Imam Yassin Elforkani vertrekt bij Blauwe Moskee in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Imam Yassin Elforkani vertrekt bij de Blauwe Moskee in Amsterdam. Na acht jaar stopt hij daar als hoofdimam en ook als voorzitter van het moskeebestuur, vertelt hij in een interview met NRC. Hij stopt mede onder druk van heftige bedreigingen die hij de afgelopen tijd heeft gekregen.
De hoofdimam van de moskee in de wijk Slotervaart in Nieuw-West stopt eind deze maand met zijn werk. Zijn rol als bestuursvoorzitter zal worden overgenomen door een vrouw, dat om volgens Elforkani het progressieve karakter van de moskee, die hij oprichtte, te onderstrepen.
De imam wil vertrekken op "een piekmoment". "Ik heb acht jaar in de leiding gezeten van deze prachtige moskee. We hebben felle debatten gevoerd, intern met de moslimgemeenschap, maar ook extern met politici en opiniemakers over belangrijke vraagstukken die onze samenleving aangaan. We hebben een mooi nieuw concept opgebouwd binnen de religieuze infrastructuur. Dit is voor mij het goede moment om te vertrekken", reageert Elforkani. Wat ook een rol speelt in zijn vertrek, zijn de ernstige bedreigingen van de afgelopen tijd, die hij "vervelend" noemt. "Ik ga daar niet stoer over doen. Het heeft me geraakt", aldus de imam. Elforkani blijft achter al zijn uitspraken staan, waaronder zijn pleidooi om godslastering strafbaar te stellen.
Geen vrijdagpreek
Een maand geleden werd al bekend dat de imam voorlopig geen vrijdagpreek meer zou houden in de moskee vanwege de bedreigingen. De geestelijke lag onder vuur nadat hij had opgeroepen tot het verbieden van het beledigen van de profeet Mohammed. Hij zei dat na de recente terroristische aanslagen in Frankrijk. De imam kreeg veel kritiek op zijn uitlatingen. Zo noemde burgemeester Femke Halsema het onacceptabel dat de vrijheid van meningsuiting zou moeten worden ingeperkt om te voorkomen dat mensen gekrenkt raken. Hij kreeg echter ook steun. Een petitie van een collega-imam uit Den Haag die opriep tot het strafbaar stellen van de belediging van de profeet werd meer dan 100.000 keer ondertekend.
Het gebedshuis in Nieuw-West werd een van de bekendste moskeeën van Nederland. De moskee heeft Nederlands als voertaal, heeft een prominente rol voor vrouwen en is populair onder jongeren. Elforkani kwam met de moskee vaak in het nieuws, bijvoorbeeld over de versterkte gebedsoproep.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
14 uur geleden