Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF: Europa houdt tot in 2023 last van aanbodbeperkingen

IMF: Europa houdt tot in 2023 last van aanbodbeperkingen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van Europa zal mogelijk nog tot in 2023 last houden van beperkingen in het aanbod van onderdelen en materialen. Die voorspelling uitte het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Volgens de VN-organisatie die de stabiliteit van het monetaire systeem in de gaten houdt, zal het tekort aan onderdelen de economische groei in de weg zitten.

Volgens het IMF had de economische groei van Europa zonder de problemen vorig jaar zo'n 2 procentpunt hoger kunnen uitvallen. Daarbij wijst het fonds ook op de sluitingen van fabrieken als gevolg van de coronapandemie die het herstel in de weg zaten. De tegenwind die de economie ervoer, was gelijk aan een jaar groei onder normale omstandigheden, aldus het IMF in een blog.

Volgens de prognoses zullen de beperkingen, zoals tekorten aan chips en andere componenten dit jaar afnemen. Maar de omikronvariant van het coronavirus heeft daarbij voor verdere onzekerheid gezorgd, aldus het IMF. "Europa en China hebben nieuwe beperkingen opgelegd en er kunnen nog meer verstoringen volgen. Al met al zouden de problemen in de bevoorrading langer kunnen aanhouden, mogelijk tot in 2023", zo valt te lezen.

Leveringsketen

In het stuk wordt 40 procent van de verstoringen van het aanbod toegeschreven aan sluitingen als gevolg van de pandemie. Die problemen zouden op termijn voorbij moeten gaan. Hardnekkiger zijn de tekorten aan arbeidskrachten en verouderde infrastructuur op de inflatie in plaats van bedrijfssluitingen, aldus het IMF.

Landen waarvan de fabrieken het meest afhankelijk zijn van de mondiale toeleveringsketens werden het hardst getroffen. Zo zouden Duitsland en Tsjechiƫ zonder de genoemde problemen zo'n 14 procent hogere productie hebben gedraaid.

Het IMF riep op knelpunten in de leveringsketen, waar wel direct invloed op kan worden uitgeoefend direct aan te pakken. Dan gaat het om zaken zoals het verruimen van de openingsuren in havens, het versnellen van de vergunningen die nodig zijn voor transport- en logistieke werkzaamheden en het bevorderen van immigratie om het tekort aan arbeidskrachten aan te pakken.

Meer uit Financieel

Brussel wil snijden in dividendbelasting voor vereenvoudiging

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.

7 minuten geleden
Brentolie voor het eerst sinds begin Iranoorlog onder 75 dollar

DEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.

1 uur geleden
Beurzen in New York voorzichtig in de plus na techuitverkoop

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met bescheiden plussen geopend, na de uitverkoop in de techsector op Wall Street van deze week. Beleggers kijken vooral uit naar de cijfers van geheugenchipfabrikant Micron Technology die nabeurs naar buiten komen. Daarbij zal vooral worden gekeken in hoeverre de AI-hausse doorwerkt in de resultaten en verwachtingen van Micron.

1 uur geleden
Eerste schepen gaan volgens evacuatieplan door Straat van Hormuz

LONDEN (ANP/RTR) - De eerste schepen zijn dankzij een evacuatieplan door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), onderdeel van de Verenigde Naties. Het plan werd dinsdag in gang gezet en heeft als doel om honderden schepen veilig uit de Perzische Golf te laten varen.

3 uur geleden
Duitse regering schrapt bouw fregatten, koopt acht bij concurrent

BERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de bouw van zes fregatten helemaal geschrapt. Dat meldt het Duitse ministerie van Defensie, dat nu een plan maakt voor de aanschaf van acht marinevaartuigen van het Duitse scheepsbouwer TKMS.

5 uur geleden
Oman wijst tijdelijke vaarroutes aan in Straat van Hormuz

MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft tijdelijke vaarroutes aangewezen voor schepen die veilig door de Straat van Hormuz willen varen. Volgens het land zijn de bestaande vaarroutes niet veilig. Ook heeft Oman verklaard dat de vaarweg open blijft zonder tolheffing op te leggen aan schepen die door de belangrijke zeestraat willen varen.

5 uur geleden
FT: Duitse regering wil bouw fregatten Damen helemaal schrappen

LONDEN (ANP) - De Duitse regering wil de bouw van zes fregatten, een opdracht oorspronkelijk gegeven aan de Nederlandse scheepsbouwer Damen Naval, helemaal schrappen. Dat meldt de Financial Times op basis van twee bronnen.

7 uur geleden