Iets meer uitreizigers naar jihadgebied zijn volgens AIVD overleden
DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlanders dat de afgelopen jaren in Syrië of Irak is overleden tijdens hun deelname aan de jihadistische strijd, is gestegen naar 115. In de vorige rapportage eind 2023 ging de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) nog uit van 105 doden. Daarnaast meldt demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz in een Kamerbrief dat er 330 kinderen met een Nederlandse link in de strijdgebieden zijn of waren, via hun ouders. Dat zijn er 20 meer dan in de vorige rapportage. Het aantal overleden kinderen blijft staan op 30.
In totaal zijn er 300 zogeheten uitreizigers bekend bij de autoriteiten, van wie er 90 zijn teruggekeerd naar Nederland en 15 naar andere landen, zoals al eerder was gemeld. Na terugkeer in Nederland zijn de jihadisten opgepakt en voor de rechter gebracht. De meesten zijn veroordeeld tot jarenlange celstraffen of zitten nog in procedure.
Momenteel zijn er nog 65 volwassenen in de twee genoemde landen waar met name IS streed voor een eigen staat. Van hen zitten er 25 in kampen of in de gevangenis, 25 zitten nog bij jihadistische groepen in het noordwesten van Syrië en 15 mogelijk elders in Syrië. In Turkije zijn 10 Nederlandse uitreizigers neergestreken. Het gaat om 'afgeronde cijfers', meldt de minister, omdat exacte cijfers de informatiepositie van de AIVD kunnen prijsgeven.
Intrekken Nederlanderschap moeizaam
Volgens de AIVD zitten nu nog 145 kinderen met een Nederlandse link in de (voormalige) strijdgebieden. Ze verblijven in Syrisch-Koerdische kampen of in de gevangenis (30) of zitten bij jihadistische groeperingen in het noordwesten van Syrië (75). Zeker 40 verblijven mogelijk ergens anders in Syrië. Daarnaast zijn er 20 kinderen van uitreizigers in Turkije. Tot nu toe zijn er 85 kinderen naar Nederland teruggekomen, vaak met hun moeder, en 50 zijn naar een ander land gegaan.
Verder meldt Yeşilgöz weinig voortgang als het gaat om de intrekking van het Nederlanderschap, vanuit het belang van de nationale veiligheid of vanwege een terroristisch misdrijf. Dit kan alleen bij mensen met een dubbele nationaliteit, maar het ligt juridisch vrij gecompliceerd en de procedures duren lang. In flink wat gevallen wordt zo'n besluit later teruggedraaid door de rechter of door de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) ingetrokken omdat het juridisch niet lukte. Eind mei waren er 25 definitieve intrekkingen, één meer dan eind vorig jaar.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
6 uur geledenASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
10 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.
12 uur geleden