Illegale export naar Iran kost Euroturbine bijna 5 miljoen euro
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft vrijdag het bedrijf Euroturbine veroordeeld tot betaling van ruim 4,85 miljoen euro wegens de illegale export van gasturbineonderdelen naar Iran. Het Openbaar Ministerie (OM) had in december vorig jaar 5,9 miljoen euro geëist.
Volgens de rechtbank was het terug te vorderen bedrag wederrechtelijk verkregen voordeel dat het bedrijf verkreeg door de export van onderdelen voor gasturbines naar Iran tussen 2008 en 2010. In die tijd gold een exportembargo naar Iran. Het ging daarbij om goederen die ook kunnen worden gebruikt bij de aanmaak van massavernietigingswapens.
Twee directieleden van het bedrijf waren vorig jaar al veroordeeld tot celstraffen. De 65-jarige Parviz T. kreeg twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan elf voorwaardelijk Ook kreeg hij een taakstraf van 240 uur. De 61-jarige Jo H. kreeg acht maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk, plus 200 uur taakstraf. Het OM ging in hoger beroep. Dat loopt nog.
Vordering afgewezen
De ontnemingsuitspraak van de rechtbank vrijdag was gericht tegen moederbedrijf Euroturbine BV in Venlo en dochter Euroturbine SPC in Bahrein. De bv in Venlo moet ruim 600.000 euro illegaal verkregen voordeel aan de staat terugbetalen. Het bedrijf in Bahrein 4,25 miljoen. Volgens de rechtbank speelde dat bedrijf een belangrijke rol bij de illegale export en het innen van de gelden. Maar alle leveringen werden vanuit Venlo geregisseerd. SPC had volgens de rechtbank "geen eigen Iraanse knoppen".
De rechtbank wees een vordering van het OM tegen directeur Parviz T. af. Het verschil tussen de geëiste 5,9 miljoen en het uiteindelijk gevorderde bedrag zit vooral in kosten die volgens de rechtbank mogen worden afgetrokken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
5 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
6 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
8 uur geledenDEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.
10 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
14 uur geleden