Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening

IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Oekraïne hebben een akkoord bereikt over een nieuwe lening aan het door oorlog geteisterde land. Volgens de in Washington gevestigde kredietverstrekker heeft Oekraïne aan de voorwaarden voldaan voor een nieuwe lening van 1,1 miljard dollar.

De lening maakt deel uit van het steunpakket ter waarde van 15,6 miljard dollar (zo'n 14,4 miljard euro), dat vorig jaar werd goedgekeurd door het IMF. Het was voor het eerst in het bijna 80-jarige bestaan van het fonds dat leningen werden verstrekt aan een land in oorlog. Het bedrag wordt over een periode van vier jaar uitgekeerd. Het geld is bedoeld om de overheid draaiende te houden en voor de wederopbouw van het land.

Afgelopen week bezocht het IMF Oekraïne als onderdeel van de evaluatie van het leningsprogramma. Volgens het fonds heeft Oekraïne aan de eisen voldaan. De kredietverlening en beleidsevaluaties van het IMF zijn ook van belang voor de miljarden dollars internationale hulp die aan Oekraïne zijn toegezegd.

Bevroren activa

Oekraïne heeft ook verdere hulp gezocht van de Europese Unie en de Verenigde Staten om 50 miljard dollar aan leningen veilig te stellen die afkomstig zijn van bevroren activa van de Russische centrale bank. De EU, VS en andere grote westerse economieën van de G7 zijn van plan om die fondsen, die de begrotingsbehoeften van Oekraïne voor 2025 zouden kunnen dekken, tegen het einde van het jaar te verstrekken.

Het IMF heeft Oekraïne wel gewaarschuwd dat de vooruitzichten voor buitenlandse hulp minder voorspelbaar worden. De volgende IMF-beoordeling voor verdere financiële steun staat gepland voor december. In 2025 zal het land dan twee nieuwe leningen ontvangen van in totaal meer dan 1,8 miljard dollar, op voorwaarde dat het zijn verplichtingen nakomt.

Door de oorlog met Rusland heeft Oekraïne het financieel moeilijk. Volgens de Oekraïense minister van Financiën Serhiy Martsjenko kost de strijd ongeveer 125 miljoen euro per dag. De helft van de Oekraïense begroting wordt gefinancierd met buitenlandse leningen en giften sinds Rusland het land in februari 2022 aanviel.

Meer uit Financieel

Duitse bedrijven naar Russisch forum, na vier jaar afwezigheid

BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.

3 uur geleden
Vakbonden en werkgevers zoeken buiten kabinet om naar oplossingen

DEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.

7 uur geleden
Bloomberg: EU overweegt bevriezing prijsplafond Russische olie

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.

8 uur geleden
China dreigt met tegenmaatregelen bij nieuwe EU-handelsstappen

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.

10 uur geleden
Luchtvaartbranche VS vreest chaos bij stop grenscontroles

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.

1 dag geleden
Brussel komt woensdag met pakket nieuwe techmaatregelen

BRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.

1 dag geleden
VS verzetten zich tegen terugbetaling onwettige importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.

1 dag geleden