IJslandse vrouwen, ook premier, leggen werk neer om ongelijkheid
REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJslandse vrouwen zijn dinsdag bezig met een 24 uur durende staking tegen genderongelijkheid. Ook premier Katrin Jakobsdottir doet mee aan de protestactie. De deelnemers zeggen dat de strijd om gelijke behandeling te langzaam gaat, zowel in eigen land als daarbuiten.
Onder meer ziekenhuizen, scholen en bibliotheken in IJsland zijn deels of volledig dicht omdat het vrouwelijk personeel thuis is gebleven. Het is voor het eerst in bijna vijftig jaar dat IJslandse vrouwen een dag staken. De vorige en tevens eerste keer was in 1975, toen negen op de tien werkende vrouwen demonstreerden tegen genderongelijkheid.
De stakers vragen aandacht voor de loonkloof tussen vrouwen en mannen, gendergerelateerd geweld en onbetaald werk dat vaak door vrouwen wordt gedaan, zoals de opvoeding van kinderen. "We proberen aandacht te vestigen op het feit dat IJsland een gelijkheidsparadijs wordt genoemd, maar er zijn nog steeds verschillen tussen de genders en een dringende behoefte aan actie", zegt organisator Freyja Steingrímsdóttir. Daarom is gekozen voor de protestslogan "Noem je dit gelijkheid?".
IJsland, dat zo'n 360.000 inwoners heeft, wordt beschouwd als een van de meest progressieve landen als het om gendergelijkheid gaat. De eilandstaat staat al veertien jaar bovenaan de lijst van het World Economic Forum omdat de loonkloof er kleiner is dan in andere landen. Volgens het nationale statistiekbureau van IJsland krijgen vrouwen in sommige sectoren toch minstens 20 procent minder betaald dan mannen.
Meer uit Buitenland
NANTERRE (ANP/AFP) - De Franse zanger Patrick Bruel (67) blijft 24 uur langer in hechtenis. Het Openbaar Ministerie in Nanterre, een voorstad van Parijs, heeft dit besloten in een onderzoek naar seksueel geweld met dertien mogelijke slachtoffers.
37 minuten geledenWELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag enige tijd opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook gold een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.
2 uur geledenWELLINGTON (ANP) - Inwoners van huizen langs de kust ten zuiden van de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Wellington zijn maandag opgeroepen te evacueren. Langs de kuststrook geldt een lokale noodtoestand vanwege metershoge golven.
6 uur geledenCHARKIV (ANP) - In de Oekraïense regio Charkiv, in het noordoosten van het land, zijn vier mensen om het leven gekomen en tien anderen gewond geraakt bij Russische aanvallen. De dodelijke slachtoffers vielen in de plaats Tsjoehoejiv, meldt gouverneur Oleh Synjehoebov op Telegram.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Donald Trump is uitgejoeld en uitgefloten in Madison Square Garden, waar maandag de derde wedstrijd in de finale van de NBA plaatsvindt. Tijdens het volkslied salueerde de Amerikaanse president. Toen dat op grote schermen in het stadion getoond werd, klonk gedurende enkele seconden een fluitconcert.
6 uur geledenPYONGYANG (ANP) - De Chinese president Xi Jinping en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un hebben maandag met elkaar afgesproken de banden verder aan te halen. De bilaterale relaties gaan volgens staatspersbureau KCNA "een nieuw hoofdstuk" tegemoet, met samenwerkingen in verschillende sectoren.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), Karim Khan, is officieel geschorst vanwege beschuldigingen van seksueel wangedrag. Een toezichthoudend orgaan van het ICC, bestaande uit 21 leden, heeft maandag laten weten dat de schorsing per direct ingaat.
8 uur geleden