Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF gaat groeiraming sommige landen flink verlagen, zegt topvrouw

IMF gaat groeiraming sommige landen flink verlagen, zegt topvrouw

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeivoorspellingen voor sommige landen volgende week flink verlagen als gevolg van de handelsoorlog. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva donderdag gezegd. Ook voorziet het fonds volgens haar in sommige landen een duidelijke toename van de inflatie.

De baas van het IMF blikt een kleine week van tevoren doorgaans vooruit op de nieuwe economische ramingen. Dit keer staan de prognoses en ook de grote voorjaarsvergadering van het IMF volgende week vooral in teken van de handelsstrijd van Donald Trump. In haar toespraak noemde Georgieva de Amerikaanse president evenwel niet bij naam.

In plaats daarvan omschreef ze de vele importheffingen die zijn opgeworpen als resultaat van een gevoel van oneerlijkheid over toegenomen andere handelsbelemmeringen dan tarieven, zoals overheidssubsidies om de eigen industrie te bevoordelen. "Dit gevoel van oneerlijkheid voedt op sommige plekken het narratief: wij houden ons aan de regels terwijl anderen zonder straf het systeem misbruiken."

Oproep aan EU

Georgieva stipte ook aan dat overheden zich steeds meer beroepen op hun nationale veiligheid om meer controle te krijgen over de productie van strategische goederen, van computerchips tot staal. "Al deze zorgen bij elkaar hebben nu de emmer doen overlopen." De Bulgaarse hoopt dat de IMF-top van volgende week, waarvoor tal van ministers en centralebankiers naar Washington afreizen, een "essentieel forum voor dialoog" kan zijn om weer nader tot elkaar te komen en over nodige hervormingen te praten.

Volgens haar doet China er verstandig aan de "alomtegenwoordige staatsbemoeienis in de industrie terug te dringen", mede ook om de uitgaven van consumenten in het land te bevorderen en beschadigde handelsrelaties te herstellen. Voor Europa pleit het IMF voor het wegnemen van veel nog aanwezige interne handelsbarrières en de VS zouden de overheidsfinanciën meer op orde kunnen brengen.

Georgieva: handel is als water

De huidige onrust moet volgens Georgieva niet te lang duren. Dan wordt de economische schade volgens haar alleen maar groter. "Uiteindelijk is handel als water: wanneer landen obstakels opwerpen in de vorm van tarifaire en non-tarifaire barrières, verlegt de stroom zich. Sommige sectoren in bepaalde landen kunnen overspoeld worden door goedkope import; andere kunnen tekorten ervaren."

Meer uit Financieel

Ook nieuwe Unilever-topman krijgt klimaatprotest voor de kiezen

LONDEN (ANP) - Ook de nieuwe topman van Unilever, Fernando Fernandez, heeft op de aandeelhoudersvergadering kritische vragen gekregen over het klimaatbeleid van het bedrijf. Aanhangers van Milieudefensie Jong verlieten uiteindelijk de zaal uit protest tegen de antwoorden over het klimaatbeleid.

2 minuten geleden
Trump roept op tot geduld nu Amerikaanse economie krimpt

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag Amerikanen opgeroepen geduldig te zijn na de economische krimp in het eerste kwartaal. In een bericht op zijn socialemediaplatform Truth Social gaf de president zijn voorganger Joe Biden de schuld van de tegenvallende cijfers. Hij hield daarbij vol dat zijn importheffingen uiteindelijk zullen leiden tot een bloeiperiode in de Amerikaanse economie.

14 minuten geleden
Koffieketen Starbucks onderuit op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Starbucks behoorde woensdag tot de grote verliezers op de aandelenbeurzen in New York. De grote Amerikaanse koffieketen zag de verkopen in filialen die langer dan een jaar open zijn voor het vijfde kwartaal op rij dalen. De verkopen gingen vooral omlaag in thuismarkt Verenigde Staten. De totale omzet steeg wel licht, maar dat kwam door een uitbreiding van het aantal vestigingen en viel lager uit dan verwacht. Ook de winst viel tegen. Het aandeel werd in de vroege handel zo'n 9 procent lager gezet.

28 minuten geleden
Economie VS krimpt in eerste maanden onder president Trump

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De economie van de Verenigde Staten is in de eerste drie maanden van dit jaar gekrompen. Het Amerikaanse ministerie van Handel gaat in een eerste schatting uit van een krimp van 0,3 procent. Dat heeft vooral te maken met een overvloed aan geïmporteerde goederen, waarmee Amerikaanse bedrijven de toen naderende importheffingen wilden opvangen.

29 minuten geleden
Unilever belooft Indonesisch palmoliebedrijf aan te spreken

LONDEN (ANP) - Unilever zegt opnieuw kritische gesprekken aan te gaan met een Indonesische palmolieleverancier die beschuldigd wordt van mensenrechtenschendingen. Op de aandeelhoudersvergadering werd een brief voorgelezen namens gemeenschappen die zeggen hun land op Sulawesi te zijn kwijtgeraakt aan AAL, dat er palmolieplantages op aanlegde.

1 uur geleden
Microsoft zal eventueel bevel tot clouddienstenstop EU aanvechten

BRUSSEL (ANP/AFP) - Microsoft legt zich niet zomaar neer bij een eventueel Amerikaans bevel om met zijn Europese clouddiensten te stoppen, belooft Microsoft-president Brad Smith. Hij sluit rechtszaken niet uit.

1 uur geleden
Nederlander wil van guldens af nu omwisseldeadline nadert

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft de afgelopen maanden flink meer verzoeken gekregen van mensen die hun guldens willen omwisselen voor euro's. Aanleiding lijkt de deadline van woensdag: dan kunnen mensen voor het laatst een omwisselverzoek indienen voor hun 5 guldenbriefjes en 25 guldenbiljetten.

3 uur geleden