IMF: Sri Lanka kan door crisis financiële verplichtingen niet aan
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Sri Lanka dreigt door een hevige economische crisis niet meer aan zijn financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Het Zuid-Aziatische land heeft door de coronacrisis veel inkomsten uit toerisme verloren en door de oorlog in Oekraïne komen er geen Oekraïners, Russen en Belarussen meer voor vakantie naar het eiland. Tegelijkertijd moeten Sri Lankanen veel meer betalen voor de import van olie door de sterk gestegen prijzen.
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt nu dat het land "duidelijk problemen met de solvabiliteit" heeft, wat betekent dat Sri Lanka nauwelijks in staat is om zijn schulden te betalen. Het wordt vooral moeilijk om nieuw krediet aan te trekken om aflopende leningen in buitenlandse valuta af te lossen, schrijven onderzoekers van het fonds. Hiervoor is jaarlijks 7 miljard dollar nodig. Voor het einde van dit jaar kijkt Sri Lanka al aan tegen het aflossen van 3,9 miljard dollar aan buitenlandse schulden, terwijl de reserves aan internationale valuta's maar 2 miljard dollar bedragen.
Naar verwachting begint Sri Lanka in april onderhandelingen met het IMF over een noodhulppakket.
Gebrek aan dollars
Sri Lanka is voor een groot deel van zijn inkomsten afhankelijk van toerisme, onder andere van Nederlandse vakantiegangers. Die branche stortte door terroristische aanslagen al in voordat de coronapandemie wereldwijd vliegtuigen aan de grond hield. Russen, Oekraïners en Belarussen maakten voorheen zo'n 30 procent uit van alle toeristen die het eiland naast India bezochten, maar door de oorlog blijven zij grotendeels weg.
De Sri Lankaanse bevolking lijdt zwaar onder de crisis. Door het gebrek aan dollars of andere buitenlandse valuta's is het steeds moeilijker voor Sri Lanka om brandstof, voedsel of medicijnen te importeren. De stroom valt op veel plaatsen ook uit doordat elektriciteitscentrales te weinig olie hebben.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Een grote meerderheid van 606 Europarlementariërs heeft ingestemd met een nieuw quotum voor de import van staal waardoor 18,3 miljoen ton staal tariefvrij kan worden ingevoerd. Dat is 47 procent minder dan het huidige staalquotum. Ook stemde het parlement in met het voorstel om het importtarief voor staal buiten het quotum te verhogen van 25 naar 50 procent.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Adverteerders zijn blij dat Netflix vanaf 2027 een abonnement met reclame aanbiedt in Nederland. "We zaten hier al een tijd naar uit te kijken nadat Netflix in andere landen met deze propositie kwam", zegt een woordvoerster van de bond van Adverteerders (bvA).
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De maximumprijs van benzine in België stijgt woensdag tot boven de 2 euro per liter, maakte de regering bekend. Het is voor het eerst sinds juli 2022 dat die grens wordt overschreden.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Meer passagiers vlogen in april via Schiphol ten opzichte van een jaar eerder ondanks dat het aantal vliegtuigpassagiers van en naar het Midden-Oosten via de luchthaven afgelopen maand is ingezakt. Luchtvaartmaatschappijen vliegen door de Iranoorlog niet van en naar verschillende bestemmingen in de Golfregio.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gewilde nieuwe Royal Pop-horloges die vanaf afgelopen weekend moesten worden verkocht in drie Nederlandse winkels van Swatch, zijn uit veiligheidsoverwegingen teruggestuurd naar het hoofdkantoor. Dat heeft Swatch gemeld aan het winkelpersoneel, zegt een medewerker dinsdag in de winkel in Utrecht tegen een verslaggever van het ANP.
1 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Nederlandse Loterij heeft vorig jaar een miljoenenverlies geleden, tegenover ruim 30 miljoen euro winst een jaar eerder. De kansspelorganisatie, bekend van onder meer de Staatsloterij, Lotto en TOTO, zegt dat een verhoging van de kansspelbelasting de belangrijkste reden is voor het nettoverlies. Ook strengere speellimieten voor onlinekansspelen, het tabaksverbod en het verbod op sportsponsoring voor onlinekansspelen hadden een negatieve invloed op de resultaten.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - De aandelenbeurs van Iran is dinsdag heropend. Dat melden staatsmedia van het land. De handel lag de afgelopen 80 dagen stil, nadat de Verenigde Staten en Israël op 28 februari met aanvallen begonnen op Iran.
2 uur geleden