
IMF keert toch noodsteun uit aan Bosnië en Herzegovina
WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) keert toch noodsteun uit aan Bosnië en Herzegovina voor het doorkomen van de coronacrisis. Eerder dreigde het fonds zijn steun nog in te trekken als het Balkanland een belangrijke valutaregeling zou ondermijnen.
Het gaat om snelle noodfinanciering van omgerekend 333 miljoen euro, wat zelfs neerkomt op een uitbreiding van eerder toegezegde hulp. De steun is bedoeld om Bosnië te helpen bij dringende uitgaven in verband met de virusuitbraak. Net als andere landen krijgt het land een flinke economische klap te verwerken.
Dat het IMF recent nog erg kritisch was komt omdat invloedrijke Bosnisch-Servische politici, onder wie een van de leden van het driekoppige presidentschap van het land, de Bosnische centrale bank onder druk hadden gezet om de internationale reserves van het land te halveren. Ze wilden het geld inzetten voor het helpen van bedrijven die door de coronacrisis in de problemen zijn gekomen.
Het IMF noemde de valutaregeling evenwel een "pijler van stabiliteit in deze onzekere tijd" en vond dat de Bosnische overheid er vanaf moest blijven. Internationale reserves bij buitenlandse banken zijn erg belangrijk voor het monetaire beleid in het land. Na de Bosnische burgeroorlog in de jaren negentig werd de eigen munt, de Bosnische converteerbare mark, tegen een vaste koers gekoppeld aan de Duitse mark. Later werd de munt verbonden aan de euro.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het team van de Amerikaanse president Donald Trump wil meer kandidaten toevoegen aan de lijst van mogelijke opvolgers van de huidige voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell. Daarmee zouden er nu zo'n tien mensen op de lijst staan. Dit melden ambtenaren aan The Wall Street Journal (WSJ).
13 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Techgraadmeter Nasdaq heeft vrijdag een nieuwe recordslotstand bereikt op de aandelenbeurzen in New York. Ook andere beursindices zijn hoger gesloten. Beleggers speculeerden meer op een renteverlaging volgende maand door de Federal Reserve.
51 minuten geledenGENÈVE (ANP) - De Wereldhandelsorganisatie (WTO) heeft de verwachtingen voor de wereldwijde goederenhandel voor dit jaar verhoogd. Dat komt vooral doordat de Verenigde Staten in het eerste kwartaal veel meer goederen hadden geïmporteerd, in aanloop naar de aangekondigde importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis wil binnenkort een decreet uitvaardigen om "desinformatie" over plannen voor importheffingen op goud op te helderen. Dit meldt onder meer persbureau Bloomberg op basis van een anonieme ambtenaar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering van Donald Trump bereidt een beursgang van hypotheekverstrekkers Fannie Mae en Freddie Mac voor, melden ingewijden aan The Wall Street Journal (WSJ). Mogelijk kunnen de aandelen van de door de overheid gecontroleerde hypotheekreuzen dit jaar al verhandeld worden.
1 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Noorwegen bereidt een nieuwe ronde vergunningen voor boringen naar olie en aardgas bij de Noorse kust voor. Dit meldt de Noorse minister van Energie vrijdag. Het is de eerste aanbieding van nieuwe boorvergunningen in onontgonnen gebieden sinds 2021.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse beurs is vrijdag licht lager geëindigd, na de dagwinst van donderdag. Beleggers waren terughoudender, nadat donderdag bekend werd dat Donald Trump en Vladimir Poetin elkaar ontmoeten om te praten over het beëindigen van de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
5 uur geleden