Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF: Europa houdt tot in 2023 last van aanbodbeperkingen

IMF: Europa houdt tot in 2023 last van aanbodbeperkingen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De economie van Europa zal mogelijk nog tot in 2023 last houden van beperkingen in het aanbod van onderdelen en materialen. Die voorspelling uitte het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Volgens de VN-organisatie die de stabiliteit van het monetaire systeem in de gaten houdt, zal het tekort aan onderdelen de economische groei in de weg zitten.

Volgens het IMF had de economische groei van Europa zonder de problemen vorig jaar zo'n 2 procentpunt hoger kunnen uitvallen. Daarbij wijst het fonds ook op de sluitingen van fabrieken als gevolg van de coronapandemie die het herstel in de weg zaten. De tegenwind die de economie ervoer, was gelijk aan een jaar groei onder normale omstandigheden, aldus het IMF in een blog.

Volgens de prognoses zullen de beperkingen, zoals tekorten aan chips en andere componenten dit jaar afnemen. Maar de omikronvariant van het coronavirus heeft daarbij voor verdere onzekerheid gezorgd, aldus het IMF. "Europa en China hebben nieuwe beperkingen opgelegd en er kunnen nog meer verstoringen volgen. Al met al zouden de problemen in de bevoorrading langer kunnen aanhouden, mogelijk tot in 2023", zo valt te lezen.

Leveringsketen

In het stuk wordt 40 procent van de verstoringen van het aanbod toegeschreven aan sluitingen als gevolg van de pandemie. Die problemen zouden op termijn voorbij moeten gaan. Hardnekkiger zijn de tekorten aan arbeidskrachten en verouderde infrastructuur op de inflatie in plaats van bedrijfssluitingen, aldus het IMF.

Landen waarvan de fabrieken het meest afhankelijk zijn van de mondiale toeleveringsketens werden het hardst getroffen. Zo zouden Duitsland en Tsjechië zonder de genoemde problemen zo'n 14 procent hogere productie hebben gedraaid.

Het IMF riep op knelpunten in de leveringsketen, waar wel direct invloed op kan worden uitgeoefend direct aan te pakken. Dan gaat het om zaken zoals het verruimen van de openingsuren in havens, het versnellen van de vergunningen die nodig zijn voor transport- en logistieke werkzaamheden en het bevorderen van immigratie om het tekort aan arbeidskrachten aan te pakken.

Meer uit Financieel

China legt EU-varkensvlees definitief heffingen op, Vion geraakt

BEIJING (ANP/AFP) - China stelt definitief importheffingen in op Europees varkensvlees. Onder andere de Brabantse vleesverwerker Vion krijgt met de tarieven te maken. Volgens Beijing dumpen Europese exporteurs goedkoop varkensvlees op de Chinese markt, wat bedrijven in eigen land zou schaden. China opende een dumpingonderzoek naar varkensvlees nadat de Europese Unie importheffingen had ingevoerd op elektrische auto's.

2 uur geleden
Werkenden zien nettoloon volgend jaar stijgen

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het nettoloon van werkenden gaat volgend jaar omhoog doordat belastingmaatregelen voordelig uitpakken. Dat meldt hr- en salarisdienstverlener ADP na berekeningen. Een werknemer met een modaal brutosalaris van 3704 euro per maand gaat er hierdoor in januari 26 euro netto op vooruit.

3 uur geleden
AEX-index begint lager in afwachting banencijfers VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met verlies begonnen. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan de Amerikaanse banencijfers over november en oktober. De publicatie van het banenrapport over oktober was uitgesteld door de shutdown van de Amerikaanse overheid. De werkgelegenheid in de grootste economie ter wereld speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve.

3 uur geleden
Busbedrijf Ebusco waarschuwt: financiën nog altijd krap

DEURNE (ANP) - De financiën van de Brabantse fabrikant van elektrische bussen Ebusco zijn nog altijd krap. Met die waarschuwing komt het bedrijf voorafgaand aan de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. Ebusco kampt al een tijd met financiële problemen en kreeg eerder deze maand 5,1 miljoen euro aan overbruggingskrediet van aandeelhouders.

4 uur geleden
Magnum zet voorzitter Mittal van Ben & Jerry's af, meldt FT

LONDEN (ANP) - The Magnum Ice Cream Company heeft de voorzitter van de raad van bestuur van dochteronderneming Ben & Jerry's afgezet, meldt de Financial Times op basis van bronnen. De afgesplitste ijsdivisie van Unilever, die vorige week een beursnotering kreeg in Amsterdam, zou voorzitter Anuradha Mittal van Ben & Jerry's hebben laten weten dat ze per direct weg moet na een extern onderzoek.

4 uur geleden
ING: kwart bestuurders overtuigd dat AI banen gaat vervangen

AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer bestuurders van grote Nederlandse bedrijven verwachten dat kunstmatige intelligentie (AI) banen gaat vervangen. Een kwart denkt nu dat dit zeker zal gebeuren, waar dat de afgelopen twee jaren nog 19 en 6 procent was. Dat komt naar voren uit onderzoek van ING onder 261 topbestuurders.

4 uur geleden
Verzekeraars kopen pensioenfondsen in aanloop naar nieuwe wet

AMSTERDAM (ANP) - Levensverzekeraars hebben in de afgelopen twee jaar voor 7 miljard euro aan pensioenverplichtingen overgenomen van pensioenfondsen via zogeheten buy-outs, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Een dergelijke overdracht van de verplichtingen kan volgens de toezichthouder vooral voor kleinere pensioenfondsen aantrekkelijk zijn, omdat daarmee de complexiteit van de overgang naar de nieuwe Wet toekomst pensioenen (Wtp) wordt vermeden.

4 uur geleden