ILT: beperken geluidshinder vraagt om meer dan stille vliegtuigen
DEN HAAG (ANP) - De geluidshinder voor omwonenden van luchthavens groeit. Het verminderen van de hinder vraagt om meer dan stille vliegtuigen. Ook is in de luchtvaart meer cyberweerbaarheid nodig door geopolitieke ontwikkelingen. Dat concludeert de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) in een nieuw rapport.
Volgens de inspectie vernieuwen luchtvaartmaatschappijen hun vloot met stillere toestellen. Tegelijkertijd stijgt het aantal vliegbewegingen. Hierdoor wordt het effect van een stillere vloot grotendeels tenietgedaan, stelt de ILT.
Onderzoek wijst uit dat niet alleen het aantal decibellen, maar ook de frequentie en het tijdstip van de vluchten oorzaken zijn van geluidshinder voor omwonenden. Daarom pleit de ILT ook voor andere maatregelen. Zo kan de hinderbeleving afnemen door aanpassingen in de manier van landen.
Madlener: vloot gemiddeld steeds stiller
In het rapport wordt ook gepleit voor verdere investeringen in beveiliging tegen mogelijke cyberaanvallen.
Minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat, PVV) wijst erop dat het vlieggeluid rond Schiphol vorig jaar alsnog lager was dan in 2019. "Daaruit kan de conclusie getrokken worden dat de vloot gemiddeld steeds stiller wordt", schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. De minister verwacht dat deze trend doorzet door zijn maatregelen om geluidshinder tegen te gaan, zoals het weren van relatief lawaaiige toestellen in de nacht.
Maatregelen KLM
Het aantal meldingen van hinder rond Schiphol is het afgelopen jaar verder gestegen, schrijft de ILT. Madlener stelt daartegenover dat over de nieuwste vliegtuigen relatief minder meldingen zijn binnengekomen. Dat interpreteert hij als teken dat zijn beleid om het gebruik van stillere toestellen aan te moedigen werkt.
KLM, van de luchtvaartmaatschappijen de grootste gebruiker van Schiphol, ziet ook dat er minder klachten zijn over vluchten die met een stiller vliegtuig worden gevlogen. Een woordvoerder voegt toe dat de sector niet alleen op vlootvernieuwing inzet. "Als sector hebben we veel geïnvesteerd in betere operationele procedures, zoals bij vertrek- en naderingsprocedures om zo hinder te reduceren."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag positief begonnen, na de zware koersverliezen een dag eerder. De olieprijzen gingen omlaag, na de sterke stijging een dag eerder door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. Handelaren reageerden onder meer op de nieuwe Amerikaanse importheffingen van 10 en 12,5 procent voor zestig handelspartners, waaronder de Europese Unie. De nieuwe handelstarieven van president Donald Trump zouden de handelsstromen verder onder druk kunnen zetten, waardoor de vraag naar olie zou kunnen dalen.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederland gaat op slot als het kabinet niet investeert in infrastructuur. Dat stelt topman Ton Hillen bij de publicatie van de halfjaarcijfers van bouwconcern Heijmans. Hij roept daarbij op tot actie. "Het kabinet moet gaan beseffen dat het een urgent probleem is. Als we nu niet investeren, gaat het twee keer zoveel kosten."
2 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De nieuwe Amerikaanse importheffing kan gunstig uitpakken voor de handel tussen Europa en de Verenigde Staten. Dat zegt deskundige Casper Roerade van ondernemersorganisatie evofenedex. Volgens hem lijken veel goederen hierdoor minder zwaar belast te worden dan voorheen.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter diesel is vrijdag gestegen tot boven de prijs van een liter benzine. Dat blijkt uit cijfers over de brandstofprijzen die consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers bijhoudt. De prijs van diesel loopt al langer hard op, als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft exportbeperkingen ingesteld voor veertien Europese bedrijven, waaronder het grote Duitse defensieconcern Rheinmetall. Volgens het Chinese ministerie van Handel zijn de maatregelen een vergelding voor de sancties van de Europese Unie tegen bedrijven in China.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Chinese socialemediagigant TikTok doet te weinig om de accounts en posts van minderjarigen af te schermen, concludeert de Europese Commissie. Daarmee overtreedt het bedrijf opnieuw de Digital Services Act (DSA), aldus het dagelijks bestuur van de EU.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is het niet eens met de gronden waarop de Verenigde Staten nieuwe handelstarieven instellen, ook voor de EU. Als reden voor de nieuwe importheffingen voeren de VS het uitblijven van actie aan tegen de handel in goederen die met dwangarbeid zijn geproduceerd.
4 uur geleden