Igor Girkin, veroordeeld in MH17-zaak, blijft in Russische cel
MOSKOU (ANP/AFP) - De prominente nationalist Igor Girkin blijft vastzitten in Rusland. Hij ging daar tevergeefs in beroep tegen zijn detentie. Girkin kreeg in Nederland bij verstek levenslang voor zijn betrokkenheid bij het neerhalen van vlucht MH17. Zijn voorarrest in Rusland heeft te maken met een andere zaak: het aanzetten tot extremisme.
Girkin is in Rusland een populaire blogger. Hij staat bekend om zijn uitgesproken kritiek op de wijze waarop de oorlog in Oekraïne wordt aangepakt. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB en ex-rebellenleider, die ook bekendstaat onder de naam Stelkov, betoogt dat de Russische machthebbers veel doortastender moeten optreden. Hij maakt deel uit van een groep die zich de "Club van Boze Patriotten" noemt.
De autoriteiten arresteerden Girkin in juli, nadat hij via berichtendienst Telegram felle kritiek had geuit op president Vladimir Poetin. Dat gebeurde in de nasleep van de kortstondige opstand van huurlingenleger Wagner. De aanhouding van de blogger wordt gezien als teken dat de autoriteiten steeds minder kritiek tolereren, ook niet uit de hoek van ultranationalisten die de oorlog in Oekraïne steunen.
Girkin riskeert een gevangenisstraf van vijf jaar. Hij deed in Moskou een poging de rechter ervan te overtuigen dat hij geen plannen heeft om te vluchten. Girkin wees daarbij op de gevangenisstraf die hem in Nederland boven het hoofd hangt. Ook verkeert hij naar eigen zeggen in slechte gezondheid. De rechter zag daarin geen reden om zijn voorarrest op te heffen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben woensdag een akkoord bereikt over de bestedingsvoorwaarden van de lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. In principe moet Oekraïne zijn defensiematerieel kopen bij bedrijven uit de EU, uit Oekraïne zelf of uit IJsland, Liechtenstein en Noorwegen. Alleen als Oekraïne met spoed defensieproducten nodig heeft die in de EU en de drie landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EER-EFTA) niet verkrijgbaar zijn, mogen die onder strikte voorwaarden elders worden aangekocht, zoals in de VS, Canada, het Verenigd Koninkrijk of Zuid-Korea.
52 minuten geledenMINNEAPOLIS (ANP/AFP/RTR) - Ruim zevenhonderd medewerkers van de federale immigratiediensten worden teruggehaald uit Minneapolis en het aangrenzende St. Paul. Dat meldt Tom Homan, die door president Donald Trump naar de staat Minnesota werd gestuurd om toe te zien op de immigratiedienst ICE en de grenspolitie aldaar.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Vier organisaties waarvan de Noorse kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is, hebben het hof om tekst en uitleg gevraagd over het contact tussen de kroonprinses en de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Ze uitten hun zorgen in een gezamenlijke brief, die in handen is van het Noorse persbureau NTB.
1 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Italië heeft vlak voor het begin van de Olympische Spelen een cyberaanval weten te verijdelen, zegt minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani. Volgens hem zat Rusland achter de hackpoging, die onder meer gericht was op locaties in Cortina d'Ampezzo, waar de Winterspelen deels worden gehouden.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby werd woensdag emotioneel tijdens zijn eerste verklaring in de rechtbank, waar hij terechtstaat voor onder meer verkrachting en mishandeling. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit stelt dat hij jarenlang door journalisten is "lastiggevallen en gepest".
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politicus Peter Mandelson hangt nieuwe maatregelen boven het hoofd na de rel over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein. Premier Keir Starmer verklaarde in het parlement dat koning Charles en hij het erover eens zijn dat Mandelson verwijderd moet worden uit een koninklijke adviesraad, de Privy Council.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Chinese leider Xi Jinping heeft president Vladimir Poetin van Rusland gezegd dat de twee landen een groot plan moeten maken voor de verdere ontwikkeling van hun relaties. De twee hebben een videogesprek gevoerd. Poetin noemde de banden met China "een belangrijke stabiliserende factor in een turbulente wereld".
5 uur geleden