
Ierse premier Varadkar bereid oppositie in te gaan
DUBLIN (ANP/RTR) - De premier van Ierland, Leo Varadkar wordt naar eigen zeggen waarschijnlijk de leider van de oppositie na gesprekken over het vormen van een Ierse regering. Mocht de links-nationalistische partij Sinn Féin er niet in slagen een coalitie te vormen, dan zou zijn centrumrechtse partij Fine Gael wel bereid zijn om een regering te vormen.
Eerder zei de leider van Fine Gael, die in de parlementsverkiezingen van afgelopen zondag op de derde plek belandde, dat hij het "geen optie" vond om een coalitie te vormen met Sinn Féin. Die partij haalde verrassend genoeg de meeste stemmen in de verkiezing, met een marginale voorsprong op de partijen Fianna Fáil en Fine Gael. Fianna Fáil behaalde wel de meeste zetels. Waarschijnlijk zijn weken van onderhandelingen nodig om een meerderheid in het verdeelde parlement te vormen.
"We zijn verslagen in deze verkiezing, het heeft geen zin om daaromheen te draaien", aldus Varadkar tegen verslaggevers. "Ook al was het een klein verschil, het is voor ons duidelijk dat Fine Gael de oppositie in moet gaan en we zijn absoluut bereid dat te doen."
Meer uit Buitenland
RAFAH (ANP) - De grensovergang in het zuiden van Gaza bij Rafah opent vermoedelijk zondag. Dat melden onder meer Al Jazeera en het Italiaanse persbureau ANSA, die zich baseren op uitspraken van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De minister zei er niet bij of de grens opent voor alleen mensen, of ook noodhulp vanaf dat moment bij Rafah de grens over mag.
9 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Turkije heeft een team van 81 reddingswerkers naar de Gazastrook gestuurd. Een deel van hen moet gaan helpen met het vinden van de lichamen van gijzelaars die nog onder het puin van de door Israël gebombardeerde gebouwen liggen.
12 minuten geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - Een van de hoogste Houthi-militairen, Muhammad al-Ghamari, is overleden. Dat meldt de Jemenitische groepering. Al-Ghamari, de opperbevelhebber van de militaire tak van de rebellengroep, zou zijn overleden aan verwondingen die hij opliep bij Israëlische luchtaanvallen in juni of augustus, aldus de Israëlische minister van Defensie Israel Katz in reactie op de bekendmaking.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Frankrijk maakt zich schuldig aan "ernstige en systematische schendingen" van de rechten van niet-begeleide migrantenkinderen, oordeelt het Comité voor de Rechten van het Kind (CRC) van de Verenigde Naties. Velen van hen zijn dakloos, hebben geen toegang tot basiszorg en leven in vernederende omstandigheden, aldus het VN-comité, dat eraan toevoegt dat dit "in strijd is met de menselijke waardigheid".
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump wil geld bestemd voor terrorismepreventie weghalen bij zogeheten Democratische staten en onderbrengen bij Republikeinse staten. Dat meldt Reuters op basis van overheidsdocumenten die het persbureau inzag. Twaalf staten waarin de Democraten de zeggenschap hebben, zien de stap als afstraffing voor hun onwil om mee te werken met de arrestatiecampagnes van landelijke immigratiediensten en spanden zaken aan tegen de beslissing.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet tegen eind 2027 over functionele verdedigingssystemen tegen drones beschikken, vindt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Dat zal "uiteraard in nauwe samenwerking met de NAVO gebeuren", voegde ze er donderdag op een persconferentie aan toe. "Drones zijn nu al bezig oorlogsvoering opnieuw te definiëren. Het hebben van droneafweer is voor niemand meer optioneel", zei Kallas.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse muziekproducent en oud-voetballer Jack White is op 85-jarige leeftijd overleden in Berlijn. Dat meldt het Duitse persbureau dpa. Het is nog niet duidelijk waaraan de muziekproducent is overleden. De politie is een onderzoek gestart.
3 uur geleden