Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF voorziet trager economisch herstel in Nederland

IMF voorziet trager economisch herstel in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verlaagt voor de tweede keer in korte tijd zijn groeivoorspellingen voor de Nederlandse economie. Volgens het fonds trekt de economische groei hier komende jaren wel wat aan, maar langzamer dan eerder gedacht.

In 2023 nam de Nederlandse economie uiteindelijk maar 0,1 procent in omvang toe, komt naar voren uit de nieuwe inschatting. Dit jaar valt er 0,6 procent groei te verwachten en volgend jaar 1,3 procent. Eind januari ging het fonds bij zijn wereldwijde ramingen nog uit van 0,2 procent in 2023, 0,7 procent dit jaar en 1,3 procent groei voor Nederland in 2025. En dat was ook al een somberder beeld dan het IMF een aantal maanden daarvoor had geschetst.

Dat de voorspellingen al zo snel opnieuw bijgesteld worden, komt omdat onderzoekers van het fonds afgelopen dagen uitgebreid onderzoek hebben gedaan in ons land. Een team van het IMF heeft speciaal voor deze al eerder geplande onderzoeksmissie ook gesproken met Nederlandse regeringsfunctionarissen en mensen van De Nederlandsche Bank (DNB).

Flinke knauw

Het gaat nog om voorlopige bevindingen. Daarin is het IMF ook weer niet heel pessimistisch over Nederland. "Hoewel de groei de laatste tijd is vertraagd, blijft de Nederlandse economie opmerkelijk veerkrachtig", schrijft het fonds.

Dat de economische groei afgelopen jaar tot een minimum is teruggevallen zou vooral te wijten zijn aan de eerdere stijging van de energieprijzen in combinatie met de opgelopen rentes en een teruggelopen vraag vanuit het buitenland. Daarbij kreeg de koopkracht van consumenten een flinke knauw, wat in de eerste helft van vorig jaar zorgde voor dalende consumptiecijfers.

Overheidsfinanciën

Het IMF denkt dat het in de laatste drie maanden van vorig jaar juist weer wat beter met de economie ging. Dit herstel zou vooral gesteund zijn door de gestegen lonen en de toegenomen huizenprijzen. Bij de industriële productie en de export was nog geen sprake van een opleving. De hogere rentes drukten daarnaast nog op de investeringen, aldus het IMF.

Een belangrijk positief punt volgens de onderzoekers is dat de werkloosheid historisch laag blijft en de roep om personeel bij bedrijven is nog steeds groot. Tegelijk lijkt de inflatie geleidelijk af te nemen, van 4,1 procent vorig jaar naar 3 procent dit jaar, om dan volgend jaar op 2,3 procent uit te komen. De bankensector oogt volgens het fonds verder bestendig en bij de overheidsfinanciën ziet het IMF verbetering, ondanks de genomen steunmaatregelen om de impact van de hoge energieprijzen te verzachten.

Meer uit Financieel

Scope verlaagt kredietoordeel Verenigde Staten om shutdown

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar Scope Ratings heeft zijn kredietoordeel voor de Verenigde Staten verlaagd om de al meer dan drie weken durende 'shutdown' van de Amerikaanse overheid. De grootste economie ter wereld wordt nu door het in Berlijn gevestigde bedrijf beoordeeld met AA-. Dat is drie gradaties lager dan de hoogste score.

1 uur geleden
China en VS beginnen besprekingen om handelsconflict op te lossen

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Amerikaanse en Chinese functionarissen zijn in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur handelsbesprekingen begonnen voorafgaand aan een ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping.

4 uur geleden
Miljardairs en grote bedrijven financieren balzaal Witte Huis

WASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft een lijst gepubliceerd van donateurs die hebben bijgedragen aan de nieuwe balzaal van president Donald Trump. Het gaat om rijke particulieren als hedgefundmanager Stephen Schwarzman en oliebaron Harold Hamm. Ook bedrijven uit onder meer de tech- en defensiesector, zoals Amazon, Google, Lockheed Martin, Microsoft en Palantir, dragen bij.

12 uur geleden
Nieuwe records op Wall Street door meevallende inflatiecijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geëindigd en bereikten nieuwe recordslotstanden. Beleggers reageerden opgelucht op inflatiecijfers over september, die lager uitvielen dan verwacht. Door de meevallende cijfers nam de hoop op een renteverlaging door de Federal Reserve verder toe.

12 uur geleden
Ontario pauzeert reclame voor hervatting handelsgesprekken met VS

TORONTO (ANP) - De Canadese provincie Ontario zet de reclame met de Amerikaanse oud-president Ronald Reagan tijdelijk stop, zodat de handelsgesprekken tussen Canada en de Verenigde Staten weer kunnen doorgaan. Dit meldt de premier van Ontario, Doug Ford, op het socialemediaplatform X.

13 uur geleden
Nexperia-moeder vreest financiële impact om geschil met Nederland

JIAXING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Chinese moederbedrijf van Nexperia heeft gewaarschuwd dat het conflict met de Nederlandse overheid bij de chipfabrikant invloed kan hebben op de financiële resultaten van het bedrijf. Dit meldde het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.

14 uur geleden
Winst Porsche gekelderd om koerswijziging elektrische auto's

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De winst van het Duitse automerk Porsche is in de eerste drie kwartalen van dit jaar gekelderd. Dat komt vooral door de koerswijziging van het merk voor de productie van elektrische auto's, maar ook door Amerikaanse importheffingen en een afnemende vraag in China.

14 uur geleden