Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Igor Girkin, veroordeeld in MH17-zaak, blijft in Russische cel

Igor Girkin, veroordeeld in MH17-zaak, blijft in Russische cel

MOSKOU (ANP/AFP) - De prominente nationalist Igor Girkin blijft vastzitten in Rusland. Hij ging daar tevergeefs in beroep tegen zijn detentie. Girkin kreeg in Nederland bij verstek levenslang voor zijn betrokkenheid bij het neerhalen van vlucht MH17. Zijn voorarrest in Rusland heeft te maken met een andere zaak: het aanzetten tot extremisme.

Girkin is in Rusland een populaire blogger. Hij staat bekend om zijn uitgesproken kritiek op de wijze waarop de oorlog in Oekraïne wordt aangepakt. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB en ex-rebellenleider, die ook bekendstaat onder de naam Stelkov, betoogt dat de Russische machthebbers veel doortastender moeten optreden. Hij maakt deel uit van een groep die zich de "Club van Boze Patriotten" noemt.

De autoriteiten arresteerden Girkin in juli, nadat hij via berichtendienst Telegram felle kritiek had geuit op president Vladimir Poetin. Dat gebeurde in de nasleep van de kortstondige opstand van huurlingenleger Wagner. De aanhouding van de blogger wordt gezien als teken dat de autoriteiten steeds minder kritiek tolereren, ook niet uit de hoek van ultranationalisten die de oorlog in Oekraïne steunen.

Girkin riskeert een gevangenisstraf van vijf jaar. Hij deed in Moskou een poging de rechter ervan te overtuigen dat hij geen plannen heeft om te vluchten. Girkin wees daarbij op de gevangenisstraf die hem in Nederland boven het hoofd hangt. Ook verkeert hij naar eigen zeggen in slechte gezondheid. De rechter zag daarin geen reden om zijn voorarrest op te heffen.

Meer uit Buitenland

Zelensky waarschuwt EU-top: kunnen geld niet missen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."

6 minuten geleden
Israëlische functionarissen: VS wisten wel van aanval op gasveld

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.

40 minuten geleden
Libanon meldt meer dan duizend doden na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.

1 uur geleden
Orbán trekt veto nog niet in ondanks druk EU-leiders

BRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.

1 uur geleden
Nederland en bondgenoten 'klaar' voor hulp Straat van Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".

2 uur geleden
Starmer veroordeelt Iraanse aanval op gasinstallatie Qatar

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.

2 uur geleden
Bemiddelaars proberen nieuwe Europese straaljager te redden

BRUSSEL (ANP) - Frankrijk en Duitsland doen een ultieme poging om de gezamenlijke bouw van een nieuw gevechtsvliegtuig te redden. Bemiddelaars krijgen een maand om de ogenschijnlijk uitzichtloze ruzie tussen Duitse en Franse fabrikanten over het prestigieuze project op te lossen.

2 uur geleden