IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Oekraïne hebben een akkoord bereikt over een nieuwe lening aan het door oorlog geteisterde land. Volgens de in Washington gevestigde kredietverstrekker heeft Oekraïne aan de voorwaarden voldaan voor een nieuwe lening van 1,1 miljard dollar.
De lening maakt deel uit van het steunpakket ter waarde van 15,6 miljard dollar (zo'n 14,4 miljard euro), dat vorig jaar werd goedgekeurd door het IMF. Het was voor het eerst in het bijna 80-jarige bestaan van het fonds dat leningen werden verstrekt aan een land in oorlog. Het bedrag wordt over een periode van vier jaar uitgekeerd. Het geld is bedoeld om de overheid draaiende te houden en voor de wederopbouw van het land.
Afgelopen week bezocht het IMF Oekraïne als onderdeel van de evaluatie van het leningsprogramma. Volgens het fonds heeft Oekraïne aan de eisen voldaan. De kredietverlening en beleidsevaluaties van het IMF zijn ook van belang voor de miljarden dollars internationale hulp die aan Oekraïne zijn toegezegd.
Bevroren activa
Oekraïne heeft ook verdere hulp gezocht van de Europese Unie en de Verenigde Staten om 50 miljard dollar aan leningen veilig te stellen die afkomstig zijn van bevroren activa van de Russische centrale bank. De EU, VS en andere grote westerse economieën van de G7 zijn van plan om die fondsen, die de begrotingsbehoeften van Oekraïne voor 2025 zouden kunnen dekken, tegen het einde van het jaar te verstrekken.
Het IMF heeft Oekraïne wel gewaarschuwd dat de vooruitzichten voor buitenlandse hulp minder voorspelbaar worden. De volgende IMF-beoordeling voor verdere financiële steun staat gepland voor december. In 2025 zal het land dan twee nieuwe leningen ontvangen van in totaal meer dan 1,8 miljard dollar, op voorwaarde dat het zijn verplichtingen nakomt.
Door de oorlog met Rusland heeft Oekraïne het financieel moeilijk. Volgens de Oekraïense minister van Financiën Serhiy Martsjenko kost de strijd ongeveer 125 miljoen euro per dag. De helft van de Oekraïense begroting wordt gefinancierd met buitenlandse leningen en giften sinds Rusland het land in februari 2022 aanviel.
Meer uit Financieel
ORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
43 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
13 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
14 uur geleden