'IJslaag gemiddeld 9 centimeter, maar het blijft oppassen'
HILVERSUM (ANP) - Door de strenge vorst in de nacht van donderdag op vrijdag is het natuurijs in heel het land verder aangegroeid. Gemiddeld heeft het ijs momenteel een dikte van 9 centimeter bereikt en komend weekend komt dat uit op 10 tot 15 centimeter, voorspelt Weer.nl. Maar het ijs blijft onbetrouwbaar.
Als grotere groepen mensen het ijs opgaan, is op ondiepere wateren een laag tussen 5 en 8 centimeter nodig. Voor toertochten op diepere wateren is meer nodig: minimaal 12 centimeter. Zover is het nog niet. "Op dit moment ligt er op stilstaand water van 2 meter diep circa 9 centimeter ijs", zegt meteoroloog Jordi Huirne. "Als het ’s nachts 10 graden vriest, vormt zich 2 centimeter ijs en als het 15 graden vriest 3 centimeter." Dit weekend zou het dus op veel plekken in het binnenland mogelijk moeten zijn om toertochten te houden. De laatste keer dat dat in Nederland kon, was tijdens de koudegolf in 2012.
Overigens is het ondanks de dikke ijslaag lang niet overal veilig om te schaatsen. Sneeuwijs zorgt op sommige plekken voor broos en zwak ijs. Een tocht langs de Elfsteden in Friesland zal er voor veel schaatsliefhebbers daarom niet inzitten. Niet alleen langs de Elfstedenroute maar ook op het IJsselmeer en het Tjeukemeer is de kwaliteit van het ijs op een aantal plekken slecht.
Ook in de grote steden is het opletten geblazen op de bevroren grachten. Zo is het ijs in Amsterdam momenteel eigenlijk nog te dun en onbetrouwbaar. De komende nachten moet het opnieuw flink gaan vriezen om het ijs genoeg te laten groeien om er met grote groepen mensen op te kunnen schaatsen. Ook in Utrecht ligt nu zo'n 6 centimeter. Dit weekend rekent Weer.nl op een ijslaag van 8 centimeter. In de binnenstad van Groningen is het ijs iets dikker.
Na het weekend komt voorlopig een einde aan het winterweer. De temperatuur loopt op tot boven het vriespunt en het gaat dooien.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft weer drie gemeenten een laatste kans gegeven om genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning te huisvesten. Albrandswaard, Oegstgeest en Vlaardingen voldoen al zeker drie jaar niet aan hun taak. Ze krijgen tot 1 juli 2027 de tijd om alsnog genoeg statushouders onder te brengen, anders grijpt de provincie in.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De 46-jarige Antonio L., die wordt verdacht van het doden van zijn partner, zegt dat hij door vergiftigde koekjes niet zichzelf was. De man zou de vrouw (45) op 17 april de keel hebben doorgesneden in een woning in de Madurastraat in Amsterdam-Oost. Nadat zij was overleden, belde L. zelf met de politie.
9 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Een man met een vuurwapen heeft woensdagochtend in de lucht geschoten in de stationshal op Rotterdam Centraal. Of het om één of meerdere schoten gaat, wil een woordvoerder van de politie niet zeggen. Het incident gebeurde aan de voorzijde van het station. Niemand raakte gewond.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Oost zijn betonblokken geplaatst rondom het Javaplein. Daar is woensdag tussen 15.00 en 22.00 uur het straatfeest Pride Oost, een viering van de lokale diversiteit met marktkramen, muziek en eetkraampjes.
31 minuten geledenDORDRECHT (ANP) - Na een pilot op drie locaties worden de komende jaren honderden moestuinen rond de Chemours-fabriek in Dordrecht voorzien van schone aarde. De grond in die moestuinen in de gemeenten Dordrecht, Molenlanden, Papendrecht en Sliedrecht is vervuild met een schadelijke chemische stof die onder de verzamelnaam PFAS valt en uit de fabriek komt. Chemours betaalt de herstelkosten, naar verwachting tientallen miljoenen euro's.
32 minuten geledenGRAVE (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) bevestigt dat er vrijdag een incident was in de Penitentiaire Inrichting in het Noord-Brabantse Grave, waarbij een gevangene een andere gevangene heeft aangevallen en verwond. Over de aard en toedracht van het incident zegt DJI niets. Advocaat Mark Nillesen zei dinsdagavond dat het slachtoffer een cliënt van hem is en dat de dader een paar maanden geleden in de PI Roermond al Kamil E., de chauffeur tijdens de moord op Peter R. de Vries, met een vork stak.
35 minuten geledenZWOLLE (ANP) - De gemeente Enschede hoeft de boete van 600.000 euro, die ze in 2022 kreeg opgelegd voor het volgen van winkelend publiek via wifisignalen, niet te betalen. De Raad van State gaat mee in de uitspraak van de rechter. Die oordeelde in februari 2024 dat de straf van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) moest worden teruggedraaid.
42 minuten geleden