
IJsland staat walvisvaart toe tot en met 2029
REYKJAVIK (ANP/AFP) - IJsland heeft vergunningen verstrekt aan twee schepen waarmee nog vijf jaar op walvissen gejaagd mag worden. Met die vergunningen mogen per jaar 209 gewone vinvissen en 217 dwergvinvissen gevangen worden.
Met Noorwegen en Japan is IJsland een van de drie laatste landen ter wereld die de walvisvaart toestaan. Het seizoen voor de walvisjacht is tussen half juni en september.
IJsland kent maar één actieve walvisvaarder: Hvalur. Dat schip mocht in 2023 ook 209 gewone vinvissen vangen, maar ving er in het seizoen dat maar drie weken duurde slechts 24. Het andere schip, Tjaldtangi ehf., is gespecialiseerd in dwergvinvissen. Dat schip is sinds de zomer van 2018 niet meer in actie gekomen omdat dat niet meer rendabel zou zijn.
De IJslandse regering is demissionair nadat zij na de verkiezingsnederlaag van zaterdag was opgestapt.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP) - De Japanse Liberaal-Democratische Partij (LDP) heeft een nieuwe coalitiepartner gevonden: de rechtse Japan Innovatie Partij (JIP). Daardoor lijkt LDP-leider Sanae Takaichi genoeg steun te hebben om dinsdag te worden benoemd tot de eerste vrouwelijke premier in de geschiedenis van Japan.
27 minuten geledenRAFAH (ANP/AFP) - De zuidelijke grensovergang Kerem Shalom tussen Israël en de Gazastrook is weer open, meldt een Israëlische veiligheidsfunctionaris. Israël schortte zondag tot nader order de levering van hulpgoederen aan Gaza op. Het land beschuldigde Hamas ervan de afspraken rond het staakt-het-vuren te hebben geschonden en voerde meerdere luchtaanvallen uit. Hamas ontkent en beschuldigt Israël van het schenden van de overeenkomst.
29 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Ministers van Buitenlandse Zaken van onder meer Nederland en Duitsland benadrukken dat er niet over vrede in Oekraïne kan worden gesproken zonder Oekraïne. Ze reageren daarmee op berichten dat de Amerikaanse president Donald Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky onder druk zou hebben gezet om akkoord te gaan met de Russische voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog, zoals het afstaan van een deel van de Donbas-regio.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre in Parijs blijft ook maandag gesloten voor bezoekers, nadat zondag een reeks juwelen werd gestolen uit het beroemde kunstmuseum. Dat gebeurde in de ochtend, vlak nadat het gebouw was opengegaan voor publiek. Alle bezoekers moesten het museum toen verlaten.
2 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil wel aansluiten bij een top met de Amerikaanse president Donald Trump en de Russische president Vladimir Poetin als hij daarvoor wordt uitgenodigd. De ontmoeting moet binnenkort plaatsvinden in Boedapest. De Hongaarse premier Viktor Orbán zei eerder dat de top moet gaan over vrede.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister van Justitie Gérald Darmanin heeft de diefstal van kunststukken uit het Louvre bestempeld als een nationaal falen. Volgens hem heeft de roof het imago van Frankrijk geschaad, omdat het land blijkbaar niet in staat is om topstukken voldoende te beveiligen.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas vindt dat de internationale gemeenschap Rusland niet mag belonen voor zijn agressieoorlog tegen Oekraïne. "Dan geef je een signaal aan alle agressors in de wereld dat je gewoon kunt nemen wat je wilt", zei Kallas voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
3 uur geleden