IKNL: ongeveer helft van Nederlanders krijgt diagnose kanker
AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer de helft van alle Nederlanders zal ooit te horen krijgen dat ze kanker hebben. Dertig jaar geleden, rond 1990, overkwam dat nog een op de drie Nederlanders. Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) concludeert in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde dat de kans om kanker te krijgen fors is toegenomen.
De stijging komt volgens het IKNL vooral doordat mensen ouder worden. Hoe langer iemand leeft, hoe groter de kans om tijdens het leven kanker te krijgen. Meer dan de 80 procent krijgt de diagnose kanker als ze boven de 60 jaar zijn. Een op de acht mannen krijgt de diagnose prostaatkanker, een op de zeven vrouwen krijgt borstkanker.
Hoewel meer mensen de diagnose kanker krijgen, is het risico om aan de ziekte te overlijden niet toegenomen. Ongeveer een kwart van de Nederlanders overlijdt aan kanker, aldus het IKNL. De kans op overlijden door borstkanker is in de periode 2015 - 2019 gedaald tot 3,4 procent. De kans om aan prostaatkanker te overlijden ligt de laatste vijftien jaar op 4 procent.
Het IKNL wijst erop dat de druk op de zorg zal toenemen doordat "steeds meer mensen met of na een diagnose kanker leven". KWF Kankerbestrijding maakt zich daar zorgen over. "Er dreigt een zorginfarct", zegt directeur Carla van Gils van het fonds. "Op dit moment werkt een op de zeven mensen in de zorg. In 2060 zou dat een op de drie moeten zijn."
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
3 dagen geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiƫnten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
4 dagen geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
4 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.
1 week geleden