Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ierland, Spanje en Noorwegen erkennen officieel Palestijnse staat

Ierland, Spanje en Noorwegen erkennen officieel Palestijnse staat

JERUZALEM (ANP) - Ierland, Spanje en Noorwegen erkennen vanaf dinsdag officieel de Palestijnse staat. De drie landen kondigden afgelopen week aan die stap te gaan zetten, tot woede van Israël.

De regeringen in Dublin, Madrid en Oslo hopen op deze manier bij te dragen aan een oplossing voor het Palestijns-Israëlische conflict, dat al tientallen jaren aan de gang is maar sinds 7 oktober weer hevig is opgelaaid door de oorlog in de Gazastrook. Ierland, Spanje en Noorwegen zijn voorstanders van een zogenoemde 'tweestatenoplossing', waarbij een Israëlische en een Palestijnse staat naast elkaar kunnen bestaan.

De drie landen erkennen de Palestijnse staat met de grenzen van voor 1967. Dat betekent dat ze de hele Westelijke Jordaanoever, nu bezet door Israël, als Palestijns grondgebied zien en Jeruzalem beschouwen als de hoofdstad van zowel Israël als de Palestijnse staat. Maar de Ierse, Spaanse en Noorse regering gaven ook aan dat de grenzen zouden kunnen veranderen in onderhandelingen over een definitieve vrede.

De Palestijnse missie in Ierland wordt een echte ambassade en het kantoor van de Ierse gezant op de Westelijke Jordaanoever krijgt dezelfde status.

Wereldwijd zijn er veel landen die de Palestijnse staat erkennen, maar in het Westen is dat nog zeldzaam. Nederland heeft de staat niet erkend en dat is ook nog niet aan de orde, liet een woordvoerder van buitenlandminister Hanke Bruins Slot weten na de beslissing van de drie EU-landen. Nederland is voorstander van de tweestatenoplossing, maar vindt dat die via een politiek proces moet worden bereikt, niet via eenzijdige erkenning.

De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noemde de beslissing van Ierland, Spanje en Noorwegen een "beloning voor terrorisme", omdat Hamas zijn land had aangevallen op 7 oktober. Hij heeft de Israëlische ambassadeurs uit die drie landen teruggeroepen voor overleg en de Ierse, Spaanse en Noorse ambassadeurs in Tel Aviv berispt.

Meer uit Buitenland

Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

5 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

6 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

8 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

9 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

11 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

13 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

15 uur geleden