ILT: drinkwatertekort dreigt, provincies moeten in actie komen
DEN HAAG (ANP) - Vanaf 2030 kan een structureel tekort aan drinkwater ontstaan als er geen actie wordt ondernomen. Provincies moeten de watervoorziening veiligstellen, waarschuwt de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) maandag in een nieuw rapport. "De vanzelfsprekendheid" dat er altijd goed drinkwater uit de kraan komt, verdwijnt momenteel al.
De ILT ziet dat nu al meer dan de helft van de drinkwaterbedrijven problemen heeft om de reserves op peil te houden. "Drinkwaterbedrijven kunnen dit niet alleen." Volgens de ILT zijn provincies daarin als eerste aan zet. Nu worden vergunningen soms niet of laat afgegeven. Vergunningen die er al zijn worden soms beperkt. Ook worden waterbronnen bedreigd door verontreiniging.
Instanties trekken al langer aan de bel over de tekorten aan drinkwater. De ILT ziet ook al langer dat de overheid op deze manier niet de nieuwe Europese waterdoelen gaat halen, die in 2027 van kracht worden. Toch wees de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur er afgelopen jaar nog op dat provincies, waterschappen en gemeenten nauwelijks hun zorgplicht voor de bescherming van drinkwater nakomen.
Ook de ILT wijst daar nu weer op. Die vindt dat de provincies die zorgplicht zo snel mogelijk moeten nakomen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om vervolging van verhuurplatform Booking.com af te dwingen. Het gaat om de organisatie The Rights Forum samen met enkele partnerorganisaties.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Softwareleverancier ChipSoft heeft woensdagavond softwaresystemen van elektronische patiëntendossiers offline gehaald. Dat bevestigen diverse ziekenhuizen na berichtgeving van techsite Tweakers. ChipSoft heeft te maken met een cyberaanval.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De natuur van de Waddenzee staat onder grote druk, schrijft het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een notitie. "Het ecosysteem vertoont structurele tekenen van overbelasting." Onder meer door visserij, defensie-activiteiten en baggeren gaat de natuur steeds verder achteruit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van Schiphol en drie milieuclubs eisen dat de overheid per direct optreedt tegen de 'herrie' van de luchthaven bij Lijnden en Uithoorn. Greenpeace meldt dat de groep een verzoek tot handhaving heeft ingediend bij de Inspectie Leefomgeving & Transport (ILT).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag de 38-jarige Sander K. in hoger beroep veroordeeld tot twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het doden van de Oekraïense Arina Sasina (34). Tijdens een betaalde seksafspraak werd zij in de zomer van 2022 gewurgd door K. op de zolder van zijn woning in IJmuiden. Daarna sneed K. haar lichaam in stukken, met de bedoeling het weg te maken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wolvenpopulatie in Nederland lijkt nog steeds toe te nemen. Vorig jaar zijn via DNA-onderzoek 131 verschillende wolven vastgesteld, waarvan er 79 'nieuw' zijn. Dat houdt in dat voor het eerst DNA van deze wolven in Nederland is aangetroffen. De cijfers staan in een rapportage van BIJ12, de organisatie die voor de provincies wolvenzaken regelt.
3 uur geleden