IJsland kiest nieuwe president
REYKJAVIK (ANP/AFP) - IJsland gaat zaterdag naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. De strijd gaat tussen de huidige president Gudni Jóhannesson en zijn uitdager, Gudmundur Franklín Jónsson.
Historicus Jóhannesson, die sinds 2016 president is, is geliefd bij de IJslanders. Peilingen voorspellen dat hij op zeker 90 procent van de stemmen zou kunnen rekenen. Hij hoort niet bij een partij.
Zijn tegenstrever Jónsson is een voormalige beurshandelaar op Wall Street en tegenwoordig hotelmanager op het Deense eiland Bornholm. Hij is van rechtse signatuur.
Symbolische rol
De rol van het staatshoofd in IJsland is overwegend symbolisch. Wel heeft hij of zij de macht om een veto uit te spreken over wetgeving en die in een referendum aan de bevolking voor te leggen.
De stemlokalen zijn open tot middernacht (onze tijd). Direct daarna worden de eerste uitslagen verwacht. De definitieve uitslag komt in de vroege zondagochtend. IJsland telt 360.000 inwoners, van wie er ruim 252.000 mogen stemmen.
Meer uit Buitenland
RENO (ANP/RTR/AFP) - De grote natuurbrand bij de Amerikaanse stad Reno in de staat Nevada heeft inmiddels minstens 32 woningen verwoest. Enkele huizen zijn beschadigd. Ondanks de enorme schade meldde de brandweer maandag aanzienlijke vooruitgang te hebben geboekt in de strijd tegen de brand, die dit weekend nog van 4000 naar 6000 hectare groeide.
21 minuten geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/RTR/AFP) - Ongeveer veertig mensen zijn in de nacht van zondag op maandag omgekomen door bendegeweld in Kenscoff, nabij de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. Dat zegt de burgemeester van Kenscoff, een bergdorpje dat uitkijkt op Port-au-Prince, tegen persbureau AFP.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft president Donald Trump voorlopig gelijk gegeven in zijn plan om het stemmen per post in de aanloop naar de tussentijdse verkiezingen in november te beperken. Het Hof schortte een eerdere uitspraak van een federale rechter op die belangrijke onderdelen van Trumps besluit had tegengehouden.
4 uur geledenPOMAS (ANP) - Een dorp in het zuiden van Frankrijk is getroffen door een tornado. 26 personen raakten gewond, melden de lokale autoriteiten op X. Vijf van hen moesten naar het ziekenhuis. Volgens BFMTV worden nog twee mensen vermist, die mogelijk onder het puin van hun ingestorte huis liggen.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zegt volledig voorbereid te zijn op de nieuwe Amerikaanse sancties die maandag werden aangekondigd. Economieminister Ali Madanizadeh claimt dat er een plan voor twee jaar ligt om de maatregelen tegen te gaan.
7 uur geledenMADRID (ANP) - De Spaanse regering heeft een officieel verzoek ingediend bij de Europese Unie voor noodfinanciering om de migrantencrisis in Ceuta aan te pakken. Een woordvoerder van de Europese Commissie bevestigt aan persbureau EFE dat dat verzoek ontvangen is en snel zal worden beoordeeld.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten beginnen een "economische aanval" op Iran. Dat zegt de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent tijdens een persconferentie. Het doel van deze "Operation Economic Outcast" is om iedere "economische levensader" van Iran af te snijden en het Iran zo onmogelijk te maken ooit een nucleair wapen te bemachtigen.
9 uur geleden