Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF voorziet meer groei Nederland, maar is somberder over Europa

IMF voorziet meer groei Nederland, maar is somberder over Europa

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorziet iets meer economische groei in Nederland en wereldwijd dan eerder geraamd. Wel zijn deskundigen van de VN-organisatie voor financiële stabiliteit in een nieuw rapport somberder over de economie van de eurozone.

Het IMF verwacht dat de Nederlandse economie dit jaar met 1,6 procent groeit en volgend jaar met 1,8 procent. In oktober voorspelde het fonds voor Nederland nog plussen van 1,6 en 1,7 procent. Onze open economie profiteert mede van de groei van de wereldeconomie. Die gaat zowel dit jaar als volgend jaar 3,3 procent vooruit, denkt het IMF. Dat betekent dat de voorspelling voor 2025 met 0,1 procentpunt is opgeschroefd.

"Hoewel de vooruitzichten voor de wereldwijde groei grotendeels ongewijzigd zijn ten opzichte van oktober, worden de verschillen tussen landen groter", zegt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas. Vooral de vooruitzichten voor de Verenigde Staten verbeteren. 's Werelds grootste economie groeit dit jaar waarschijnlijk met 2,7 procent, een opwaartse bijstelling van een half procentpunt.

Donald Trump

Daarentegen gaat het in Duitsland dit jaar naar verwachting een half procentpunt slechter dan eerder voorzien. Duitsland kende in 2023 en 2024 al economische krimp. Voor 2025 voorziet het IMF slechts een beperkt herstel van 0,3 procent. Ook de raming voor Frankrijk is verlaagd. Voor de eurozone als geheel lijkt er niet meer in te zitten dan 1 procent groei dit jaar en 1,4 procent volgend jaar.

Volgens Gourinchas ondervindt het eurogebied aanhoudende tegenwind vooral in de industrie. Ook is het consumentenvertrouwen hier laag terwijl de inflatie daalt, maar in sommige landen hoog blijft. De econoom wijst er verder op dat de Europese gasprijzen ongeveer vijf keer zo hoog zijn als in de VS en ongeveer twee keer zo hoog als voor de coronapandemie.

De naam Donald Trump komt in het commentaar van Gourinchas niet voor. Wel zijn de ramingen door onzekerheid omgeven, omdat niet duidelijk is wat zijn beleid precies gaat zijn. De econoom sluit niet uit dat een nieuwe golf aan importheffingen tot meer handelsconflicten leidt. Belastingverlagingen in de VS zouden de groei kunnen stimuleren, maar ook de inflatie weer kunnen opdrijven. Versoepeling van bijvoorbeeld bankenregels zou de economie gevoeliger kunnen maken voor mogelijke financiële schokken.

Meer uit Financieel

Nagel: ECB zeer waakzaam over impact inflatie door oorlog

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) zijn "zeer waakzaam" over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de inflatie in de eurozone door de sterk stijgende energieprijzen. Dat zei de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel donderdag. Het is volgens hem nog wel te vroeg om te zeggen wat de gevolgen voor het rentebeleid van de ECB zijn door het conflict.

44 minuten geleden
ACM houdt extra toezicht op energiebedrijven na gestegen gasprijs

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat het toezicht op energieleveranciers intensiveren vanwege de flink gestegen gasprijs. De waakhond meldt dat enkele bedrijven de afgelopen dagen zijn gestopt met het aanbieden van vaste contracten. Maar leveranciers moeten altijd een variabel contract en een contract met een vaste prijs voor 1 jaar aanbieden, aldus de ACM.

49 minuten geleden
Emirates vliegt vrijdag van Dubai naar Schiphol

DUBAI (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Emirates vliegt in de nacht van donderdag op vrijdag van Dubai naar Schiphol, omdat het luchtruim dan beperkt geopend zal zijn. De vlucht landt om 07.50 uur op Schiphol. De maatschappij zet in totaal honderd vluchten van en naar Dubai in op donderdag en vrijdag.

50 minuten geleden
Europese gasprijs hervat stijging door Iran-oorlog

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs heeft donderdag de sterkste stijging in jaren hervat door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. De onzekerheid over de duur van de oorlog in het Midden-Oosten blijft de energiemarkten flink opschudden.

2 uur geleden
Recordinvestering Enexis in stroomnet, capaciteit blijft krap

DEN BOSCH (ANP) - Enexis heeft in 2025 een recordbedrag geïnvesteerd in het elektriciteitsnet, maar de vraag naar capaciteit groeit volgens Enexis sneller dan het netwerk kan worden uitgebreid. De netbeheerder, die de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg van elektriciteit voorziet, stak 1,9 miljard euro in de uitbreiding en verzwaring van het stroomnet.

2 uur geleden
Aantal geschrapte vluchten Midden-Oosten loopt op tot ruim 23.000

DUBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het aantal geschrapte vluchten naar het Midden-Oosten is sinds het begin van de aanvallen opgelopen tot meer dan 23.000. Volgens analysebedrijf Cirium is meer dan de helft van de 36.000 geplande vluchten van of naar het Midden-Oosten sinds zaterdag geannuleerd. Dat komt neer op ongeveer 4,4 miljoen stoelen.

2 uur geleden
Damrak blijft terughoudend door zorgen over hoge olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager geopend. De stemming bleef terughoudend door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran, die de zesde dag is ingegaan. Beleggers zijn vooral bezorgd dat de hoge olieprijzen als gevolg van het conflict de inflatie weer aanwakkeren en de economische groei afremmen.

2 uur geleden