Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening

IMF en Oekraïne bereiken akkoord over nieuwe lening

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en Oekraïne hebben een akkoord bereikt over een nieuwe lening aan het door oorlog geteisterde land. Volgens de in Washington gevestigde kredietverstrekker heeft Oekraïne aan de voorwaarden voldaan voor een nieuwe lening van 1,1 miljard dollar.

De lening maakt deel uit van het steunpakket ter waarde van 15,6 miljard dollar (zo'n 14,4 miljard euro), dat vorig jaar werd goedgekeurd door het IMF. Het was voor het eerst in het bijna 80-jarige bestaan van het fonds dat leningen werden verstrekt aan een land in oorlog. Het bedrag wordt over een periode van vier jaar uitgekeerd. Het geld is bedoeld om de overheid draaiende te houden en voor de wederopbouw van het land.

Afgelopen week bezocht het IMF Oekraïne als onderdeel van de evaluatie van het leningsprogramma. Volgens het fonds heeft Oekraïne aan de eisen voldaan. De kredietverlening en beleidsevaluaties van het IMF zijn ook van belang voor de miljarden dollars internationale hulp die aan Oekraïne zijn toegezegd.

Bevroren activa

Oekraïne heeft ook verdere hulp gezocht van de Europese Unie en de Verenigde Staten om 50 miljard dollar aan leningen veilig te stellen die afkomstig zijn van bevroren activa van de Russische centrale bank. De EU, VS en andere grote westerse economieën van de G7 zijn van plan om die fondsen, die de begrotingsbehoeften van Oekraïne voor 2025 zouden kunnen dekken, tegen het einde van het jaar te verstrekken.

Het IMF heeft Oekraïne wel gewaarschuwd dat de vooruitzichten voor buitenlandse hulp minder voorspelbaar worden. De volgende IMF-beoordeling voor verdere financiële steun staat gepland voor december. In 2025 zal het land dan twee nieuwe leningen ontvangen van in totaal meer dan 1,8 miljard dollar, op voorwaarde dat het zijn verplichtingen nakomt.

Door de oorlog met Rusland heeft Oekraïne het financieel moeilijk. Volgens de Oekraïense minister van Financiën Serhiy Martsjenko kost de strijd ongeveer 125 miljoen euro per dag. De helft van de Oekraïense begroting wordt gefinancierd met buitenlandse leningen en giften sinds Rusland het land in februari 2022 aanviel.

Meer uit Financieel

China komt met tegenreactie als EU handelsbeperkingen uitbreidt

BEIJING (ANP/RTR/DPA) - China waarschuwt dat het tegenmaatregelen zal nemen als de Europese Unie besluit de handelsbeperkingen met China verder uit te breiden. Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigt het Europese landenblok ook van het "selectief gebruiken" van gegevens om de beweringen over onevenwichtige handelsbetrekkingen tussen China en de EU te rechtvaardigen.

1 uur geleden
Ook ING beperkt mogelijkheden voor aflossingsvrije hypotheken

AMSTERDAM (ANP) - ING beperkt de mogelijkheden bij het afsluiten van een aflossingsvrije hypotheek en volgt daarmee het voorbeeld van andere Nederlandse banken. Binnenkort kunnen klanten tot maximaal 30 procent van de woningwaarde financieren met een lening waarover ze tussentijds alleen de rente hoeven te betalen.

1 uur geleden
ACM beboet bedrijf achter veilingwebsite voor misleiding

AMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legt een boete van 270.000 euro op aan het bedrijf achter de inmiddels gestopte veilingwebsite Ticketveiling.nl. Volgens de ACM heeft dat bedrijf, House of Tickets, consumenten misleid doordat deelnemers dachten dat zij opboden tegen andere mensen. Maar in werkelijkheid boden zij op tegen een zogeheten biedbot die onder wisselende namen meebood om de prijs onrechtmatig te verhogen.

1 uur geleden
Transavia trekt zaak om halvering grondafhandelaren Schiphol in

HAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.

1 uur geleden
AEX-index licht lager na aanval VS op Iran, olieprijs stijgt

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De aanvallen waren gericht op een militaire locatie die volgens de Amerikanen een bedreiging vormde voor hun troepen en het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Iran meldde daarnaast een Amerikaanse luchtmachtbasis te hebben aangevallen. De olieprijzen gingen omhoog door de afnemende hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.

2 uur geleden
Investeringen in olieprojecten dalen door Iranoorlog, zegt IEA

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).

3 uur geleden
DNB: ruim helft baanwisselaars stapt over naar andere sector

AMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.

3 uur geleden