IMF: Sri Lanka kan door crisis financiële verplichtingen niet aan
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Sri Lanka dreigt door een hevige economische crisis niet meer aan zijn financiële verplichtingen te kunnen voldoen. Het Zuid-Aziatische land heeft door de coronacrisis veel inkomsten uit toerisme verloren en door de oorlog in Oekraïne komen er geen Oekraïners, Russen en Belarussen meer voor vakantie naar het eiland. Tegelijkertijd moeten Sri Lankanen veel meer betalen voor de import van olie door de sterk gestegen prijzen.
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt nu dat het land "duidelijk problemen met de solvabiliteit" heeft, wat betekent dat Sri Lanka nauwelijks in staat is om zijn schulden te betalen. Het wordt vooral moeilijk om nieuw krediet aan te trekken om aflopende leningen in buitenlandse valuta af te lossen, schrijven onderzoekers van het fonds. Hiervoor is jaarlijks 7 miljard dollar nodig. Voor het einde van dit jaar kijkt Sri Lanka al aan tegen het aflossen van 3,9 miljard dollar aan buitenlandse schulden, terwijl de reserves aan internationale valuta's maar 2 miljard dollar bedragen.
Naar verwachting begint Sri Lanka in april onderhandelingen met het IMF over een noodhulppakket.
Gebrek aan dollars
Sri Lanka is voor een groot deel van zijn inkomsten afhankelijk van toerisme, onder andere van Nederlandse vakantiegangers. Die branche stortte door terroristische aanslagen al in voordat de coronapandemie wereldwijd vliegtuigen aan de grond hield. Russen, Oekraïners en Belarussen maakten voorheen zo'n 30 procent uit van alle toeristen die het eiland naast India bezochten, maar door de oorlog blijven zij grotendeels weg.
De Sri Lankaanse bevolking lijdt zwaar onder de crisis. Door het gebrek aan dollars of andere buitenlandse valuta's is het steeds moeilijker voor Sri Lanka om brandstof, voedsel of medicijnen te importeren. De stroom valt op veel plaatsen ook uit doordat elektriciteitscentrales te weinig olie hebben.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De RAI Vereniging is van plan 75 procent van haar aandelen in RAI Amsterdam te verkopen. De overige 25 procent is en blijft in handen van de gemeente Amsterdam. Dat schrijven de wethouders Alexander Scholtes (deelnemingen) en Steven van Weyenberg (woningbouw en stedelijke ontwikkeling) woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Europese luchthavens zijn blij met de plannen van de Europese Commissie die de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de energiemarkten in de EU moeten beperken. Hun koepelorganisatie ACI Europe laat weten de plannen te verwelkomen.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst geopend, nadat president Donald Trump had aangekondigd de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran te verlengen. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten voor beleggers op Wall Street, waaronder van vliegtuigbouwer Boeing.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De brandstofprijzen zijn ook in het Verenigd Koninkrijk fors gestegen. Het gaat om de grootste stijging sinds juni 2022, kort nadat Rusland Oekraïne was binnengevallen. Dat meldt statistiekbureau ONS, de Britse evenknie van het CBS.
1 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
3 uur geleden