IMF: Europa houdt tot in 2023 last van aanbodbeperkingen
WASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van Europa zal mogelijk nog tot in 2023 last houden van beperkingen in het aanbod van onderdelen en materialen. Die voorspelling uitte het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Volgens de VN-organisatie die de stabiliteit van het monetaire systeem in de gaten houdt, zal het tekort aan onderdelen de economische groei in de weg zitten.
Volgens het IMF had de economische groei van Europa zonder de problemen vorig jaar zo'n 2 procentpunt hoger kunnen uitvallen. Daarbij wijst het fonds ook op de sluitingen van fabrieken als gevolg van de coronapandemie die het herstel in de weg zaten. De tegenwind die de economie ervoer, was gelijk aan een jaar groei onder normale omstandigheden, aldus het IMF in een blog.
Volgens de prognoses zullen de beperkingen, zoals tekorten aan chips en andere componenten dit jaar afnemen. Maar de omikronvariant van het coronavirus heeft daarbij voor verdere onzekerheid gezorgd, aldus het IMF. "Europa en China hebben nieuwe beperkingen opgelegd en er kunnen nog meer verstoringen volgen. Al met al zouden de problemen in de bevoorrading langer kunnen aanhouden, mogelijk tot in 2023", zo valt te lezen.
Leveringsketen
In het stuk wordt 40 procent van de verstoringen van het aanbod toegeschreven aan sluitingen als gevolg van de pandemie. Die problemen zouden op termijn voorbij moeten gaan. Hardnekkiger zijn de tekorten aan arbeidskrachten en verouderde infrastructuur op de inflatie in plaats van bedrijfssluitingen, aldus het IMF.
Landen waarvan de fabrieken het meest afhankelijk zijn van de mondiale toeleveringsketens werden het hardst getroffen. Zo zouden Duitsland en Tsjechië zonder de genoemde problemen zo'n 14 procent hogere productie hebben gedraaid.
Het IMF riep op knelpunten in de leveringsketen, waar wel direct invloed op kan worden uitgeoefend direct aan te pakken. Dan gaat het om zaken zoals het verruimen van de openingsuren in havens, het versnellen van de vergunningen die nodig zijn voor transport- en logistieke werkzaamheden en het bevorderen van immigratie om het tekort aan arbeidskrachten aan te pakken.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
4 uur geleden