IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Oekraïne hebben een akkoord bereikt over een nieuwe lening aan het door oorlog geteisterde land. Volgens de in Washington gevestigde kredietverstrekker heeft Oekraïne aan de voorwaarden voldaan voor een nieuwe lening van 1,1 miljard dollar.
De lening maakt deel uit van het steunpakket ter waarde van 15,6 miljard dollar (zo'n 14,4 miljard euro), dat vorig jaar werd goedgekeurd door het IMF. Het was voor het eerst in het bijna 80-jarige bestaan van het fonds dat leningen werden verstrekt aan een land in oorlog. Het bedrag wordt over een periode van vier jaar uitgekeerd. Het geld is bedoeld om de overheid draaiende te houden en voor de wederopbouw van het land.
Afgelopen week bezocht het IMF Oekraïne als onderdeel van de evaluatie van het leningsprogramma. Volgens het fonds heeft Oekraïne aan de eisen voldaan. De kredietverlening en beleidsevaluaties van het IMF zijn ook van belang voor de miljarden dollars internationale hulp die aan Oekraïne zijn toegezegd.
Bevroren activa
Oekraïne heeft ook verdere hulp gezocht van de Europese Unie en de Verenigde Staten om 50 miljard dollar aan leningen veilig te stellen die afkomstig zijn van bevroren activa van de Russische centrale bank. De EU, VS en andere grote westerse economieën van de G7 zijn van plan om die fondsen, die de begrotingsbehoeften van Oekraïne voor 2025 zouden kunnen dekken, tegen het einde van het jaar te verstrekken.
Het IMF heeft Oekraïne wel gewaarschuwd dat de vooruitzichten voor buitenlandse hulp minder voorspelbaar worden. De volgende IMF-beoordeling voor verdere financiële steun staat gepland voor december. In 2025 zal het land dan twee nieuwe leningen ontvangen van in totaal meer dan 1,8 miljard dollar, op voorwaarde dat het zijn verplichtingen nakomt.
Door de oorlog met Rusland heeft Oekraïne het financieel moeilijk. Volgens de Oekraïense minister van Financiën Serhiy Martsjenko kost de strijd ongeveer 125 miljoen euro per dag. De helft van de Oekraïense begroting wordt gefinancierd met buitenlandse leningen en giften sinds Rusland het land in februari 2022 aanviel.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.
21 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde dinsdag licht op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig door de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een streep zette door veel van zijn importheffingen. De Amerikaanse president waarschuwde dat elk land dat "spelletjes wil spelen" met de uitspraak van het hof "te maken zal krijgen met een veel hoger tarief".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in de Europese Unie is vorige maand afgenomen. In januari werden 799.625 nieuwe auto's verkocht, 3,9 procent minder vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Hiermee heeft de markt voor het tweede jaar op rij een moeilijke start gemaakt, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick heeft vorig jaar minder koffie en thee verkocht, maar door prijsverhogingen wel een hogere omzet geboekt. De eigenaar van de merken, JDE Peet's, meldt dit bij de presentatie van resultaten van een jaar vol conflicten met winkeliers over de koffieprijzen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe tijdelijke Amerikaanse importheffingen van 10 procent op buitenlandse goederen zijn dinsdag van kracht geworden. Die heffingen kondigde de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aan als antwoord op de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof, dat veel van de vorig jaar ingevoerde heffingen onwettig verklaarde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal kledingmerken claimt ten onrechte dat producten verantwoord en met respect voor mensenrechten zijn geproduceerd. Dat stellen de Consumentenbond, Schone Kleren Campagne (SKC) en Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO). De organisaties willen dat deze praktijk, ook bekend als 'social washing', streng wordt aangepakt.
3 uur geleden