Igor Girkin, veroordeeld in MH17-zaak, blijft in Russische cel
MOSKOU (ANP/AFP) - De prominente nationalist Igor Girkin blijft vastzitten in Rusland. Hij ging daar tevergeefs in beroep tegen zijn detentie. Girkin kreeg in Nederland bij verstek levenslang voor zijn betrokkenheid bij het neerhalen van vlucht MH17. Zijn voorarrest in Rusland heeft te maken met een andere zaak: het aanzetten tot extremisme.
Girkin is in Rusland een populaire blogger. Hij staat bekend om zijn uitgesproken kritiek op de wijze waarop de oorlog in Oekraïne wordt aangepakt. De voormalige officier van veiligheidsdienst FSB en ex-rebellenleider, die ook bekendstaat onder de naam Stelkov, betoogt dat de Russische machthebbers veel doortastender moeten optreden. Hij maakt deel uit van een groep die zich de "Club van Boze Patriotten" noemt.
De autoriteiten arresteerden Girkin in juli, nadat hij via berichtendienst Telegram felle kritiek had geuit op president Vladimir Poetin. Dat gebeurde in de nasleep van de kortstondige opstand van huurlingenleger Wagner. De aanhouding van de blogger wordt gezien als teken dat de autoriteiten steeds minder kritiek tolereren, ook niet uit de hoek van ultranationalisten die de oorlog in Oekraïne steunen.
Girkin riskeert een gevangenisstraf van vijf jaar. Hij deed in Moskou een poging de rechter ervan te overtuigen dat hij geen plannen heeft om te vluchten. Girkin wees daarbij op de gevangenisstraf die hem in Nederland boven het hoofd hangt. Ook verkeert hij naar eigen zeggen in slechte gezondheid. De rechter zag daarin geen reden om zijn voorarrest op te heffen.
Meer uit Buitenland
BAALBEK/NABI CHIT (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen en een aanval met commando's, die met vier helikopters werden aangevoerd, zijn volgens Libanese media zeker 26 doden gevallen in het oosten van Libanon. Gevreesd wordt dat het dodental oploopt.
19 minuten geledenBAKOE (ANP/RTR) - Azerbeidzjan beschuldigt de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) ervan pogingen te doen om aanslagen te plegen op de Israëlische ambassade, een synagoge en een leider van een oude Joodse gemeenschap in Azerbeidzjan.
45 minuten geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft een zeer grote nachtelijke luchtaanval uitgevoerd op militair-industriële complexen, militaire vliegvelden en installaties van de energiesector. Dat maakte het ministerie van Defensie in Moskou zaterdag bekend
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
3 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
4 uur geleden