Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

DUBLIN (ANP) - De Ierse centrumrechtse partijen Fianna Fáil en Fine Gael hebben een akkoord bereikt met een groep onafhankelijke parlementariërs om een regering te vormen. De twee partijen die ook in de vorige regering zaten, komen één zetel tekort voor een meerderheid en zijn dus afhankelijk van de steun van ten minste één onafhankelijk parlementslid.

Volgens de krant The Irish Times wordt Fianna Fáil-leider Micheál Martin waarschijnlijk de Taoiseach van Ierland, ook wel de premier. Zijn partij werd de grootste bij de verkiezingen in november. Martin was ook al regeringsleider tussen 2020 en 2022 en was in het vorige kabinet de vicepremier (Tánaiste).

Martin neemt de leiding over van Simon Harris, de leider van Fine Gael, maar mogelijk keert die later weer terug als premier. Volgens The Irish Times zijn de partijen van plan het premierschap af te wisselen, zoals vaker gebeurt in de Ierse politiek. Martin blijft waarschijnlijk de Taoiseach tot eind 2027 en maakt dan plaats voor de leider van Fine Gael.

Dominante partijen

Fianna Fáil en Fine Gael zijn al tientallen jaren de dominante partijen in Ierland. Het linkse Sinn Féin voert traditioneel de oppositie en werd tweede bij de verkiezingen. De twee centrumrechtse partijen hebben nu een akkoord gesloten met zeker zeven regionale onafhankelijke parlementariërs over een regeerakkoord. Twee van hen zullen naar verluidt als onderminister deel uitmaken van het kabinet.

De plannen van de regering worden woensdag gepresenteerd. Volgens Ierse media gaat het onder meer om het verlagen van het btw-tarief voor restaurants, kappers en entertainment. Ook zou er een reorganisatie moeten komen bij sommige overheidsdepartementen.

Meer uit Buitenland

Kyiv: Rusland heeft staakt-het-vuren geschonden

KYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.

1 uur geleden
Pyongyang spreekt in nieuwe grondwet niet langer van één Korea

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.

1 uur geleden
Rubio en Russische collega Lavrov voeren 'constructief gesprek'

WASHINGTON/MOSKOU (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio en zijn Russische collega Sergej Lavrov hebben met elkaar gebeld. Het was een "constructief en pragmatisch" gesprek, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ze zouden de internationale politiek en de Russisch-Amerikaanse betrekkingen hebben besproken, evenals toekomstige bilaterale contacten.

3 uur geleden
Lula ontmoet Trump donderdag in Washington

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft donderdag een ontmoeting met Donald Trump in Washington. "Ze zullen economische en veiligheidskwesties bespreken", zei een Witte Huis-functionaris tegen persbureau AFP.

6 uur geleden
Trump kondigt tijdelijke stillegging van Project Freedom aan

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten leggen het maandag gestarte Project Freedom tijdelijk stil. Dat meldt president Donald Trump op Truth Social. De VS wilden met Project Freedom bescherming bieden aan gestrande schepen, zodat die door de door Iran gecontroleerde Straat van Hormuz konden varen.

8 uur geleden
Russische aanvallen maken dodelijke slachtoffers in Oekraïne

KYIV (ANP/RTR/AFP) - In Oekraïne zijn op verschillende plaatsen doden gevallen door Russische aanvallen. In de stad Zaporizja zijn zeker twaalf doden gevallen, meldde de gouverneur van de regio. In Kramatorsk gaat het om zeker vijf doden, schreef president Zelensky op X. In Dnipro vielen vier doden.

12 uur geleden
Iran ontkent aanvallen op de Emiraten

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran ontkent dat het in de voorbije dagen aanvallen heeft uitgevoerd op de Verenigde Arabische Emiraten. Vanuit het militaire hoofdkwartier Khatam al-Anbiya wordt wel gewaarschuwd dat het leger "vernietigend" zal reageren als de golfstaat actie onderneemt tegen Iran.

13 uur geleden