Illegale export naar Iran kost Euroturbine bijna 5 miljoen euro
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft vrijdag het bedrijf Euroturbine veroordeeld tot betaling van ruim 4,85 miljoen euro wegens de illegale export van gasturbineonderdelen naar Iran. Het Openbaar Ministerie (OM) had in december vorig jaar 5,9 miljoen euro geëist.
Volgens de rechtbank was het terug te vorderen bedrag wederrechtelijk verkregen voordeel dat het bedrijf verkreeg door de export van onderdelen voor gasturbines naar Iran tussen 2008 en 2010. In die tijd gold een exportembargo naar Iran. Het ging daarbij om goederen die ook kunnen worden gebruikt bij de aanmaak van massavernietigingswapens.
Twee directieleden van het bedrijf waren vorig jaar al veroordeeld tot celstraffen. De 65-jarige Parviz T. kreeg twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan elf voorwaardelijk Ook kreeg hij een taakstraf van 240 uur. De 61-jarige Jo H. kreeg acht maanden cel, waarvan zeven voorwaardelijk, plus 200 uur taakstraf. Het OM ging in hoger beroep. Dat loopt nog.
Vordering afgewezen
De ontnemingsuitspraak van de rechtbank vrijdag was gericht tegen moederbedrijf Euroturbine BV in Venlo en dochter Euroturbine SPC in Bahrein. De bv in Venlo moet ruim 600.000 euro illegaal verkregen voordeel aan de staat terugbetalen. Het bedrijf in Bahrein 4,25 miljoen. Volgens de rechtbank speelde dat bedrijf een belangrijke rol bij de illegale export en het innen van de gelden. Maar alle leveringen werden vanuit Venlo geregisseerd. SPC had volgens de rechtbank "geen eigen Iraanse knoppen".
De rechtbank wees een vordering van het OM tegen directeur Parviz T. af. Het verschil tussen de geëiste 5,9 miljoen en het uiteindelijk gevorderde bedrag zit vooral in kosten die volgens de rechtbank mogen worden afgetrokken.
Meer uit Binnenland
HEDEL (ANP) - In delen van Hedel en Kerkdriel geldt vanaf woensdag 18.00 uur tot donderdagochtend 06.00 uur een veiligheidsrisicogebied, waar preventief gefouilleerd mag worden. Dit heeft burgemeester Antoine Walraven van Maasdriel, waar beide plaatsen onder vallen, besloten na eerdere ongeregeldheden de afgelopen jaren.
3 uur geledenEDE (ANP) - De 64-jarige man die op eerste kerstdag in Ede op een ruziënde groep mensen zou zijn ingereden, blijft veertien dagen langer in voorarrest. Een woordvoerster van het Openbaar Ministerie zegt dat de man uit Ede maandagochtend is voorgeleid bij de rechter-commissaris op verdenking van poging tot doodslag. De rechter besloot het voorarrest van de verdachte te verlengen.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie bereidt zich voor op een jaarwisseling als alle andere. Dat zegt de nationaal commandant jaarwisseling van de politie, Paul Entken. Er zijn geen signalen voor grote onrust of groepen die zich bewust tegen de politie willen keren. Komende jaarwisseling is naar verwachting de laatste waarop consumenten vuurwerk mogen afsteken. "We beseffen ons terdege dat dit jaar een bijzonder jaar kan zijn, maar we zien nog niet veel heel andere dingen dan andere jaren."
6 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - De politie zoekt onder meer met een boot op het water van Park Scheybeeck in Beverwijk naar de vermiste Milan (16). De Oekraïense jongen raakte vorige week donderdag vermist in het nabijgelegen Heemskerk. Hij heeft een verstandelijke beperking en moeite met praten.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - De jaarwisseling verloopt op de meeste plaatsen droog, verwacht Weeronline. Lokaal kunnen buien voorkomen. Daarnaast is het veelal bewolkt, al komen ook wat opklaringen voor.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op enkele snelwegen in het grensgebied met Duitsland is het maandagochtend druk, onder meer door grenscontroles. Ook zijn er vermoedelijk veel mensen op weg naar Duitsland om daar vuurwerk in te slaan, zegt een medewerker van ANWB Verkeersinformatie, hoewel hij een slag om de arm houdt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij ongeregeldheden in de Amsterdamse wijk Floradorp heeft de politie zondagavond tien mensen aangehouden. Negen van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, de tiende verdachte zat maandagochtend nog vast, laat een woordvoerder van de politie weten. Hij wordt verdacht van brandstichting.
8 uur geleden