Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF-topvrouw: klimaatsubsidies funest voor derdewereldlanden

IMF-topvrouw: klimaatsubsidies funest voor derdewereldlanden

DAVOS (ANP/AFP) - De klimaatsubsidies van rijke westerse landen kunnen de economieën van ontwikkelingslanden schaden. De subsidies zorgen er namelijk voor dat het steeds aantrekkelijker is om bijvoorbeeld productie uit armere landen te verplaatsen naar rijke landen. Daarvoor waarschuwt de topvrouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva. "Het gaat niet om ‘China eerst’, ‘Amerika eerst’ of ‘Europa eerst’. Het klimaat moet eerst."

Georgieva stelt op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos dat het "in principe heel goed is om de overgang naar de groene economie te versnellen door overheidsgeld te gebruiken om particuliere investeringen op te voeren". Maar ze is bang dat dit niet ten goede komt aan armere landen. "Als we ernaar streven om de geïndustrialiseerde wereld schoon te krijgen, en we niet denken aan de opkomende economieën, dan schieten we nog weinig op", aldus Georgieva.

Zij lijkt daarmee te verwijzen naar de Verenigde Staten, waar onder president Joe Biden de Inflation Reduction Act (IRA) is aangenomen. Daarmee wil de Amerikaanse regering investeringen in verduurzaming van de eigen industrie stimuleren door middel van belastingvoordelen en subsidies. De Europese Unie is bezorgd dat ondernemingen hun activiteiten zullen verplaatsen naar landen buiten de EU, waaronder de VS, vanwege een gunstiger investeringsklimaat aldaar.

Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen kondigde dinsdag, eveneens op het WEF, nog plannen aan om de industrie in Europa te beschermen tegen subsidies in de VS en China. Zij sprak daarbij van "agressieve pogingen om onze capaciteiten naar China en elders te lokken". De Amerikaanse klimaatgezant John Kerry stelde op zijn beurt voor dat landen die klagen over de IRA de VS zouden moeten imiteren. Ook al is dat vrijwel onmogelijk voor landen met een kleine economie.

Meer uit Financieel

Nieuwe records op Wall Street na hernieuwd AI-optimisme

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag met duidelijke winsten gesloten. De Dow-Jonesindex en de S&P 500 bereikten recordstanden, gevoed door optimisme over de groeimogelijkheden voor kunstmatige intelligentie. De Amerikaanse ingreep in Venezuela lijkt tot dusver tot weinig zorgen te leiden bij beleggers.

3 uur geleden
Overheidsfunctionarissen bespreken export olie Venezuela naar VS

HOUSTON (ANP) - Amerikaanse en Venezolaanse regeringsfunctionarissen bespreken de mogelijkheid om ruwe aardolie uit Venezuela te exporteren naar raffinaderijen in de Verenigde Staten. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.

3 uur geleden
KLM: trucks onderweg met vloeistof voor ijsvrij maken vliegtuigen

AMSTELVEEN (ANP) - KLM meldt dat de eerste trucks met vloeistof om vliegtuigen ijsvrij te maken onderweg zijn naar Nederland. Eerder op de dag waarschuwde de luchtvaartmaatschappij dat het einde van de voorraad in zicht kwam op Schiphol.

3 uur geleden
Italië positief over Brussels landbouwvoorstel in Mercosur-week

ROME (ANP) - Italië heeft positief gereageerd op het Brusselse voorstel om een groter deel van landbouwgelden uit de komende meerjarenbegroting van de Europese Unie eerder beschikbaar te stellen. De Europese Commissie zette die stap in aanloop naar belangrijke gesprekken over een handelsakkoord met de Zuid-Amerikaanse landen van de Mercosur. De Italiaanse regering lag vorige maand nog dwars bij een besluit over zo'n deal met Brazilië, Paraguay, Argentinië en Uruguay omdat ze meer toezeggingen wilde over steun voor Europese boeren.

6 uur geleden
Maker Patriot-raketten verdrievoudigt productie met contract VS

WASHINGTON (ANP) - De maker van de begeerde en schaarse Patriot-luchtverdedigingsraketten gaat de productie verdrievoudigen. De Amerikaanse regering heeft daarvoor een contract met defensiefabrikant Lockheed Martin gesloten. Oekraïne zit voortdurend om de projectielen verlegen en ook westerse bondgenoten willen hun krappe, leeggeraakte arsenalen aanvullen.

6 uur geleden
AEX bereikt recordstand en nadert grens van 1000 punten

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de aandelenbeurs in Amsterdam heeft dinsdag een recordstand bereikt. De graadmeter staat ook op het punt om voor het eerst door de grens van 1000 punten te breken.

7 uur geleden
Maatschappijen schrappen woensdag 600 vluchten op Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen annuleren woensdag op Schiphol uit voorzorg ruim zeshonderd vluchten vanwege de verwachte sneeuwval en sterke wind. Waarschijnlijk loopt het aantal geschrapte vluchten die dag verder op, meldt de luchthaven. Het gaat voor het overgrote deel om KLM-vluchten. Vooral vluchten binnen Europa worden geannuleerd.

7 uur geleden