Reuters in de aandacht van het fonds voor een mogelijke handelsoorlog een stille verwijzing naar de Amerikaanse verkiezingen.
De economische vooruitzichten die het IMF schetst zien er op het eerste gezicht redelijk stabiel uit, met 3,2 procent groei voor de wereldeconomie dit jaar en volgend jaar terwijl de inflatie verder afneemt. Maar in een alternatief ongunstig scenario toont het fonds wat er zou gebeuren als er wederzijdse heffingen van 10 procent komen tussen de VS, de eurozone en China. Daarbij wordt ook uitgegaan van 10 procent Amerikaanse heffingen op de rest van de wereld, verminderde migratie naar de VS en Europa, en financiële onrust.
'Risico's'
Mocht dit scenario zich voordoen, dan kan dat volgens het IMF volgend jaar al een hap van 0,8 procentpunt uit de mondiale economische groei halen. En in 2026 zou er dan waarschijnlijk 1,3 procentpunt minder groei zijn voor de wereldeconomie dan in het basisscenario.
"Ondanks het goede nieuws over de inflatie nemen de neerwaartse risico's toe", stelt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas in een toelichting. "Verschuivingen naar ongewenst handels- en industriebeleid kunnen de groei aanzienlijk verlagen ten opzichte van onze basisprognose."
Meer uit Financieel
MEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
32 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
6 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - Wingtech heeft in China een rechtszaak aangespannen tegen de Nederlandse chipfabrikant Nexperia en een aantal bestuurders. Nexperia is een dochterbedrijf van Wingtech, maar de ondernemingen zijn sinds vorig jaar verwikkeld in een felle ruzie over de controle over de chipmaker. Wingtech houdt de Nijmeegse chipmaker verantwoordelijk voor 8 miljard yuan schade, ongeveer 1 miljard euro.
6 uur geledenBOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.
8 uur geleden