Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF en Amerikaanse overheid beraden zich over lot Georgieva

IMF en Amerikaanse overheid beraden zich over lot Georgieva

WASHINGTON (ANP) - Het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) komt naar verluidt vrijdag weer bij elkaar om te praten over de beschuldigingen van onethisch gedrag tegen topvrouw Kristalina Georgieva, meldden ingewijden aan persbureau Reuters. Maar of ze kan aanblijven of moet opstappen, is niet alleen onderwerp van gesprek in het hoofdkantoor van het IMF zelf. Bij het Amerikaanse ministerie van Financiën zou er ook worden beraadslaagd over het lot van de Bulgaarse.

Georgieva wordt ervan beticht een aantal jaar geleden, toen ze nog bij de Wereldbank werkte, druk te hebben uitgeoefend om China beter te laten presteren in een ranglijst voor landen met een aantrekkelijk bedrijfsklimaat. Zelf heeft Georgieva de beschuldigingen fel tegengesproken. Ze zou nooit op het verdraaien van feiten hebben aangedrongen. De kwestie heeft al veel stof doen opwaaien in de financiële wereld. Nobelprijswinnaar en voormalig hoofdeconoom van de Wereldbank Paul Romer uitte onlangs eveneens forse kritiek op Georgieva.

Het IMF heeft besloten om de zaak grondig te onderzoeken. Niet alleen Georgieva zelf is deze week uitgebreid ondervraagd, maar bijvoorbeeld ook de opstellers van het rapport voor de Wereldbank dat het handelen van de huidige IMF-baas ter discussie stelde.

Voorgangers

De Verenigde Staten zijn de belangrijkste aandeelhouder van het fonds, vandaar dat het oordeel van de Amerikanen volgens bronnen van persbureau Bloomberg doorslaggevend kan zijn. Washington ziet het als zijn verantwoordelijkheid om de integriteit van internationale financiële organisaties te waarborgen. Zowel het IMF als de Wereldbank heeft zijn hoofdkantoor in de Amerikaanse hoofdstad.

Als Georgieva gedwongen zou worden om te stoppen als hoofd van het IMF, zou ze niet de eerste leider zijn die het fonds voortijdig verlaat. In 2011 was de positie van toenmalig IMF-baas Dominique Strauss-Kahn onhoudbaar geworden door een vermeend seksschandaal. Daarna kwam Georgieva's voorganger Christine Lagarde aan het roer. Die Française vertrok in 2019 om president te worden van de Europese Centrale Bank (ECB).

Toen er werd gezocht naar een opvolger voor Lagarde was voormalig Nederlands minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem ook een van de kandidaten. Maar na een stemming bleek dat Georgieva kon rekenen op meer steun voor de topfunctie bij het IMF, waarna Dijsselbloem zich terugtrok.

Meer uit Financieel

Von der Leyen over Mercosur-verdrag: krachtig signaal aan wereld

ASUNCIÓN (ANP) - Na een kwart eeuw onderhandelen wordt zaterdag het vrijhandelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay ondertekend. Een historische mijlpaal tussen de twee regio's, noemt de Europese Commissie het akkoord.

17 minuten geleden
Musk eist megaschadevergoeding van OpenAI en Microsoft

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiële hulp heeft gekregen van Microsoft.

6 uur geleden
FT: Carglass-moederbedrijf Belron werkt aan plannen beursgang

LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.

7 uur geleden
Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.

8 uur geleden
KLM vliegt rond Winterspelen met grotere vliegtuigen naar Milaan

SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.

9 uur geleden
Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

16 uur geleden
Wall Street sluit lager na opmerking Trump over Fed-kandidaat

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag licht lager gesloten. Beleggers reageerden op een opmerking van de Amerikaanse president Donald Trump over een mogelijke opvolger van Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve.

18 uur geleden