Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF voorziet meer groei Nederland, maar is somberder over Europa

IMF voorziet meer groei Nederland, maar is somberder over Europa

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voorziet iets meer economische groei in Nederland en wereldwijd dan eerder geraamd. Wel zijn deskundigen van de VN-organisatie voor financiële stabiliteit in een nieuw rapport somberder over de economie van de eurozone.

Het IMF verwacht dat de Nederlandse economie dit jaar met 1,6 procent groeit en volgend jaar met 1,8 procent. In oktober voorspelde het fonds voor Nederland nog plussen van 1,6 en 1,7 procent. Onze open economie profiteert mede van de groei van de wereldeconomie. Die gaat zowel dit jaar als volgend jaar 3,3 procent vooruit, denkt het IMF. Dat betekent dat de voorspelling voor 2025 met 0,1 procentpunt is opgeschroefd.

"Hoewel de vooruitzichten voor de wereldwijde groei grotendeels ongewijzigd zijn ten opzichte van oktober, worden de verschillen tussen landen groter", zegt IMF-hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas. Vooral de vooruitzichten voor de Verenigde Staten verbeteren. 's Werelds grootste economie groeit dit jaar waarschijnlijk met 2,7 procent, een opwaartse bijstelling van een half procentpunt.

Donald Trump

Daarentegen gaat het in Duitsland dit jaar naar verwachting een half procentpunt slechter dan eerder voorzien. Duitsland kende in 2023 en 2024 al economische krimp. Voor 2025 voorziet het IMF slechts een beperkt herstel van 0,3 procent. Ook de raming voor Frankrijk is verlaagd. Voor de eurozone als geheel lijkt er niet meer in te zitten dan 1 procent groei dit jaar en 1,4 procent volgend jaar.

Volgens Gourinchas ondervindt het eurogebied aanhoudende tegenwind vooral in de industrie. Ook is het consumentenvertrouwen hier laag terwijl de inflatie daalt, maar in sommige landen hoog blijft. De econoom wijst er verder op dat de Europese gasprijzen ongeveer vijf keer zo hoog zijn als in de VS en ongeveer twee keer zo hoog als voor de coronapandemie.

De naam Donald Trump komt in het commentaar van Gourinchas niet voor. Wel zijn de ramingen door onzekerheid omgeven, omdat niet duidelijk is wat zijn beleid precies gaat zijn. De econoom sluit niet uit dat een nieuwe golf aan importheffingen tot meer handelsconflicten leidt. Belastingverlagingen in de VS zouden de groei kunnen stimuleren, maar ook de inflatie weer kunnen opdrijven. Versoepeling van bijvoorbeeld bankenregels zou de economie gevoeliger kunnen maken voor mogelijke financiële schokken.

Meer uit Financieel

Warner Bros. Discovery wint op Wall Street na nieuws over megabod

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.

3 uur geleden
Meer problemen in auto-industrie door tekort aan Nexperia-chips

BERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.

4 uur geleden
WHO schrapt meer dan 2000 banen om vertrek VS op te vangen

GENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Meta wint grote concurrentiezaak VS, ontloopt gedwongen splitsing

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.

7 uur geleden
Europese beurzen verder omlaag, AkzoNobel verliest na fusieplan

AMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.

8 uur geleden
Zorgen werkgevers omdat loonsverhogingen maar langzaam afzwakken

DEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.

10 uur geleden
Verfmaker Axalta stijgt op Wall Street na fusieplan met AkzoNobel

NEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.

10 uur geleden