Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse partijen sluiten coalitieakkoord

Ierse partijen sluiten coalitieakkoord

DUBLIN (ANP) - De Ierse politieke partijen Fianna Fáil, Fine Gael en de Groenen ondertekenen maandag een deal over de vorming van een nieuwe coalitieregering. Dat heeft Fianna Fáil-leider Micheal Martin zondag bekendgemaakt.

"We hebben goede vorderingen gemaakt, dus we tekenen het akkoord morgen", vertelde Martin aan journalisten na gesprekken die een einde proberen te maken aan een vier maanden durende patstelling na de verkiezingen in februari.

Fianna Fáil, Sinn Féin en Fine Gael kwamen na die verkiezingen uit op respectievelijk 38, 37 en 35 zetels. Doordat alle drie de partijen dicht bij elkaar liggen qua zetels, waren zeker drie partijen nodig om een regering te kunnen vormen. Maar de centrumrechtse partij Fianna Fáil wilde niet regeren met de linkse nationalisten van Sinn Féin.

De radicale partij Sinn Féin was ooit de spreekbuis van de terroristische en nationalistische beweging IRA. Die oude banden zijn voor de andere partijen in Ierland reden om niet samen te werken met Sinn Féin.

Meer uit Buitenland

Vliegtuigen in Europa doorzocht na bommeldingen

SOFIA (ANP/RTR) - Zeven vliegtuigen zijn dinsdag op Europese vliegvelden doorzocht vanwege bommeldingen. In Rome, Warschau, Murcia en Sofia werden vliegtuigen na landingen gecontroleerd op explosieven, maar deze werden niet gevonden. Het is niet bekend wie er achter de bommeldingen zit, en of het om een gecoördineerde actie gaat.

1 uur geleden
Parlement Groenland keurt veiligheidsdeal met VS goed

NUUK (ANP/RTR) - Het Groenlandse parlement is akkoord met een veiligheidsdeal met de Verenigde Staten. De overeenkomst maakte een einde aan de spanningen met de Amerikaanse president Donald Trump, die meermaals verklaarde het eiland bij zijn land te willen voegen.

2 uur geleden
Charles verafschuwt slavernijverleden, excuses blijven uit

SAINT JOHN'S (ANP) - De Britse koning Charles heeft dinsdag opnieuw zijn afschuw uitgesproken over het Britse slavernijverleden. Tijdens een toespraak op het eiland Antigua noemde hij de trans-Atlantische slavenhandel een "beschamend hoofdstuk uit de geschiedenis" dat hem vervult met afschuw en diep persoonlijk verdriet. Excuses van de koning bleven echter uit.

3 uur geleden
Minder treinen op Spaans spoor waar dodelijke botsing plaatsvond

MADRID (ANP/RTR/DPA) - Op het spoor tussen Madrid en Sevilla rijden minder treinen na de dodelijke treinramp op het traject. Dat blijft zo totdat het veiligheidssysteem op de spoorlijn is doorgelicht en de regering de vertraagde uitrol van het Europese treinbeveiligingssysteem heeft afgerond, aldus transportminister Óscar Puente.

4 uur geleden
Merz koppelt deelname Poetin aan G20-top aan uitnodigen Zelensky

BERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.

5 uur geleden
Poolse premier: mogelijke Russische provocatie aan grens afgewend

WARSCHAU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Volgens de Poolse premier Donald Tusk is in de nacht van maandag op dinsdag mogelijk een Russische "provocatie" aan de oostgrens met de Russische exclave Kaliningrad afgeslagen. Hij zou kort na middernacht zijn ingelicht dat personen met zaklampen in het grensgebied waren gezien.

5 uur geleden
Zweeds parlement wijst leider van Centrumpartij af als premier

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.

5 uur geleden