IMF-bestuurder maant centrale banken jojobeleid rente te voorkomen
WASHINGTON (ANP) - Centrale banken moeten voorzichtig zijn als ze de rente dit jaar willen verlagen. Daarvoor waarschuwt de Nederlandse bewindvoerder Paul Hilbers van het Internationaal Monetair Fonds (IMF).
"Als je gaat verlagen en je ontdekt na drie, vier maanden dat het eigenlijk gewoon te vroeg is geweest omdat de inflatie weer oppikt, dan zou je weer moeten verkrappen. En dan krijg je een soort jojobeleid. Dat wil niemand", zegt hij in de marge van de voorjaarsvergadering van het IMF in Washington. "Want wiebelend monetair beleid is echt de manier om financiƫle markten nerveus te maken."
Hilbers vat kort samen wat deze week de belangrijkste thema's zijn van de IMF-bijeenkomst, waar zoals altijd duizenden politici en topfiguren uit de financiƫle wereld op afkomen. Hij stelt dat centrale banken de flinke prijsstijgingen van de afgelopen jaren redelijk succesvol hebben beteugeld door de rente snel te verhogen. "We zijn nu in een situatie waarin, denk ik, de hoge inflatie redelijk onder controle is. Maar die is nog niet weg", geeft hij aan.
Renteverlaging
De Europese Centrale Bank (ECB) hint er de laatste tijd op dat de rente in juni voor het eerst omlaag gaat. De bank wil graag wachten op nieuwe data over onder meer de lonen. Hilbers vindt ook dat centrale banken zich moeten laten leiden door data, maar gaat niet specifiek in op het ECB-beleid.
Een tweede thema is de langetermijngroei van de economie. Voor de korte termijn is de prognose voor de wereldeconomie iets gunstiger geworden, meldde het IMF eerder deze week. Maar met een mondiale groei van ruim 3 procent per jaar liggen de cijfers historisch gezien niet erg hoog.
Groei verhogen
Volgens Hilbers moeten overheden nadenken over hoe ze de groei kunnen verhogen. Het IMF denkt dat een mogelijke oplossing ligt in technologische ontwikkeling, waaronder de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI). "Hoe kunnen we die nieuwe technologie maximaal gebruiken?"
Hij noemt ook het klimaat. "De klimaattransitie kan ook economische activiteit genereren." Landen zouden erop moeten letten dat ze voldoende doen om hun CO2-uitstoot te verminderen en zich aan te passen aan de gevolgen van klimaatverandering.
Een laatste hoofdthema is de arbeidsmarkt. Volgens het IMF kunnen landen economisch productiever worden als ze beter gebruikmaken van de arbeidskrachten die ze hebben. Dat geldt vooral voor landen die kampen met vergrijzing, waaronder Nederland. Het IMF adviseerde op dit punt recent al meer in te zetten op onderwijs en onderzoek, en te kijken of bijvoorbeeld parttimers meer uren kunnen werken.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De vraag naar olie daalt in het tweede kwartaal het hardst sinds de coronapandemie, voorspelt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Door de Iranoorlog zijn de prijzen voor olieproducten zo hard gestegen dat bepaalde landen en sectoren noodgedwongen hun verbruik verminderen.
4 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Eindhoven Airport heeft vorig jaar een recordwinst geboekt, mede geholpen door een recordaantal passagiers op de luchthaven. De nettowinst bedroeg 25,2 miljoen euro, tegen 23,3 miljoen euro een jaar eerder. De omzet van Eindhoven Airport steeg met 4,5 procent tot 100,5 miljoen euro, aldus het dinsdag gepubliceerde jaarverslag.
13 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De problemen van vastgoedondernemer en realityster Peter Gillis en zijn vakantieparken met de Belastingdienst zijn mogelijk groter dan eerder gedacht. Het Openbaar Ministerie (OM) verdenkt hem ook van het niet op tijd doen van belastingaangifte in 2020 en 2021 voor zijn ondernemingen. Volgens het OM gaat het om een bedrag van 1 miljoen euro.
27 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag hoger geopend. De aandacht van beleggers ging opnieuw uit naar de verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Maandag zorgden opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump al voor enige opluchting bij investeerders in de slotfase van de beurshandel. Volgens Trump wil Iran "heel graag" een deal sluiten.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in maart in een trager tempo gegroeid, na een sterke start van het jaar. De groeivertraging weerspiegelt de toenemende impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de op een na grootste economie ter wereld. Chinese fabrikanten kampen met sterk gestegen grondstof- en energiekosten door de ontwrichting van de wereldwijde energievoorziening door de oorlog, die eind februari begon.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De oprichter van het omgevallen Chinese vastgoedconcern Evergrande, Hui Ka Yan, heeft schuld bekend aan fraude en omkoping. Evergrande was ooit de grootste projectontwikkelaar, maar in 2021 kwam het bedrijf in de problemen toen het zijn schulden niet kon terugbetalen. Daarop volgde een crisis in de vastgoedsector van het Aziatische land.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/DPA) - De staking bij het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breidt zich uit. Het cabinepersoneel gaat woensdag en donderdag het werk opnieuw neerleggen. Vrijdag werd ook al gestaakt door cabinewerkers bij Lufthansa. Ondertussen staken de piloten van Lufthansa voor de tweede dag op rij.
3 uur geleden