Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Illegale export naar Iran kost Euroturbine bijna 5 miljoen euro

Illegale export naar Iran kost Euroturbine bijna 5 miljoen euro

MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft vrijdag het bedrijf Euroturbine veroordeeld tot betaling van ruim 4,85 miljoen euro wegens de illegale export van gasturbineonderdelen naar Iran. Het Openbaar Ministerie (OM) had in december vorig jaar 5,9 miljoen euro geëist.

Volgens de rechtbank was het terug te vorderen bedrag wederrechtelijk verkregen voordeel dat het bedrijf verkreeg door de export van onderdelen voor gasturbines naar Iran tussen 2008 en 2010. In die tijd gold een exportembargo naar Iran. Het ging daarbij om goederen die ook kunnen worden gebruikt bij de aanmaak van massavernietigingswapens.

Twee directieleden van het bedrijf waren vorig jaar al veroordeeld tot celstraffen. De 65-jarige Parviz T. kreeg twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan elf voorwaardelijk Ook kreeg hij een taakstraf van 240 uur. De 61-jarige Jo H. kreeg acht maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk, plus 200 uur taakstraf. Het OM ging in hoger beroep. Dat loopt nog.

Vordering afgewezen

De ontnemingsuitspraak van de rechtbank vrijdag was gericht tegen moederbedrijf Euroturbine BV in Venlo en dochter Euroturbine SPC in Bahrein. De bv in Venlo moet ruim 600.000 euro illegaal verkregen voordeel aan de staat terugbetalen. Het bedrijf in Bahrein 4,25 miljoen. Volgens de rechtbank speelde dat bedrijf een belangrijke rol bij de illegale export en het innen van de gelden. Maar alle leveringen werden vanuit Venlo geregisseerd. SPC had volgens de rechtbank "geen eigen Iraanse knoppen".

De rechtbank wees een vordering van het OM tegen directeur Parviz T. af. Het verschil tussen de geëiste 5,9 miljoen en het uiteindelijk gevorderde bedrag zit vooral in kosten die volgens de rechtbank mogen worden afgetrokken.

Meer uit Binnenland

KLM-vlucht van Dubai naar Nederland gaat ook zondag niet door

DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.

3 uur geleden
Reisadvies voor nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.

3 uur geleden
Gedetineerde PI Heerhugowaard stak bewaarster met bordscherf

HEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.

4 uur geleden
Ook zondagochtend extra NOS Journaals over Iran

HILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.

5 uur geleden
Steekincident en gijzeling in PI Heerhugowaard, gevaar voorbij

HEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.

5 uur geleden
Negatief reisadvies Irak, Israël, Libanon en Palestijnse gebieden

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.

6 uur geleden
Bijeenkomst Malieveld wordt feest door mogelijke dood Khamenei

DEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.

7 uur geleden