Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IKNL: aantal mensen dat kankerdiagnose krijgt, gaat flink stijgen

IKNL: aantal mensen dat kankerdiagnose krijgt, gaat flink stijgen

AMSTERDAM (ANP) - Meer en meer mensen zullen te horen krijgen dat ze kanker hebben. In 2019 werden ruim 118.000 diagnoses gesteld, in 2032 zal dat zijn gestegen naar ongeveer 156.000. Elk uur krijgen dan ongeveer achttien mensen het slechte nieuws, becijfert het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL).

Bij de berekening heeft het instituut enkele vormen van kanker niet meegerekend, waaronder een goed te behandelen en veel voorkomende vorm van huidkanker (basaalcelcarcinoom) en een voorstadium van borstkanker (DCIS). Als die wel meetellen, zijn er in 2032 waarschijnlijk ongeveer 232.000 nieuwe diagnoses, oftewel ruim 26 per uur.

Volgens het IKNL komt de sterke stijging van het aantal verwachte kankerdiagnoses vooral door vergrijzing. Nederland kent steeds meer ouderen en zij worden ook ouder dan voorheen. Wat daarnaast meespeelt, is dat mensen soms ongezond leven. Door roken, het drinken van alcohol, overgewicht en weinig lichaamsbeweging groeit het risico dat mensen kanker krijgen. Ook wordt de medische technologie steeds beter, en daardoor is het tegenwoordig mogelijk beginnende tumortjes te vinden die in het verleden pas veel later ontdekt zouden zijn, maar dat draagt maar voor "een beperkt deel" bij aan de toename, aldus het IKNL.

Huidkanker

Het aantal gevallen van huidkanker zal in de komende tien jaar het snelste stijgen. Het IKNL verwacht daarin een toename van 40 procent, als gevolg van "overmatige blootstelling aan uv-straling van de zon en zonnebanken". Door overgewicht zullen ook meer mensen leverkanker, galwegkanker of nierkanker krijgen.

De toename van het aantal kankerdiagnoses zal een flinke belasting worden voor de zorg, die al een tekort aan personeel heeft. De patiënten zelf kampen mogelijk ook lang met de gevolgen. Na behandeling zijn ze misschien chronisch vermoeid. Na herstel kunnen ze gedeeltelijk of helemaal arbeidsongeschikt worden, en daardoor zouden sommige mensen in financiële problemen kunnen komen.

Niet te voorkomen

De stijging van het aantal kankerdiagnoses is niet meer te voorkomen, verwacht het IKNL. De vergrijzing is in volle gang, en rookverslavingen en onbeschermd zonnen in het verleden zijn niet meer terug te draaien. Maar stoppen met roken en het voorkomen van overgewicht kunnen de risico's wel verminderen.

Het risico om aan kanker te overlijden, neemt volgens het IKNL wel af. In 2000 waren er ongeveer 292.000 mensen die in de tien jaren ervoor de diagnose kanker hadden gekregen. In 2032 zal die groep ongeveer 780.000 mensen tellen. Het centrum verwacht dat in 2032 een op de dertien Nederlanders kanker heeft of ooit kanker heeft gehad.

Meer uit Gezond

Gevaarlijke schimmel verspreidt zich in Europese ziekenhuizen

SOLNA (ANP) - In Europese ziekenhuizen gaat een gevaarlijke schimmel rond, de Candidozyma auris. Het aantal gevallen neemt snel toe, en in sommige landen kunnen de autoriteiten de verspreiding niet goed meer bijhouden, waarschuwt de Europese gezondheidsdienst ECDC donderdag.

4 dagen geleden
Gezondheidsdiensten zien gevaarlijke 'THC-vapes' met stof uit lab

AMSTERDAM (ANP) - Hulpverleners signaleren dat in het illegale circuit wegwerpvapes worden verkocht als 'THC-vapes', maar in werkelijkheid synthetische stoffen uit een lab bevatten die de werkzame stof uit cannabis nabootsen. "Deze stoffen kunnen sterker en langer werken en soms leiden tot ernstige gezondheidsklachten", schrijven verslavingskliniek Jellinek en GGD Amsterdam in een bericht aan professionals die met jongeren werken. Meerdere jongeren zijn de afgelopen tijd onwel geworden door dit soort vapes en hadden medische zorg nodig, bevestigt een woordvoerster van Jellinek.

5 dagen geleden
Zorginspectie mag vrijstelling geven voor importeren medicijnen

UTRECHT (ANP) - Bij een ernstig tekort van een medicijn kan de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) voortaan een vrijstelling geven om dat middel uit het buitenland te halen. Dat moet patiënten helpen om het medicijn te kunnen blijven gebruiken.

1 week geleden
Diëtisten waarschuwen voor infusen met vitaminen

AMERSFOORT (ANP) - Steeds meer mensen nemen een infuus met vitamine, maar dit kan schadelijk zijn voor de gezondheid, waarschuwt de Nederlandse Vereniging van Diëtisten (NVD). Mensen die langdurig te veel vitamines binnenkrijgen, kunnen onder meer schade aan lever en nieren, gevoelloosheid in handen en voeten en hoofdpijn oplopen.

1 week geleden
Meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in basispakket

DEN HAAG (ANP) - De meeste partijen willen een vorm van mondzorg terug in het basispakket. Dat blijkt uit een vergelijking van de verkiezingsprogramma's van partijen die op dit moment in de Tweede Kamer zitten. De plannen variëren van een gratis jaarlijkse tandartscontrole tot het vergoeden van alle mondzorg.

1 week geleden
Burgers en organisaties eisen nieuw advies over luchtvaartimpact

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer en het kabinet moeten de Gezondheidsraad een nieuw onafhankelijk advies laten formuleren over de impact die de luchtvaart door geluidsoverlast en luchtverontreiniging heeft op de gezondheid van mensen. Daartoe roepen burgers en 23 maatschappelijke organisaties, waaronder het Longfonds, Natuur & Milieu en Urgenda, op.

1 week geleden
Illegale pillenverkoop stijgt sterk, instanties wijzen op gevaren

UTRECHT (ANP) - Nationale en Europese instanties zien het illegale online-aanbod van medicijnen sterk toenemen. Vooral medicijnen voor gewichtsverlies en diabetes zijn de laatste tijd in trek. Wie ze koopt via websites of sociale media, loopt echter het risico te worden opgelicht, met gezondheidsschade op de koop toe. "Mogelijk bevatten ze de beloofde werkzame stof helemaal niet, maar zitten er wel schadelijke hoeveelheden van andere stoffen in", waarschuwt het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA).

1 week geleden