IMF voorziet meer groei Nederland, maar is somberder over Europa
WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorziet iets meer economische groei in Nederland en wereldwijd dan eerder geraamd. Wel zijn deskundigen van de VN-organisatie voor financiële stabiliteit in een nieuw rapport somberder over de economie van de eurozone.
Het IMF verwacht dat de Nederlandse economie dit jaar met 1,6 procent groeit en volgend jaar met 1,8 procent. In oktober voorspelde het fonds voor Nederland nog plussen van 1,6 en 1,7 procent. Onze open economie profiteert mede van de groei van de wereldeconomie. Die gaat zowel dit jaar als volgend jaar 3,3 procent vooruit, denkt het IMF. Dat betekent dat de voorspelling voor 2025 met 0,1 procentpunt is opgeschroefd.
"Hoewel de vooruitzichten voor de wereldwijde groei grotendeels ongewijzigd zijn ten opzichte van oktober, worden de verschillen tussen landen groter", zegt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas. Vooral de vooruitzichten voor de Verenigde Staten verbeteren. 's Werelds grootste economie groeit dit jaar waarschijnlijk met 2,7 procent, een opwaartse bijstelling van een half procentpunt.
Donald Trump
Daarentegen gaat het in Duitsland dit jaar naar verwachting een half procentpunt slechter dan eerder voorzien. Duitsland kende in 2023 en 2024 al economische krimp. Voor 2025 voorziet het IMF slechts een beperkt herstel van 0,3 procent. Ook de raming voor Frankrijk is verlaagd. Voor de eurozone als geheel lijkt er niet meer in te zitten dan 1 procent groei dit jaar en 1,4 procent volgend jaar.
Volgens Gourinchas ondervindt het eurogebied aanhoudende tegenwind vooral in de industrie. Ook is het consumentenvertrouwen hier laag terwijl de inflatie daalt, maar in sommige landen hoog blijft. De econoom wijst er verder op dat de Europese gasprijzen ongeveer vijf keer zo hoog zijn als in de VS en ongeveer twee keer zo hoog als voor de coronapandemie.
De naam Donald Trump komt in het commentaar van Gourinchas niet voor. Wel zijn de ramingen door onzekerheid omgeven, omdat niet duidelijk is wat zijn beleid precies gaat zijn. De econoom sluit niet uit dat een nieuwe golf aan importheffingen tot meer handelsconflicten leidt. Belastingverlagingen in de VS zouden de groei kunnen stimuleren, maar ook de inflatie weer kunnen opdrijven. Versoepeling van bijvoorbeeld bankenregels zou de economie gevoeliger kunnen maken voor mogelijke financiële schokken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bijna 12.000 mensen die een huis huren van een woningcorporatie zijn ook eigenaar van één of meerdere woningen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Planbureau (CPB). Hoewel het maar een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over "passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen".
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine winsten gesloten. Beleggers deden het rustig aan na de stappen van het Amerikaanse ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve. Daardoor zijn opnieuw zorgen ontstaan over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
7 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
9 uur geleden