IJslandse vrouwen, ook premier, leggen werk neer om ongelijkheid
REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJslandse vrouwen zijn dinsdag bezig met een 24 uur durende staking tegen genderongelijkheid. Ook premier Katrin Jakobsdottir doet mee aan de protestactie. De deelnemers zeggen dat de strijd om gelijke behandeling te langzaam gaat, zowel in eigen land als daarbuiten.
Onder meer ziekenhuizen, scholen en bibliotheken in IJsland zijn deels of volledig dicht omdat het vrouwelijk personeel thuis is gebleven. Het is voor het eerst in bijna vijftig jaar dat IJslandse vrouwen een dag staken. De vorige en tevens eerste keer was in 1975, toen negen op de tien werkende vrouwen demonstreerden tegen genderongelijkheid.
De stakers vragen aandacht voor de loonkloof tussen vrouwen en mannen, gendergerelateerd geweld en onbetaald werk dat vaak door vrouwen wordt gedaan, zoals de opvoeding van kinderen. "We proberen aandacht te vestigen op het feit dat IJsland een gelijkheidsparadijs wordt genoemd, maar er zijn nog steeds verschillen tussen de genders en een dringende behoefte aan actie", zegt organisator Freyja Steingrímsdóttir. Daarom is gekozen voor de protestslogan "Noem je dit gelijkheid?".
IJsland, dat zo'n 360.000 inwoners heeft, wordt beschouwd als een van de meest progressieve landen als het om gendergelijkheid gaat. De eilandstaat staat al veertien jaar bovenaan de lijst van het World Economic Forum omdat de loonkloof er kleiner is dan in andere landen. Volgens het nationale statistiekbureau van IJsland krijgen vrouwen in sommige sectoren toch minstens 20 procent minder betaald dan mannen.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/AFP) - Italië heeft een verdachte van de aanslag op de Nord Stream-pijpleidingen overgeleverd aan Duitsland. De Oekraïense man wordt gezien als een sleutelfiguur bij het opblazen van de onderzeese pijpleidingen in 2022.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat nationale parlementen meer betrokken worden bij de besluitvorming van de EU. 337 Europarlementariërs stemden voor een rapport dat daar aanbevelingen voor doet, 245 stemden tegen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De EU en de EU-lidstaten moeten meer en hardere acties ondernemen tegen de oorlog en de humanitaire crisis in Soedan, vindt het Europees Parlement. De EU moet onder andere sancties opleggen aan belangrijke commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en het Soedanese leger (SAF).
2 uur geledenHONGKONG (ANP/RTR) - Het dodental door de brand in Hongkongse woontorens is opgelopen naar zeker 65. De regering zet een fonds van 300 miljoen Hongkongse dollar (ruim 33 miljoen euro) op om de getroffen bewoners te helpen.
2 uur geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - De krijgsmacht van Guinee-Bissau heeft na een staatsgreep een hoge militair naar voren geschoven om het land te leiden. Generaal Horta Nta Na Man trad donderdag aan als interim-leider.
2 uur geledenERFURT (ANP/DPA) - Een man die zijn vrouw in brand stak in een Duitse tram, heeft daarvoor een levenslange gevangenisstraf opgelegd gekregen. De rechter vergeleek de poging tot femicide met een "openbare executie".
3 uur geledenJAKARTA (ANP/RTR) - Het dodental na de overstromingen en aardverschuivingen op het Indonesische eiland Sumatra blijft oplopen. De lokale autoriteiten zeggen dat zeker 61 mensen om het leven zijn gekomen.
3 uur geleden