Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

DUBLIN (ANP) - De Ierse centrumrechtse partijen Fianna Fáil en Fine Gael hebben een akkoord bereikt met een groep onafhankelijke parlementariërs om een regering te vormen. De twee partijen die ook in de vorige regering zaten, komen één zetel tekort voor een meerderheid en zijn dus afhankelijk van de steun van ten minste één onafhankelijk parlementslid.

Volgens de krant The Irish Times wordt Fianna Fáil-leider Micheál Martin waarschijnlijk de Taoiseach van Ierland, ook wel de premier. Zijn partij werd de grootste bij de verkiezingen in november. Martin was ook al regeringsleider tussen 2020 en 2022 en was in het vorige kabinet de vicepremier (Tánaiste).

Martin neemt de leiding over van Simon Harris, de leider van Fine Gael, maar mogelijk keert die later weer terug als premier. Volgens The Irish Times zijn de partijen van plan het premierschap af te wisselen, zoals vaker gebeurt in de Ierse politiek. Martin blijft waarschijnlijk de Taoiseach tot eind 2027 en maakt dan plaats voor de leider van Fine Gael.

Dominante partijen

Fianna Fáil en Fine Gael zijn al tientallen jaren de dominante partijen in Ierland. Het linkse Sinn Féin voert traditioneel de oppositie en werd tweede bij de verkiezingen. De twee centrumrechtse partijen hebben nu een akkoord gesloten met zeker zeven regionale onafhankelijke parlementariërs over een regeerakkoord. Twee van hen zullen naar verluidt als onderminister deel uitmaken van het kabinet.

De plannen van de regering worden woensdag gepresenteerd. Volgens Ierse media gaat het onder meer om het verlagen van het btw-tarief voor restaurants, kappers en entertainment. Ook zou er een reorganisatie moeten komen bij sommige overheidsdepartementen.

Meer uit Buitenland

Kenia: meer dan duizend Kenianen vechten voor Rusland in Oekraïne

NAIROBI (ANP/AFP) - Meer dan duizend Kenianen zijn voor Rusland gaan vechten in Oekraïne. Dat komt naar voren in een inlichtingenrapport dat is gepresenteerd aan het Keniaanse parlement.

37 minuten geleden
Tien jaar cel voor Brits echtpaar in Iran

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een Brits echtpaar heeft in Iran een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd gekregen voor spionage, maakte de familie bekend. De Britse regering noemde de uitspraak "afschuwelijk en totaal onverdedigbaar".

48 minuten geleden
VN beschuldigen milities RSF in Soedan van volkerenmoord

GENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben beklemtoond dat er in oktober vorig jaar zeer waarschijnlijk volkerenmoord is gepleegd in de Soedanese stad El-Fasher. Doelwit waren leden van niet-Arabische etnische groepen. Een onderzoeksmissie van de VN concludeert dat op de inname van de stad door de Rapid Support Forces (RSF) "drie dagen van absolute gruwelen" volgden. De daders zouden moeten worden berecht, vindt de missie.

1 uur geleden
Telegram stelt na beschuldiging Rusland dat dienst veilig is

MOSKOU (ANP/RTR) - De berichtenapp Telegram heeft verklaard geen inbreuken op de encryptie te hebben gevonden. De beschuldiging van de Russische regering dat buitenlandse inlichtingendiensten berichten van Russische soldaten zien, wordt door Telegram van de hand gewezen.

2 uur geleden
Nederland en België onderzoeken treinverbinding Eindhoven-Brussel

DEN HAAG (ANP) - Nederland en België doen onderzoek naar een treinverbinding tussen Eindhoven en Brussel. Het kan gaan om nieuw spoor, maar ook om een nieuwe treindienst over bestaand spoor.

2 uur geleden
Oud-president Yoon krijgt levenslang voor uitroepen noodtoestand

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Oud-president Yoon Suk-yeol heeft in Zuid-Korea een levenslange celstraf opgelegd gekregen. Hij riep in 2024 de militaire noodtoestand uit en stortte zijn land daarmee in politieke chaos.

2 uur geleden
Media: VS gaan laatste troepen terugtrekken uit Syrië

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan in de komende twee maanden hun laatste troepen terugtrekken uit Syrië. Dat berichten media als CBS News en The Wall Street Journal (WSJ) op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om een duizendtal militairen.

2 uur geleden