Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse premier Varadkar kondigt vertrek aan

Ierse premier Varadkar kondigt vertrek aan

DUBLIN (ANP) - De Ierse premier Leo Varadkar stapt op. Hij verklaarde op een persconferentie persoonlijke en politieke redenen te hebben om te stoppen. "Toen ik aantrad als premier in 2017 realiseerde ik me dat het bij leiderschap hoort om te weten wanneer het tijd is om de macht over te dragen."

Varadkar stopt eerst als leider van zijn partij Fine Gael en later ook als Taoiseach (premier). Dat betekent niet automatisch dat nieuwe verkiezingen worden gehouden. Hij zou als regeringschef vervangen kunnen worden door zijn opvolger binnen de partij.

Het besluit van de Ierse leider was al uitgelekt via de media. Varadkar bevestigde dat hij nog aanblijft als premier tot een opvolger is gevonden.

Gevoelige nederlaag

Het vertrek van de premier volgt op een gevoelige nederlaag bij een volksraadpleging over de positie van vrouw en gezin in de grondwet. Varadkar wilde af van "ouderwets" en "seksistisch" taalgebruik, maar de kiezers stemden tegen.

In de grondwet uit 1937 staat bijvoorbeeld dat de vrouw in de Ierse samenleving een cruciale rol vervult "door haar leven thuis". Ook moet de overheid zich inzetten om te voorkomen dat moeders door "economische noodzaak" moeten werken en daardoor hun plichten in het huishouden verzaken.

Trots

Varadkar noemde op de persconferentie politieke prestaties waar hij trots op is. "Er zijn natuurlijk ook terreinen waarop we veel minder succesvol zijn geweest en helaas zelfs stappen terug hebben gezet, maar op een dag als dit laat ik het aan anderen over om daar iets over te zeggen."

De 45-jarige Varadkar was herhaaldelijk premier. Hij trad in 2017 voor het eerst aan en was toen de jongste premier in de Ierse geschiedenis. Varadkar gold ook als eerste openlijk homoseksuele leider van het land. Hij werd in 2022 voor de tweede keer Taoiseach.

"Dit komt vast als een verrassing voor velen. En een teleurstelling voor sommige mensen", zei de premier over zijn vertrek. "Ik weet dat anderen weinig problemen zullen hebben met dit nieuws. Dat is het fijne aan het leven in een democratie."

Meer uit Buitenland

Trump: Spanje moet net zoveel uitgeven aan defensie als de rest

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept Spanje op zijn verzet tegen de nieuwe NAVO-norm te staken. "Ik vind dat Spanje moet betalen wat de rest betaalt", zei Trump tegen journalisten. "Spanje is berucht omdat het zo weinig betaalt."

7 uur geleden
Armeense premier spreekt van 'historische' ontmoeting met Erdogan

ISTANBUL (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft tijdens een zeldzaam bezoek aan Turkije met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan gesproken over het verbeteren van de betrekkingen. Volgens Armenië was het een "historische" ontmoeting tussen de leiders van de twee buurlanden, die historisch een zeer moeizame relatie hebben.

8 uur geleden
Europese ministers willen meer gesprekken met Iran

GENÈVE (ANP/DPA/RTR) - De Franse, Duitse en Britse minister van Buitenlandse Zaken hebben na een overleg met hun Iraanse ambtgenoot gezegd dat ze de gesprekken met Iran over het nucleaire programma gaande willen houden. De ministers spraken vrijdag in Genève, samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, drie uur lang over de oorlog tussen Iran en Israël en over hoe die diplomatiek beëindigd zou kunnen worden. De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi zei na afloop ook bereid te zijn om verder te praten.

9 uur geleden
Rechter VS beveelt vrijlating pro-Palestijnse activist Khalil

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft bevolen dat de prominente pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil wordt vrijgelaten.

9 uur geleden
Israëlische legerchef waarschuwt voor langdurige oorlog met Iran

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider Eyal Zamir zei vrijdag dat zijn land zich moet voorbereiden op een langdurige oorlog met Iran.

11 uur geleden
Spaanse koning wijst juist op noodzaak NAVO en sterkere defensie

BRUGGE (ANP) - De Spaanse koning Felipe heeft gewaarschuwd dat het versterken van de Europese defensie een "reële en dreigende noodzaak" is. Dat zei de Spaanse vorst in een toespraak bij het Europacollege in Brugge. Het Spaanse kabinet verzet zich binnen de NAVO juist tegen hogere defensiebudgetten. Daarmee dreigt het de komende NAVO-top in Den Haag te verstoren.

11 uur geleden
President Roemenië benoemt na lange onderhandelingen premier

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense president Nicusor Dan heeft de liberale politicus Ilie Bolojan benoemd als nieuwe premier. Zijn benoeming volgt op wekenlange onderhandelingen gericht op het vormen van een nieuwe regering na maanden van politieke onrust.

11 uur geleden