Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

Ierse centrumrechtse partijen vormen regering met onafhankelijken

DUBLIN (ANP) - De Ierse centrumrechtse partijen Fianna Fáil en Fine Gael hebben een akkoord bereikt met een groep onafhankelijke parlementariërs om een regering te vormen. De twee partijen die ook in de vorige regering zaten, komen één zetel tekort voor een meerderheid en zijn dus afhankelijk van de steun van ten minste één onafhankelijk parlementslid.

Volgens de krant The Irish Times wordt Fianna Fáil-leider Micheál Martin waarschijnlijk de Taoiseach van Ierland, ook wel de premier. Zijn partij werd de grootste bij de verkiezingen in november. Martin was ook al regeringsleider tussen 2020 en 2022 en was in het vorige kabinet de vicepremier (Tánaiste).

Martin neemt de leiding over van Simon Harris, de leider van Fine Gael, maar mogelijk keert die later weer terug als premier. Volgens The Irish Times zijn de partijen van plan het premierschap af te wisselen, zoals vaker gebeurt in de Ierse politiek. Martin blijft waarschijnlijk de Taoiseach tot eind 2027 en maakt dan plaats voor de leider van Fine Gael.

Dominante partijen

Fianna Fáil en Fine Gael zijn al tientallen jaren de dominante partijen in Ierland. Het linkse Sinn Féin voert traditioneel de oppositie en werd tweede bij de verkiezingen. De twee centrumrechtse partijen hebben nu een akkoord gesloten met zeker zeven regionale onafhankelijke parlementariërs over een regeerakkoord. Twee van hen zullen naar verluidt als onderminister deel uitmaken van het kabinet.

De plannen van de regering worden woensdag gepresenteerd. Volgens Ierse media gaat het onder meer om het verlagen van het btw-tarief voor restaurants, kappers en entertainment. Ook zou er een reorganisatie moeten komen bij sommige overheidsdepartementen.

Meer uit Buitenland

VK zegt 600 miljoen pond toe aan luchtverdediging Oekraïne

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft 600 miljoen pond (ongeveer 680 miljoen euro) toegezegd aan de luchtverdediging van Oekraïne, om het land de winter door te helpen. Het gaat onder andere om geavanceerde systemen die Shahed-drones van Rusland kunnen neerhalen.

10 uur geleden
Braziliaanse president: nu of nooit voor handelsdeal EU

SÃO PAULO (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft gezegd dat zijn land zich terugtrekt uit het project om tot een vrijhandelsakkoord met de Europese Unie te komen als het deze maand niet gereedkomt. De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen zou eind deze week naar Brazilië gaan om het akkoord te tekenen. Frankrijk en Italië hebben verklaard niet achter het vrijhandelsakkoord te staan en hebben aangedrongen op uitstel.

10 uur geleden
Zelensky naar EU-top in Brussel

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is donderdag in persoon bij de EU-top in Brussel. Op die top wordt gesproken over het gebruik van Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne.

12 uur geleden
Poolse oud-minister aangeklaagd om rol in onderzoek vliegramp

WARSCHAU (ANP) - De Poolse voormalige minister van Defensie Antoni Macierewicz is aangeklaagd voor het openbaar maken van geheime informatie, melden Poolse media als persbureau PAP en de krant Gazeta Wyborcza. De conservatieve politicus was tussen 2018 en 2022 de voorzitter van een commissie die onderzoek deed naar de vliegramp bij Smolensk (Rusland) in 2010. Daarbij kwamen oud-president Lech Kaczynski en 95 anderen om het leven, onder wie veel prominente politici en hoogwaardigheidsbekleders.

15 uur geleden
VK gaat miljarden van Russische miljardair naar Oekraïne sturen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk gaat de Russische miljardair Roman Abramovitsj dwingen 2,5 miljard pond (zo'n 2,8 miljard euro) over te maken naar humanitaire doelen in Oekraïne, meldt de Britse regering. Het geld komt van de verkoop van voetbalclub Chelsea in 2022. Sindsdien staat het vast op een Britse bankrekening.

15 uur geleden
Nobelprijswinnaar Machado vertrokken uit Noorwegen

OSLO (ANP/BLOOMBERG) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Noorwegen verlaten, zegt de Noorse premier Jonas Gahr Støre. Machado kreeg vorige week in Oslo de Nobelprijs voor de Vrede.

15 uur geleden
Zeker 26 gewonden in Zaporizja na glijbomaanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Bij Russische aanvallen met zogenoemde glijbommen in de Oekraïense regio Zaporizja zijn zeker 26 mensen gewond geraakt, onder wie een kind. Dat meldt de gouverneur van de zuidelijke regio Ivan Fedorov op Telegram. Bij de aanval in het centrum van de gelijknamige stad zou een huizenblok zijn geraakt, dat volgens AFP-verslaggevers ter plaatse in brand staat.

16 uur geleden