IMF: ECB moet uitkijken met te vroege renteverlaging
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet uitkijken dat de rente niet te vroeg wordt verlaagd nu de centrale bank een pauze heeft genomen bij het verhogen van de rente in de strijd tegen de inflatie. Dat heeft bestuurder Helge Berger van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gezegd tijdens een paneldiscussie die werd georganiseerd door de Belgische centrale bank.
De ECB heeft de rente verhoogd naar het hoogste niveau ooit en de vraag is nu wanneer er eventueel een verlaging kan komen omdat de economie van de eurozone aan het afzwakken is. Maar volgens Berger is waakzaamheid geboden en is het nodig om er zeker van te zijn dat de inflatie echt daalt. Mocht er namelijk ineens weer een stijging van de inflatie komen, dan zou de rente weer omhoog moeten. Dat zou een "kostbare fout" kunnen zijn, aldus Berger.
Binnen de ECB worden de verwachtingen voor een spoedige renteverlaging getemperd. Zo heeft president Christine Lagarde gezegd dat gesprekken daarover voorbarig zijn en dat de rente voorlopig op een hoog niveau zal blijven. De ECB verwacht dat in 2025 de inflatie terug zal zijn op de doelstelling van 2 procent.
Veel onzekerheden
ECB-bestuurder Martin Kazaks verklaarde dat mogelijk vanaf de tweede helft van volgend jaar er een renteverlaging kan komen. Volgens de centralebankpresident van Letland moet de ECB er wel eerst overtuigd van zijn dat de inflatiestrijd is gewonnen voordat kan worden begonnen met het stapsgewijs verlagen van de rente. Zo zijn er risico's voor de inflatie zoals de oorlogen in Israël en Oekraïne, aldus Kazaks.
Ook de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel heeft gezegd dat de ECB alert moet zijn op factoren die de inflatie weer kunnen aanwakkeren. Hij stelde dat er veel onzekerheden zijn die invloed kunnen hebben op de prijsontwikkelingen. Nagel wees daarbij ook op de stijgende lonen.
Meer uit Financieel
BREDA (ANP) - De leverancier van chat- en betaaldiensten CM.com wijst het overnamebod van softwarebedrijf Bird af. Het bestuur van het Bredase bedrijf vindt de overnameprijs van 166 miljoen euro te laag. Ook vinden de directie en de raad van commissarissen van CM.com dat het overnamevoorstel te weinig "tastbare en materiële waarde op de lange termijn" biedt voor klanten, werknemers en aandeelhouders.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in september meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in september 2024. In augustus gaven consumenten 1,3 procent meer uit.
40 minuten geledenAUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Zwitserse grondstoffenhandelaar Gunvor ziet ervan af om buitenlandse bezittingen van de Russische olieproducent Lukoil te kopen, nadat het Amerikaanse ministerie van Financiën zich op X tegen de deal had verzet.
1 uur geledenAUSTIN (ANP) - Aandeelhouders van Tesla hebben de megabeloning voor topman Elon Musk goedgekeurd. Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de elektrische autofabrikant op het hoofdkantoor in Austin in de staat Texas stemde ruim 75 procent van de aanwezigen in met de beloning in aandelen met een waarde tot 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar. Het gaat waarschijnlijk om het grootste beloningsvoorstel voor een topbestuurder van een bedrijf ooit.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten, waarbij vooral de techfondsen werden geraakt door hernieuwde zorgen bij beleggers over de sterk gestegen waarderingen van techbedrijven en de enorme investeringen in AI. Snap, het moederbedrijf van het populaire socialemediaplatform Snapchat, deed het juist wel goed op Wall Street dankzij positief ontvangen resultaten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Amerikanen gaan dit feestdagenseizoen met onder meer Black Friday en kerst naar verwachting meer dan 1 biljoen dollar, oftewel 1000 miljard dollar, in winkels uitgeven, wat een nieuw record zou betekenen. Dat verwacht de Amerikaanse detailhandelsorganisatie National Retail Federation (NRF).
9 uur geleden