Ierse premier noemt samenwerking met Sinn Féin 'geen optie'
DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse premier Leo Varadkar vindt een coalitie met de linkse nationalisten van Sinn Féin "geen optie". Varadkar, de leider van de centrumrechtse partij Fine Gael, wil wel praten met andere partijen, zei hij een dag na de Ierse parlementsverkiezingen. Drie partijen werden daarbij ongeveer even groot: Fine Gael, het eveneens centrumrechtse Fianna Fáil en Sinn Féin kregen volgens een exitpoll ieder iets meer dan 22 procent van de kiezers achter zich.
Officiële uitslagen zijn er nog niet, maar de politieke leiders namen zondag al een voorschot op de coalitiebesprekingen die zullen volgen. Leider Micheál Martin van Fianna Fáil benadrukte dat ook zijn partij diepgaand verschilt van Sinn Féin.
Sinn Féin was voorheen de politieke vleugel van de IRA, die tot in de jaren 90 met geweld probeerde de Britse heerschappij over Noord-Ierland te beëindigen. De partij presenteert zichzelf nu vooral als links alternatief. En met succes: bij de vorige verkiezingen stemde 14 procent van de kiezers op de partij, nu dus ruim 22 procent. Zoveel stemmen kreeg Sinn Féin niet eerder. De partij eist dan ook een plek aan de onderhandelingstafel.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het zou "slecht doordacht" zijn als het kabinet de regels rond huren versoepelt, waardoor de huurprijzen harder kunnen stijgen. Dat zegt de Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting Zita Pels (GroenLinks).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet treft voorbereidingen voor dreigende tekorten aan fossiele brandstoffen. Daarvoor treedt fase 1 van het Landelijk Crisisplan Olie (LCP-O) in werking. Dat bevestigen ingewijden na een bericht van De Telegraaf. Aanleiding daarvoor zijn de oplopende spanningen in het Midden-Oosten. Van acute tekorten is nog geen sprake, van beperkende maatregelen evenmin.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
2 dagen geleden