Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening

IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Oekraïne hebben een akkoord bereikt over een nieuwe lening aan het door oorlog geteisterde land. Volgens de in Washington gevestigde kredietverstrekker heeft Oekraïne aan de voorwaarden voldaan voor een nieuwe lening van 1,1 miljard dollar.

De lening maakt deel uit van het steunpakket ter waarde van 15,6 miljard dollar (zo'n 14,4 miljard euro), dat vorig jaar werd goedgekeurd door het IMF. Het was voor het eerst in het bijna 80-jarige bestaan van het fonds dat leningen werden verstrekt aan een land in oorlog. Het bedrag wordt over een periode van vier jaar uitgekeerd. Het geld is bedoeld om de overheid draaiende te houden en voor de wederopbouw van het land.

Afgelopen week bezocht het IMF Oekraïne als onderdeel van de evaluatie van het leningsprogramma. Volgens het fonds heeft Oekraïne aan de eisen voldaan. De kredietverlening en beleidsevaluaties van het IMF zijn ook van belang voor de miljarden dollars internationale hulp die aan Oekraïne zijn toegezegd.

Bevroren activa

Oekraïne heeft ook verdere hulp gezocht van de Europese Unie en de Verenigde Staten om 50 miljard dollar aan leningen veilig te stellen die afkomstig zijn van bevroren activa van de Russische centrale bank. De EU, VS en andere grote westerse economieën van de G7 zijn van plan om die fondsen, die de begrotingsbehoeften van Oekraïne voor 2025 zouden kunnen dekken, tegen het einde van het jaar te verstrekken.

Het IMF heeft Oekraïne wel gewaarschuwd dat de vooruitzichten voor buitenlandse hulp minder voorspelbaar worden. De volgende IMF-beoordeling voor verdere financiële steun staat gepland voor december. In 2025 zal het land dan twee nieuwe leningen ontvangen van in totaal meer dan 1,8 miljard dollar, op voorwaarde dat het zijn verplichtingen nakomt.

Door de oorlog met Rusland heeft Oekraïne het financieel moeilijk. Volgens de Oekraïense minister van Financiën Serhiy Martsjenko kost de strijd ongeveer 125 miljoen euro per dag. De helft van de Oekraïense begroting wordt gefinancierd met buitenlandse leningen en giften sinds Rusland het land in februari 2022 aanviel.

Meer uit Financieel

Elon Musk: nieuw algoritme X wordt openbaar

BASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.

11 uur geleden
Spaans oliebedrijf Repsol wil meer investeren in Venezuela

WASHINGTON (ANP) - De Spaanse olieproducent Repsol is bereid meer te investeren in de olie-industrie van Venezuela. Dat zei topman Josu Jon Imaz bij de bijeenkomst van de Amerikaanse president Donald Trump en bazen van olieconcerns in het Witte Huis.

18 uur geleden
Europese boeren protesteren tegen Mercosur-deal

BRUSSEL/PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Boeren in Europa hebben opnieuw protestacties gehouden tegen de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen. Meerdere Belgische wegen werden geblokkeerd. In Frankrijk maakte de politie een einde aan een dagenlange blokkade door boeren van een brandstoffendepot in de buurt van Bordeaux. In Ierland demonstreerden duizenden boeren tegen het akkoord.

19 uur geleden
Vluchten op Schiphol als vanouds, wel enkele mensen op veldbedden

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM verwachten zaterdag geen grote problemen. De afgelopen week gingen vele honderden vluchten op de luchthaven niet door als gevolg van de sneeuw en vrieskou, wat de reisplannen van 300.000 passagiers in de war schopte. Ondanks de temperaturen onder nul gaan verreweg de meeste vluchten nu door.

22 uur geleden
Indonesië blokkeert Grok na wereldwijde kritiek op uitkleed-AI

JAKARTA (ANP/RTR) - Indonesië heeft de toegang tot de chatbot Grok van Elon Musks bedrijf xAI tijdelijk geblokkeerd. De regering van het land vindt het risico te groot dat het programma pornografische beelden genereert met hulp van kunstmatige intelligentie.

23 uur geleden
Exxon-baas noemt Venezuela ongeschikt om in te investeren

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De topman van oliemaatschappij Exxon, Darren Woods, noemt Venezuela momenteel "ongeschikt om in te investeren". Dat zei Woods vrijdag in het Witte Huis, waar president Donald Trump topbestuurders van oliebedrijven had uitgenodigd om te praten over de mogelijkheden voor de olie-industrie in Venezuela.

1 dag geleden
Trump: VS beslissen welke oliebedrijven in Venezuela mogen werken

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen beslissen welke oliebedrijven actief mogen zijn in Venezuela. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd voorafgaand aan een ontmoeting met bestuurders van oliebedrijven in het Witte Huis, waar wordt gepraat over de heropbouw van de Venezolaanse olie-industrie.

1 dag geleden