Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF raamt sterkere, maar ongelijk verdeelde groei wereldeconomie

IMF raamt sterkere, maar ongelijk verdeelde groei wereldeconomie

WASHINGTON (ANP) - De wereldeconomie trekt volgend jaar waarschijnlijk harder aan dan eerder voorspeld. Maar de vooruitzichten zijn vooral beter geworden in rijke landen. Voor veel ontwikkelingslanden is het beeld juist somberder dan een paar maanden terug, stelt het Internationaal Monetair Fonds (IMF) bij zijn nieuwe ramingen.

De organisatie uit Washington gaat nu uit van 4,9 procent groei in 2022. Eerder voorzag het IMF nog een plus van 4,4 procent. Voor dit jaar blijft de voorspelling dat de wereldeconomie met 6 procent groeit.

Voor bijvoorbeeld de Verenigde Staten en de eurozone is de prognose rooskleuriger geworden. Zoals eerder al aangekondigd rekent het IMF voor de Amerikaanse economie dit jaar zelfs op 7 procent groei, de sterkste vooruitgang sinds 1984.

Verschillen in vaccinatiegraad

Maar in een land als India wordt nu juist op 3 procentpunt minder groei gerekend dan de kenners in april nog voor mogelijk hielden. Het economische plaatje ziet er ook minder gunstig uit voor Indonesië, Maleisië, de Filipijnen, Thailand en Vietnam en diverse Afrikaanse landen die het fonds niet met naam heeft genoemd.

Volgens IMF-hoofdeconoom Gita Gopinath weerspiegelen de bijstellingen de verschillen in vaccinatiegraad. Bijna 40 procent van de bevolking van ontwikkelde economieën is al volledig gevaccineerd, tegen 11 procent in opkomende markten en slechts een fractie van de mensen in ontwikkelingslanden. Armere landen zijn dus veel minder weerbaar tegen de Delta-variant van het coronavirus die de laatste tijd hard om zich heen grijpt.

Steunmaatregelen

Wat ook meespeelt is dat in rijkere landen omvangrijke steun is opgetuigd om bedrijven door de crisis te loodsen. Ook wordt daar fors geïnvesteerd in het herstel uit de crisis, denk aan het grote steunpakket van president Joe Biden in de VS. Armere landen kunnen niet zo diep in de buidel tasten. In veel gevallen zijn steunmaatregelen daar vorig jaar al weer gestopt.

Het IMF wees er samen met andere internationale organisaties onlangs al op dat er door het verschil in middelen een scheiding dreigt te ontstaan tussen rijke en arme landen. De wereld zou echter moeten inzetten op vaccinaties in alle landen en hiervoor zou ook geld beschikbaar moeten komen, vindt het fonds. Er zouden zeker 1 miljard vaccins gedeeld moeten worden met andere landen, zodat eind dit jaar minstens 40 procent en medio volgend jaar 60 procent van de wereldbevolking de benodigde prikken heeft gekregen.

Virusvarianten

Gopinath benadrukt nogmaals dat het herstel in de wereld pas echt gegarandeerd is als de pandemie wereldwijd ten einde is gekomen. Ze waarschuwt dat nieuwe, zeer besmettelijke virusvarianten voorlopig een risico blijven vormen. Een ander gevaar voor de wereldeconomie als geheel is volgens haar de mogelijkheid van een plotselinge omslag in het beleid van centrale banken. Als bijvoorbeeld de Federal Reserve opeens snel de rente zou verhogen, zou dat voor opkomende markten en ontwikkelingslanden een flinke tegenslag kunnen betekenen in hun herstel.

Voor Nederland zijn dit keer geen specifieke cijfers gemeld.

Meer uit Financieel

Moederbedrijf MediaMarkt profiteert van groter onlinemarktaandeel

DÜSSELDORF (ANP) - Ceconomy, het Duitse moederbedrijf van de elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, heeft het twaalfde kwartaal op rij winstgevende groei laten zien. Volgens topman Kai-Ulrich Deissner steeg het onlinemarktaandeel van zijn bedrijf in de feestdagenperiode daarbij tot een recordniveau. Hij heeft de indruk dat eerdere investeringen zich uitbetalen en dat zijn meer dan duizend winkels en websites goed op elkaar aansluiten.

1 uur geleden
EU wil bedrijfsregistratie in hele Unie in 48 uur mogelijk maken

STRAATSBURG (ANP) - Het moet mogelijk worden voor Europese ondernemers om binnen 48 uur hun bedrijf in elke EU-lidstaat te registreren. Dat voornemen staat in een plan van de Europese Commissie om obstakels binnen de interne markt van de EU te verwijderen, aldus voorzitter Ursula von der Leyen in het Europees Parlement.

1 uur geleden
AEX opent hoger, Ahold Delhaize en Heineken stijgen na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met winst geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de plus van een dag eerder. Supermarktconcern Ahold Delhaize en bierbrouwer Heineken kwamen met cijfers en gingen daarop flink omhoog. Uitzender Randstad en ABN AMRO openden eveneens de boeken en werden juist lager gezet.

1 uur geleden
Omzetgroei moederbedrijf Albert Heijn afgeremd door zwakke dollar

ZAANDAM (ANP) - Ahold Delhaize, eigenaar van onder meer Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol, heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar flink last gehad van de gedaalde waarde van de dollar. De omzet groeide met minder dan 1 procent door nadelige valutaeffecten.

2 uur geleden
ABN AMRO op dreef met grote reorganisatie: al 1500 banen weg

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO was in 2025 op dreef met de grote reorganisatie bij de bank, waarmee topvrouw Marguerite Bérard het concern winstgevender wil maken. Per saldo zijn al zo'n 1500 voltijdsmedewerkers vertrokken. Dat komt neer op circa 30 procent van de 5200 banen die tot en met 2028 worden geschrapt.

3 uur geleden
Uitzender Randstad kampt met dalende Europese omzet, groeit in VS

DIEMEN (ANP) - Uitzendconcern Randstad heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar een lagere omzet geboekt. Daarbij had het bedrijf het vooral lastig op de Europese markt, waar de opbrengsten in onder andere Nederland en Duitsland aanzienlijk daalden. Op de Noord-Amerikaanse markt groeide Randstad juist weer licht.

3 uur geleden
Nederlandse export ruim 7 procent gegroeid

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in december met 7,1 procent toegenomen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens het bureau voerden bedrijven vooral meer machines en aardolieproducten uit naar het buitenland. In november steeg de export met 5 procent op jaarbasis.

3 uur geleden