Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IFJ: dit jaar meer dan 100 journalisten gedood, vooral in Gaza

IFJ: dit jaar meer dan 100 journalisten gedood, vooral in Gaza

BRUSSEL (ANP/AFP) - Dit jaar zijn zeker 104 journalisten gedood en daarmee was 2024 een "bijzonder dodelijk" jaar voor journalisten, meldt de Internationale Federatie van Journalisten (IFJ). Volgens de organisatie stierf ruim de helft in de Gazastrook.

Het dodental ligt lager dan in 2023, toen 129 doden vielen, maar 2024 is wel "een van de slechtste jaren", aldus secretaris-generaal Anthony Bellanger. Daarnaast zitten volgens de IFJ wereldwijd 520 journalisten in de gevangenis, een aanzienlijke stijging ten opzichte van de 427 journalisten die vorig jaar vastzaten.

Cijfers van de federatie laten zien dat dit jaar 55 Palestijnse journalisten omkwamen in de Gazastrook. Sinds 7 oktober 2023, toen de oorlog er uitbrak, zijn in Gaza minstens 138 Palestijnse journalisten om het leven gekomen. Bellanger veroordeelt het geweld tegen journalisten in Gaza. Hij benadrukt dat "veel journalisten doelwitten waren", terwijl anderen juist het slachtoffer werden omdat ze "op het verkeerde moment op de verkeerde plaats waren".

Na het Midden-Oosten is Azië de dodelijkste regio voor journalisten, met een dodental van twintig. In Oekraïne kwamen volgens de IFJ vier journalisten om het leven. De organisatie stelt dat Europa ondanks de oorlog in Oekraïne voor journalisten "het veiligste continent ter wereld" blijft.

Meer uit Buitenland

Rouwstoet koning Harald aangekomen bij Domkerk

OSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.

10 minuten geleden
Rouwstoet met kist Harald op weg naar Domkerk

OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".

51 minuten geleden
Merz over AfD: remigratie komt neer op etnische zuivering

BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".

58 minuten geleden
Eerste postkoloniale leider van Hongkong overleden

HONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.

2 uur geleden
Mensen verzamelen zich vroeg in Oslo voor uitvaart koning Harald

OSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.

3 uur geleden
CARE: hogere brandstofprijzen raken hulpverlening

DEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."

5 uur geleden
Doden door Russische drones op grens Oekraïne en Moldavië

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.

5 uur geleden