Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF en Amerikaanse overheid beraden zich over lot Georgieva

IMF en Amerikaanse overheid beraden zich over lot Georgieva

WASHINGTON (ANP) - Het bestuur van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) komt naar verluidt vrijdag weer bij elkaar om te praten over de beschuldigingen van onethisch gedrag tegen topvrouw Kristalina Georgieva, meldden ingewijden aan persbureau Reuters. Maar of ze kan aanblijven of moet opstappen, is niet alleen onderwerp van gesprek in het hoofdkantoor van het IMF zelf. Bij het Amerikaanse ministerie van Financiën zou er ook worden beraadslaagd over het lot van de Bulgaarse.

Georgieva wordt ervan beticht een aantal jaar geleden, toen ze nog bij de Wereldbank werkte, druk te hebben uitgeoefend om China beter te laten presteren in een ranglijst voor landen met een aantrekkelijk bedrijfsklimaat. Zelf heeft Georgieva de beschuldigingen fel tegengesproken. Ze zou nooit op het verdraaien van feiten hebben aangedrongen. De kwestie heeft al veel stof doen opwaaien in de financiële wereld. Nobelprijswinnaar en voormalig hoofdeconoom van de Wereldbank Paul Romer uitte onlangs eveneens forse kritiek op Georgieva.

Het IMF heeft besloten om de zaak grondig te onderzoeken. Niet alleen Georgieva zelf is deze week uitgebreid ondervraagd, maar bijvoorbeeld ook de opstellers van het rapport voor de Wereldbank dat het handelen van de huidige IMF-baas ter discussie stelde.

Voorgangers

De Verenigde Staten zijn de belangrijkste aandeelhouder van het fonds, vandaar dat het oordeel van de Amerikanen volgens bronnen van persbureau Bloomberg doorslaggevend kan zijn. Washington ziet het als zijn verantwoordelijkheid om de integriteit van internationale financiële organisaties te waarborgen. Zowel het IMF als de Wereldbank heeft zijn hoofdkantoor in de Amerikaanse hoofdstad.

Als Georgieva gedwongen zou worden om te stoppen als hoofd van het IMF, zou ze niet de eerste leider zijn die het fonds voortijdig verlaat. In 2011 was de positie van toenmalig IMF-baas Dominique Strauss-Kahn onhoudbaar geworden door een vermeend seksschandaal. Daarna kwam Georgieva's voorganger Christine Lagarde aan het roer. Die Française vertrok in 2019 om president te worden van de Europese Centrale Bank (ECB).

Toen er werd gezocht naar een opvolger voor Lagarde was voormalig Nederlands minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem ook een van de kandidaten. Maar na een stemming bleek dat Georgieva kon rekenen op meer steun voor de topfunctie bij het IMF, waarna Dijsselbloem zich terugtrok.

Meer uit Financieel

Vluchten van en naar Portugal geannuleerd door staking

DEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.

3 minuten geleden
Amerikaanse overheid wil AI-modellen vooraf testen op veiligheid

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.

2 uur geleden
Staking Belgische luchtverkeersleiders beëindigd na akkoord

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.

3 uur geleden
UniCredit vergroot belang in Commerzbank tot ruim 34 procent

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.

3 uur geleden
Stevige winst voor AEX-index, Prosus grootste stijger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.

4 uur geleden
Ook Britse krijgsmacht gaat 'militair Starlink-netwerk' gebruiken

LONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.

4 uur geleden
KLM schrapt vluchten naar Oeganda om maatregelen ebola-uitbraak

SCHIPHOL (ANP) - KLM heeft verschillende vluchten naar de Oegandese stad Entebbe geschrapt in verband met maatregelen die andere landen treffen na een ebola-uitbraak in Centraal-Afrika. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door NH Nieuws.

4 uur geleden