Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IJsland vervroegt EU-referendum om spanningen noordpoolgebied

IJsland vervroegt EU-referendum om spanningen noordpoolgebied

REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.

IJsland vroeg in 2009 voor het eerst het EU-lidmaatschap aan. Dat was op het hoogtepunt van de financiële crisis die IJsland zwaar trof. Toen het land daar verrassend snel van herstelde en juist de EU verzeild was geraakt in de eurocrisis, zette de toenmalige regering het toetredingsproces in 2013 stil.

Maar de geopolitieke situatie is weer veranderd. De Amerikaanse president Donald Trump heeft de verhoudingen in het Westen op scherp gezet met zijn wens om Groenland in te lijven. Dat zou te maken hebben met de strategische ligging van Groenland in het noordpoolgebied. IJsland heeft in feite diezelfde positie.

Afhankelijk

De angst dat de Verenigde Staten ook IJsland zouden willen overnemen werd aangewakkerd door de Amerikaanse ambassadeur, die op social media grapte dat het land "de 52e staat" van de VS zou worden. Later verwisselde Trump vier keer IJsland en Groenland tijdens een toespraak in Davos.

IJsland is lid van de NAVO, maar heeft zelf geen leger en is afhankelijk van buitenlandse hulp voor de veiligheid.

Definitieve datum

Een definitieve datum voor het referendum is er nog niet, maar de verwachting is dat die ergens in de komende weken wordt aangekondigd.

Als de IJslanders voor de hervatting van toetredingsgesprekken stemmen, zou het proces snel kunnen verlopen. Het land is al lid van de Schengenzone en de Europese Economische Ruimte en heeft daarom al veel EU-wetten overgenomen.

Meer uit Buitenland

Trump ontkent dat Vance met Iran praat over onderhandelingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.

1 uur geleden
El País: nog 53 gewonden in ziekenhuizen Spanje na treinongeluk

URDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.

1 uur geleden
Bolsonaro noemt zichzelf werkelijk gekozen president Brazilië

MIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.

6 uur geleden
Trump eist terugtrekking Senaatskandidaat Alaska na NYT-artikel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.

6 uur geleden
Bij Spaans treinongeluk betrokken verkeersleider ondervraagd

MADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.

7 uur geleden
Rechter die Maduro-zaak behandelde (92) overleden

NEW YORK (ANP/AFP) - Alvin Hellerstein, de rechter die de zaak tegen de door de VS gevangengenomen Venezolaanse president Nicolás Maduro overziet, is overleden. Dat meldt onder meer The New York Times. Hellerstein werd 92 jaar. Volgens de krant is niet duidelijk wat Hellersteins dood voor invloed zal hebben op het verloop van de zaak-Maduro.

8 uur geleden
Onderzoek: bouwstenen voor leven op aarde kwamen niet van kometen

CAMBRIDGE (ANP) - Dat er op aarde leven mogelijk is, is niet te danken aan kometen. Dat concludeert een groep wetenschappers van de Britse Universiteit van Cambridge. Ze zijn het niet eens met de gangbare theorie in de wetenschap, namelijk dat kometen die miljarden jaren geleden insloegen op aarde daarbij de bouwstenen voor het leven hebben achtergelaten. Dit zijn onder meer koolstof, stikstof en waterstofcyanide.

8 uur geleden