Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF roept overheden op geldkraan open te draaien in coronastrijd

IMF roept overheden op geldkraan open te draaien in coronastrijd

WASHINGTON (ANP) - Overheden moeten in deze crisistijd de geldkraan flink opendraaien om het nieuwe coronavirus te bestrijden en de eigen economieën zoveel mogelijk te ondersteunen. Met die aanbeveling komt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in een nieuw rapport.

Afgelopen tijd hebben beleidsmakers verspreid over de wereld al veel coronamaatregelen genomen, variërend van aanvullende uitkeringsregelingen en ingrepen om faillissementen te voorkomen tot fysieke voedselpakketten voor mensen die in isolatie zitten. Volgens het IMF zijn al die ingrepen bij elkaar opgeteld al goed voor zo'n 8000 miljard dollar.

Daar blijft het waarschijnlijk niet bij. Als de pandemie eenmaal onder controle is, lijkt een mondiaal gecoördineerde stimulering via overheidsinvesteringen een effectief middel om economisch herstel te bevorderen, aldus de kenners bij het fonds.

Herstel

"We weten niet genoeg om de timing en omstandigheden van het uiteindelijke herstel te voorzien. Maar in tijden van nood is het aan beleidsmakers om alles te doen wat nodig is", zegt Vitor Gaspar, die bij het IMF het hoofd is van al het onderzoek naar fiscale zaken. Hij benadrukt dat het cruciaal is om levens te redden en de bevolking te beschermen.

"Zorg wel dat u de bonnen bewaart", voegt Gaspar toe. Daarmee bedoelt hij dat het belangrijk is dat landen al hun investeringen goed in de boeken opnemen, en ook goed kijken naar hun eigen financiële mogelijkheden.

Niet alle maatregelen zorgen direct voor begrotingstekorten en schulden, maar ze brengen op een iets langere termijn vaak wel financiële risico's met zich mee. Denk aan overheidsgaranties voor bedrijfsleningen, zoals die ook in Nederland worden afgegeven. Als die leningen uiteindelijk nooit terugbetaald kunnen worden, krijgt de overheid later met kosten te maken.

Meer uit Financieel

Meer woningen te bezichtigen tijdens Open Huizen Dag

UTRECHT (ANP) - Woningzoekenden kunnen zaterdag tussen 11.00 en 15.00 uur op meer locaties terecht tijdens de halfjaarlijkse Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Er doen ruim 14.000 huizen mee, tegenover een kleine 9000 eind maart. Daarmee is de ontwikkeling terug te zien dat er meer koopwoningen beschikbaar zijn door het verkopen van huurwoningen.

1 uur geleden
President Duitse centrale bank: economie kan 1 procent groeien

ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.

9 uur geleden
Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.

9 uur geleden
Wall Street wint na banenrapport VS, Tesla en SpaceX bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.

10 uur geleden
Minister Italië wil duidelijkheid van Lagarde over einde bij ECB

ROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.

11 uur geleden
Na Samsung verhoogt ook Google prijs telefoons vanwege chiptekort

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.

12 uur geleden
Chipbedrijven stuwen AEX-index naar flinke plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.

14 uur geleden