IMF: Surinaamse economie stabieler dankzij pijnlijke hervormingen
PARAMARIBO (ANP) - De economische aanpak van de Surinaamse regering begint vruchten af te werpen, vindt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het bestuur van het fonds staat achter de evaluatie van de IMF-missie die in augustus in Paramaribo naging of de regering van president Chan Santokhi zich houdt aan de afspraken met het fonds.
"De economie stabiliseert zich. De druk op de wisselkoers is afgenomen en de inflatie is weliswaar nog steeds hoog, maar vertoont een neerwaartse trend", zegt IMF-directeur Kenji Okamura in een persverklaring. Hij noemt het "prijzenswaardig" dat Suriname pijnlijke economische hervormingen doorvoert in een moeilijk sociaaleconomisch klimaat.
De regering-Santokhi stopt met het subsidiëren van brandstof, stroom, gas en water en betaalt niet langer salaris aan ambtenaren die niet op het werk verschijnen. Daarmee creëert zij volgens het IMF ruimte voor sociale bescherming en investeringen die leiden tot groei. Het fonds is ook tevreden over de verhoging en uitbreiding van btw-heffingen. Zo is de btw op brandstof onlangs verhoogd van 5 naar 10 procent.
Felle tegenstand
Deze laatste maatregel stuit op felle tegenstand bij een deel van de vakbeweging. Bonden in onder meer de gezondheidszorg eisen dat de regering de verhoging terugdraait. Gebeurt dat niet vóór 1 oktober, dan zullen de vakbonden hun leden oproepen tot acties, zoals stakingen en demonstraties.
Door de positieve beoordeling van het IMF ontvangt Suriname binnenkort zo'n 52 miljoen Amerikaanse dollar (ruim 49 miljoen euro) van het fonds, waarvan twee derde is bestemd voor begrotingssteun. Santokhi presenteert vrijdag in zijn jaarrede de begroting voor het komende begrotingsjaar.
Cijfers inflatie
De bevolking van Suriname is de afgelopen jaren sterk verarmd, onder meer door de fors toegenomen inflatie. Over augustus 2023 lag de inflatie volgens het statistiekbureau op 2 procent, maar sinds augustus vorig jaar zijn de prijzen gemiddeld met 53,5 procent gestegen. De Centrale Bank van Suriname verwacht dat de inflatie over 2023 op ongeveer 40 procent zal uitkomen.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
55 minuten geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders hoeven aanzienlijk minder in de uitbreiding van het elektriciteitsnet te investeren als het Rijk, provincies en gemeenten duidelijkere keuzes maken over het energiesysteem van de toekomst. Dat stelt de Autoriteit Consument & Markt. De ACM gaat daarover een brief sturen aan de minister van Klimaat en Groene Groei, waarin zij benadrukt dat politieke keuzes nodig zijn om onnodige kosten te voorkomen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De iPhone-maker kondigde aan dat Tim Cook vanaf september stopt als topman. Hij wordt dan vervangen door John Ternus, de huidige baas van de hardwaredivisie van Apple. Ternus, die in 2001 begon bij het techconcern, werd al gezien als een waarschijnlijke opvolger van Cook. Het aandeel daalde 0,5 procent.
5 uur geleden