Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

DUBLIN (ANP) - De Ierse centrumrechtse partijen Fianna Fáil en Fine Gael hebben een akkoord bereikt met een groep onafhankelijke parlementariërs om een regering te vormen. De twee partijen die ook in de vorige regering zaten, komen één zetel tekort voor een meerderheid en zijn dus afhankelijk van de steun van ten minste één onafhankelijk parlementslid.

Volgens de krant The Irish Times wordt Fianna Fáil-leider Micheál Martin waarschijnlijk de Taoiseach van Ierland, ook wel de premier. Zijn partij werd de grootste bij de verkiezingen in november. Martin was ook al regeringsleider tussen 2020 en 2022 en was in het vorige kabinet de vicepremier (Tánaiste).

Martin neemt de leiding over van Simon Harris, de leider van Fine Gael, maar mogelijk keert die later weer terug als premier. Volgens The Irish Times zijn de partijen van plan het premierschap af te wisselen, zoals vaker gebeurt in de Ierse politiek. Martin blijft waarschijnlijk de Taoiseach tot eind 2027 en maakt dan plaats voor de leider van Fine Gael.

Dominante partijen

Fianna Fáil en Fine Gael zijn al tientallen jaren de dominante partijen in Ierland. Het linkse Sinn Féin voert traditioneel de oppositie en werd tweede bij de verkiezingen. De twee centrumrechtse partijen hebben nu een akkoord gesloten met zeker zeven regionale onafhankelijke parlementariërs over een regeerakkoord. Twee van hen zullen naar verluidt als onderminister deel uitmaken van het kabinet.

De plannen van de regering worden woensdag gepresenteerd. Volgens Ierse media gaat het onder meer om het verlagen van het btw-tarief voor restaurants, kappers en entertainment. Ook zou er een reorganisatie moeten komen bij sommige overheidsdepartementen.

Meer uit Buitenland

Dode bij lawine in Italiaanse Alpen, twee gewonden

COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.

8 uur geleden
Regering Israël akkoord met omstreden plannen Westoever

JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.

8 uur geleden
Rubio: VS plaatsen geen vraagtekens bij Navalny-onderzoek

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.

8 uur geleden
Oekraïense oud-minister bij grens opgepakt tijdens vluchtpoging

KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.

11 uur geleden
Buitenlandchef: EU wil Oekraïne nog geen toetredingsdatum geven

MÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.

12 uur geleden
Meer dan 10 doden in Gaza door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.

12 uur geleden
Geen arrestaties na huiszoeking in ontvoeringszaak Guthrie

TUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.

13 uur geleden