IMF waarschuwt impliciet voor handelsvoorstellen Donald Trump
WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt voor de grote impact van een mogelijke escalatie van de handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en met name China. Zo'n scenario zou grote economische gevolgen hebben, vrezen de economen van het fonds. Daarmee lijkt het IMF impliciet te waarschuwen voor voorstellen van de Amerikaanse presidentskandidaat Donald Trump.
Bij het verschijnen van de nieuwe economische ramingen dinsdag werden Trump en zijn tegenstander Kamala Harris niet bij naam genoemd. Het fonds ging ook niet specifiek in op eerdere aankondigingen van Trump over heffingen van 10 procent op mondiale import naar de VS en 60 procent op goederen uit China in te voeren. Toch zien media als Bloomberg en Reuters in de aandacht van het fonds voor een mogelijke handelsoorlog een stille verwijzing naar de Amerikaanse verkiezingen.
De economische vooruitzichten die het IMF schetst zien er op het eerste gezicht redelijk stabiel uit, met 3,2 procent groei voor de wereldeconomie dit jaar en volgend jaar terwijl de inflatie verder afneemt. Maar in een alternatief ongunstig scenario toont het fonds wat er zou gebeuren als er wederzijdse heffingen van 10 procent komen tussen de VS, de eurozone en China. Daarbij wordt ook uitgegaan van 10 procent Amerikaanse heffingen op de rest van de wereld, verminderde migratie naar de VS en Europa, en financiële onrust.
'Risico's'
Mocht dit scenario zich voordoen, dan kan dat volgens het IMF volgend jaar al een hap van 0,8 procentpunt uit de mondiale economische groei halen. En in 2026 zou er dan waarschijnlijk 1,3 procentpunt minder groei zijn voor de wereldeconomie dan in het basisscenario.
"Ondanks het goede nieuws over de inflatie nemen de neerwaartse risico's toe", stelt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas in een toelichting. "Verschuivingen naar ongewenst handels- en industriebeleid kunnen de groei aanzienlijk verlagen ten opzichte van onze basisprognose."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil de wet aanpassen voor investeringen door banken, verzekeraars, beleggers en vermogensbeheerders. Het moet duidelijker worden om wat voor soort investeringen het gaat, zodat investeerders en particuliere klanten beter kunnen zien of het om een duurzame investering gaat.
42 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Facebook-eigenaar Meta Platforms moet tientallen Spaanse mediabedrijven in totaal 479 miljoen euro betalen voor vermeende overtredingen van regels rond concurrentie bij adverteren en bescherming van consumentengegevens. Dat heeft een Spaanse rechtbank donderdag bepaald.
46 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De teruggetreden hoofdeconoom van ABN AMRO, Sandra Phlippen, wordt het hoofd duurzaamheid bij dezelfde bank. Het is de bedoeling dat ze vanuit die functie duurzaamheid integreert in de kernactiviteiten van ABN AMRO, meldt het financiële concern.
54 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Realityster en vastgoedondernemer Peter Gillis wil dat een rechtszaak tegen hem over belastingfraude opnieuw bij de rechtbank komt. Dit heeft zijn advocaat Mark Hendriks donderdag verzocht tijdens de eerste zitting in het hoger beroep van Gillis in het gerechtshof in Den Bosch. De rechter wees het verzoek echter af.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Vrachtwagen- en busfabrikant MAN wil in Duitsland ongeveer 2300 banen schrappen, meldt een woordvoerder aan persbureau dpa. De onderneming, die ook aan Nederlandse bedrijven levert, zegt te kampen met een aanhoudend zwakke markt voor trucks en de ingreep moet voor lagere kosten zorgen. Het geld dat MAN daarmee vrijspeelt, zou bedoeld zijn voor investeringen in nieuwe voertuigen zoals elektrische trucks.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Europa moet voorkomen dat het te afhankelijk wordt van de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten. Dat zei topman Patrick Pouyanné van het grote Franse olie- en gasconcern TotalEnergies. De Europese Unie wil in 2027 de import van lng uit Rusland helemaal verbieden, wat weer de prijzen van Amerikaans gas kan aanjagen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag bij de grootste stijgers op de Amsterdamse beurs. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden voor opluchting bij beleggers. De grootste verkoper van AI-chips ter wereld presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en bleef optimistisch over de vooruitzichten voor de komende maanden.
3 uur geleden