Illegale migratie naar EU vorig jaar gedaald met 38 procent
BRUSSEL (ANP) - Het aantal illegale grensoverschrijdingen naar de Europese Unie is in 2024 met gemiddeld 38 procent gedaald tot 239.000, meldde de Europese grensbewakingsdienst Frontex dinsdag op basis van voorlopige cijfers over 2024. Volgens Frontex is dit het laagste niveau sinds 2021, toen er minder migranten kwamen door de coronapandemie.
De bewakingsdienst stelt dat de daling te danken is aan de intensievere samenwerking tussen de Europese Unie en landen van herkomst van migranten tegen smokkelnetwerken.
De sterkste daling ziet Frontex in de westelijke Balkan (min 78 procent) en het centrale Middellandse Zeegebied (min 59 procent). In die laatste regio gaat het om de illegale overtochten van bijvoorbeeld Libië en Tunesië naar Griekenland en Italië.
Stijgingen
Op een aantal andere routes ziet Frontex daarentegen een stijging van illegale immigratie. Langs de grenzen met Oekraïne en Wit-Rusland ziet zij een verdrievoudiging. Op de Canarische Eilanden steeg het aantal illegale migranten met 18 procent tot bijna 47.000. Dat is het hoogste aantal sinds Frontex in 2009 begon met het bijhouden van illegale grensoverschrijdingen.
Via de oostelijke Middellandse Zeeroute zijn vorig jaar ruim 69.000 migranten uit vooral Syrië, Afghanistan en Egypte naar de EU gekomen. Dat is een stijging van 14 procent.
Iets meer dan 10 procent van het aantal illegale immigranten is vrouw. Dat is evenveel als in 2023. Het gros van hen komt de EU binnen via de oostelijke Middellandse Zeeroute. Dat is een route over land en zee van Turkije naar Griekenland, en via Bulgarije en Noord-Cyprus naar Griekenland.
Waarschuwing Frontex
Afgelopen jaar zijn 3 procent meer minderjarigen aan een illegale overtocht begonnen. 16 procent van het totale aantal immigranten is minderjarig.
Frontex waarschuwt voor nieuwe risico's die "voortdurende waakzaamheid en aanpassingsvermogen vereisen", zegt Frontex-directeur Hans Leijtens. Smokkelnetwerken passen zich aan aan veranderende omstandigheden en migratiestromen kunnen snel verschuiven. Daarnaast melden autoriteiten toenemend geweld door smokkelaars langs de westelijke Balkanroute. Door de toenemende instabiliteit in regio's zoals de Sahel stijgt de migratie richting Europa.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
7 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
9 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
10 uur geleden