Ierland stuurt extra agenten naar grensgebied met Noord-Ierland
DUBLIN (ANP) - In Ierland zullen tot honderd extra agenten zich richten op illegale migratie vanuit Noord-Ierland. Een deel van hen wordt ingezet bij de grens. Ierse media berichten dat dit de nieuwste ontwikkeling is in het conflict tussen Dublin en Londen over asielzoekers.
The Irish Times schrijft dat de focus van het verwerken van asielaanvragen wordt verlegd naar preventie en uitzettingen. De extra agenten gaan zich volgens The Irish Independent bezighouden met immigranten die in het Verenigd Koninkrijk een asielstatus hadden kunnen aanvragen, maar zijn doorgereisd naar Ierland. Justitieminister Helen McEntee wil wetten invoeren die de uitzetting van asielzoekers naar het VK moeten vergemakkelijken.
De Britse premier Rishi Sunak verklaarde maandag "niet geïnteresseerd" te zijn in een deal met Ierland over de terugkeer van asielzoekers naar het VK, hoewel daar eerder al afspraken over zijn gemaakt. Hij zei dat na een overleg tussen Britse en Ierse ministers over het toegenomen aantal immigranten dat via Noord-Ierland naar Ierland gaat.
Gedwongen uitzettingen
De grens tussen Ierland en Noord-Ierland is opengebleven na het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie in 2020. Het voorkomen van een harde grens was belangrijk bij de Brexitonderhandelingen. In het Goedevrijdagakkoord uit 1998, dat decennialang geweld tussen Ierse nationalisten en pro-Britse unionisten beëindigde, staat onder meer dat de grens moet openblijven en dat er geen grensposten moeten komen.
Sunak beschouwt het terugdringen van illegale immigratie als een van zijn prioriteiten. Zijn regering heeft wetten doorgevoerd die het mogelijk moeten maken om asielzoekers uit te zetten naar Rwanda, dat in ruil daarvoor geld ontvangt. In Ierland zijn zorgen dat de gedwongen uitzettingen, die nog moeten plaatsvinden, leiden tot de komst van veel meer illegale immigranten vanuit het VK.
Meer uit Buitenland
BANDAR ABBAS (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft melding gemaakt van een gecoördineerde toegang tot de Straat van Hormuz voor 26 vrachtschepen in 24 uur tijd. De garde zegt verantwoordelijk te zijn voor de scheepvaart door de strategische zeeweg en dat schepen met voorafgaande toestemming van de IRG de straat door kunnen varen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio stelt dat zijn land een "nieuw hoofdstuk" wil openen in de relatie met de inwoners van het arme Cuba. Hij verklaart in een Spaanstalige videoboodschap aan het volk dat Washington 100 miljoen dollar (circa 86 miljoen euro) aan eten en medicijnen wil sturen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir heeft beelden gedeeld waarop te zien is dat opvarenden van een door Israël onderschepte activistenvloot ruw worden behandeld. Mensen zijn geboeid en zitten op hun knieën met hun hoofden naar de grond. "Zo verwelkomen we degenen die terreur steunen. Welkom in Israël", schreef de rechtse hardliner, tot ergernis van een andere prominente minister.
2 uur geledenROME/ASHDOD (ANP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni en haar buitenlandminister Antonio Tajani hebben het Israëlische optreden tegen de Global Sumud Flotilla in scherpe bewoordingen veroordeeld.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De van corruptie verdachte Poolse oud-minister van Justitie Zbigniew Ziobro is naar de Verenigde Staten gevlucht. Dat meldt de Poolse aanklager. In februari werd een arrestatiebevel tegen Ziobro uitgevaardigd vanwege vermeende corruptie. Daarvoor kan hij tot 25 jaar gevangenisstraf krijgen.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft een eerste stap richting vervroegde verkiezingen gezet. Het parlement heeft in een eerste lezing bijna unaniem gestemd voor de ontbinding van de volksvertegenwoordiging. Er waren geen stemmen tegen.
3 uur geledenFREETOWN (ANP/AFP) - Een eerste vliegtuig met door de VS uitgewezen personen is in het West-Afrikaanse Sierra Leone geland. Volgens de autoriteiten van het land waren er 25 mensen uit West-Afrikaanse landen aan boord.
3 uur geleden