Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

DUBLIN (ANP) - De Ierse centrumrechtse partijen Fianna Fáil en Fine Gael hebben een akkoord bereikt met een groep onafhankelijke parlementariërs om een regering te vormen. De twee partijen die ook in de vorige regering zaten, komen één zetel tekort voor een meerderheid en zijn dus afhankelijk van de steun van ten minste één onafhankelijk parlementslid.

Volgens de krant The Irish Times wordt Fianna Fáil-leider Micheál Martin waarschijnlijk de Taoiseach van Ierland, ook wel de premier. Zijn partij werd de grootste bij de verkiezingen in november. Martin was ook al regeringsleider tussen 2020 en 2022 en was in het vorige kabinet de vicepremier (Tánaiste).

Martin neemt de leiding over van Simon Harris, de leider van Fine Gael, maar mogelijk keert die later weer terug als premier. Volgens The Irish Times zijn de partijen van plan het premierschap af te wisselen, zoals vaker gebeurt in de Ierse politiek. Martin blijft waarschijnlijk de Taoiseach tot eind 2027 en maakt dan plaats voor de leider van Fine Gael.

Dominante partijen

Fianna Fáil en Fine Gael zijn al tientallen jaren de dominante partijen in Ierland. Het linkse Sinn Féin voert traditioneel de oppositie en werd tweede bij de verkiezingen. De twee centrumrechtse partijen hebben nu een akkoord gesloten met zeker zeven regionale onafhankelijke parlementariërs over een regeerakkoord. Twee van hen zullen naar verluidt als onderminister deel uitmaken van het kabinet.

De plannen van de regering worden woensdag gepresenteerd. Volgens Ierse media gaat het onder meer om het verlagen van het btw-tarief voor restaurants, kappers en entertainment. Ook zou er een reorganisatie moeten komen bij sommige overheidsdepartementen.

Meer uit Buitenland

WHO: gezondheidssituatie in Cuba is diep verontrustend

GENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.

36 minuten geleden
Brazilië toont eerste in eigen land geassembleerde straaljager

GAVIÃO PEIXOTO (ANP/RTR) - Brazilië is het eerste Latijns-Amerikaanse land geworden dat een supersonische straaljager bouwt. Woensdag onthulde Brasília namelijk de eerste Gripen die in eigen land is geassembleerd. De Gripen is een door het Zweedse Saab ontworpen toestel. "Dit is de eerste keer sinds de oprichting van Saab dat een straaljager buiten Zweden wordt geproduceerd", aldus Saab-CEO Micael Johansson.

1 uur geleden
Tariq Ramadan krijgt in Parijs 18 jaar cel voor verkrachtingen

PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.

6 uur geleden
Iraanse buitenlandminister: niet van plan met VS te onderhandelen

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.

6 uur geleden
Times of Israel: Iraans cadeau voor VS was doorgang voor tankers

WASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.

7 uur geleden
Verdachten van autobrand Antwerpen in gesloten instelling

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.

8 uur geleden
Zelensky: Rusland wilde VS chanteren door Iran te helpen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.

8 uur geleden