IMF-topvrouw: klimaatsubsidies funest voor derdewereldlanden
DAVOS (ANP/AFP) - De klimaatsubsidies van rijke westerse landen kunnen de economieën van ontwikkelingslanden schaden. De subsidies zorgen er namelijk voor dat het steeds aantrekkelijker is om bijvoorbeeld productie uit armere landen te verplaatsen naar rijke landen. Daarvoor waarschuwt de topvrouw van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Kristalina Georgieva. "Het gaat niet om ‘China eerst’, ‘Amerika eerst’ of ‘Europa eerst’. Het klimaat moet eerst."
Georgieva stelt op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos dat het "in principe heel goed is om de overgang naar de groene economie te versnellen door overheidsgeld te gebruiken om particuliere investeringen op te voeren". Maar ze is bang dat dit niet ten goede komt aan armere landen. "Als we ernaar streven om de geïndustrialiseerde wereld schoon te krijgen, en we niet denken aan de opkomende economieën, dan schieten we nog weinig op", aldus Georgieva.
Zij lijkt daarmee te verwijzen naar de Verenigde Staten, waar onder president Joe Biden de Inflation Reduction Act (IRA) is aangenomen. Daarmee wil de Amerikaanse regering investeringen in verduurzaming van de eigen industrie stimuleren door middel van belastingvoordelen en subsidies. De Europese Unie is bezorgd dat ondernemingen hun activiteiten zullen verplaatsen naar landen buiten de EU, waaronder de VS, vanwege een gunstiger investeringsklimaat aldaar.
Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen kondigde dinsdag, eveneens op het WEF, nog plannen aan om de industrie in Europa te beschermen tegen subsidies in de VS en China. Zij sprak daarbij van "agressieve pogingen om onze capaciteiten naar China en elders te lokken". De Amerikaanse klimaatgezant John Kerry stelde op zijn beurt voor dat landen die klagen over de IRA de VS zouden moeten imiteren. Ook al is dat vrijwel onmogelijk voor landen met een kleine economie.
Meer uit Financieel
BOXTEL (ANP) - De failliete onlinewoonwinkel fonQ is weer actief onder de vleugels van de onlinegroep Etrias. Het platform, met een variëteit aan onlinespeciaalzaken onder zich, heeft zowel de handelsnaam als de webshop overgenomen.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven zijn positief over het doel van het wetsvoorstel dat voor meer loontransparantie moet zorgen, maar waken tegelijkertijd voor de administratieve lasten daarvan. Dat blijkt uit een rondgang van het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de wereldhandel is vooralsnog beperkt gebleven, meldt het Centraal Planbureau (CPB). Volgens het instituut is de wereldhandel in maart, de eerste maand van de oorlog, met 2,1 procent afgenomen ten opzichte van de maand daarvoor.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - De energiecrisis drijft de inflatie op en zet de economie onder druk, maar de inflatieverwachtingen op de lange termijn blijven "grotendeels stabiel", zei president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde vrijdag in Nicosia.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De ingrepen van het kabinet rond sociale zekerheid zijn niet nodig om bijvoorbeeld de AOW betaalbaar te houden. Dat stelt FNV na een analyse op basis van cijfers van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben vrijdag ingestemd met het opschorten van importtarieven voor bepaalde kunstmeststoffen voor de duur van een jaar. Dat voorstel deed de Europese Commissie in januari.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakcentrale VCP ziet oproepen van de nieuwe VNO-NCW-voorzitter Coen van Oostrom aan het kabinet als steun voor het ultimatum dat de organisatie samen met vakbonden FNV en CNV had gesteld. De bonden eisen dat het kabinet voor komende maandag plannen voor een snellere stijging van de AOW-leeftijd en bezuinigingen op de WIA en WW van tafel haalt.
2 uur geleden