Ierse premier noemt samenwerking met Sinn Féin 'geen optie'
DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse premier Leo Varadkar vindt een coalitie met de linkse nationalisten van Sinn Féin "geen optie". Varadkar, de leider van de centrumrechtse partij Fine Gael, wil wel praten met andere partijen, zei hij een dag na de Ierse parlementsverkiezingen. Drie partijen werden daarbij ongeveer even groot: Fine Gael, het eveneens centrumrechtse Fianna Fáil en Sinn Féin kregen volgens een exitpoll ieder iets meer dan 22 procent van de kiezers achter zich.
Officiële uitslagen zijn er nog niet, maar de politieke leiders namen zondag al een voorschot op de coalitiebesprekingen die zullen volgen. Leider Micheál Martin van Fianna Fáil benadrukte dat ook zijn partij diepgaand verschilt van Sinn Féin.
Sinn Féin was voorheen de politieke vleugel van de IRA, die tot in de jaren 90 met geweld probeerde de Britse heerschappij over Noord-Ierland te beëindigen. De partij presenteert zichzelf nu vooral als links alternatief. En met succes: bij de vorige verkiezingen stemde 14 procent van de kiezers op de partij, nu dus ruim 22 procent. Zoveel stemmen kreeg Sinn Féin niet eerder. De partij eist dan ook een plek aan de onderhandelingstafel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
9 uur geledenEDE (ANP) - Verbreek de banden met het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir, roept Volt-leider Laurens Dassen het kabinet op in een speech op een congres van zijn partij in Ede. Geld dat naar Palantir gaat, wil hij investeren in "Europese alternatieven".
2 dagen geleden